John Malkovich navštívil Prahu jako Casanova

Divadlo Kultura / 11.6.2013

Ohlédnutí za představením The Giacomo Variations, které mohli diváci zhlédnout v rámci letošního ročníku Pražského jara.  

Ve dvou večerech se v Praze představil John Malkovich v roli stárnoucího Giacoma Casanovy, pracujícího na sklonku svého života na díle Dějiny mého života. Americký herec v Praze nehostoval poprvé, před dvěma roky se divákům představil v titulní  roli masového vraha Jacka Unterwegera ve hře Pekelná komedie.

Po svém prvním projektu nyní předvedl v Praze druhou operní etudu s názvem The Giacomo variations. Tento komponovaný večer se skládal z činohry a árií Wolfganga Amadea Mozarta, především z opery Don Giovanni a La nozze di Figaro. Hru živě doprovázel rakouský orchestr Wiener Akademie pod taktovkou spoluautora hry Martina Haselböcka.

Vyžaduji variace, opakování zabijí

Hra je velmi lehce poskládaná. Za Casanovou, který žije v ústraní a pracuje na svých pamětech, přichází žena, která chce o jeho práci zjistit něco více a jeho dílo si přečíst. Celá hra je pak protkána áriemi, které častokrát představují retrospektivní nahlédnutí do různých částí Casanovova mládí a dospělosti.

John Malkovich se dokonce v několika áriích aktivně zapojuje a některé části zpívá. V roli mladé spisovatelky Elisy von der Recke pak Malkovichovi sekunduje mladá herečka litevského původu Ingeborga Dapkunaite. Herci pak mají svá dvě operní alter ega, ztvárněná dvojicí  Sophie Klußmann a Florian Boesch.

Svůj výkon v Pekelné komedii již nepřekonal

Mohu-li porovnat oba výkony, ve srovnání s hercovou operní prvotinou již hra The Giacomo Variations tolik nenadchne. První jednání je velmi krkolomné pro pochopení a v druhé části jsou známé árie vrstveny jedna za druhou a celá hra ztrácí na atraktivitě. Velmi překvapivý je skvělý herecký výkon obou operních zpěváků, který v některých chvílích překonával výkon herečky Dapkunaite.

Na scéně jsou rozestavěné tři velké krinolíny a coby sukně jsou donekonečna roztahovány a zase zatahovány. Celému jevišti pak vévodí největší z nich, která ve svých útrobách ukrývá postel, jež je nám neustále ukazována, ale nic se na ní, s několika výjimkami, neděje.

Pražské jaro

Pražské jaro je mezinárodní hudební festival. První ročník se konal ku příležitosti 50. výročí založení Pražské filharmonie v roce 1946. Letošní rok se uskutečnil již 68. ročník. Každoročně je zahajován symfoniemi z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany v Dvořákově sále Rudolfina.  Tradičně se tento koncert koná 12. 5., v den výročí úmrtí toho předního českého skladatele. Závěr festivalu pak patří Beethovenově 9. symfonii. V rámci festivalu se také koná mezinárodní hudební soutěž. Každým rokem jsou hudební komisí vybrány zpravidla dva obory, kterých se soutěžící mohou účastnit. Letošní novinkou je Klavírní festival Rudolfa Firkušného, mezinárodně uznávaného klavíristy, který se bude konal poprvé letos v listopadu.

Inscenace: The Giacomo Variations
Autor: Michael Sturminger a Martin Haselböck
Divadlo: Hudební divadlo Karlín
Premiéra: 16. května 2013
Režie: Michael Sturminger
Herecké obsazení: John Malkovich, Ingeborga Daupkunaite, Sophie Klußmann, Florian Boesch
Cena: 650 – 2 700 Kč

Zdroj perexové fotografie: viennareview.net

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář