V perlách ani podpatcích nepeču, říká herečka Lenka Vacvalová

Na talíři / 21.11.2012

Autor:

Rozdíl mezi mnou a hospodyňkou z 50. let je ten, že ona byla celé dny doma a starala se jenom o to, jak vypadá a co uvaří.  Já napeču během hodiny a upravím se pak. Nakonec to vyjde nastejno.

Jak vznikl nápad nafotit fotoprojekt Pečení je sexy?

Miluju pečení a taky je mi velmi sympatický ideál ženy, která vypadá i po několikahodinovém vaření dokonale. Tak proč si někdy nezkusit, jaké to je.

Takže opravdu pečeš?

Samozřejmě! A moc ráda.  Je to pro mě skvělý relax.

Lenka Vacvalová – mladá, krásná a talentovaná herečka. Pochází ze Slovenska, ale už několik let žije v Praze. Televizní diváci ji znají hlavně jako hysterickou Noru z Ordinace v růžové zahradě, ale sympatická Slovenka si svoji pozici dobré herečky úspěšně udržuje i v dalších  projektech. V současnosti se rozhodla ukázat, že není jenom divoká zrzka s odzbrojujícím úsměvem, ale i pečlivá hospodyňka z 50. let.

Jak je možné, že se pravidelný přísun dobrot zatím neodrazil na tvojí postavě?

No, je pravda, že své výtvory moc nejím. Samozřejmě, ochutnám, co jsem upekla, ale rozhodně sama pro sebe neupeču dvoupatrový borůvkový dort. Takže peču hlavně pro kamarády nebo pro rodinu.

…nebo pro partnera?

Tak partnera v současnosti nemám, ale jestli si nějakého najdu, tak rozhodně s dobrým spalováním.

A vypadáš v kuchyni tak dobře jako na fotkách?

Moc ráda bych řekla, že ano, ale realita je taková, že v perlách ani na podpatcích nepeču. Všechno dělám hrozně rychle, takže většinou jsem umazaná od mouky a čokoláda je až na stropě.

Tak to by ten potencionální partner mohl být trochu zklamaný, ne?

Tak jestli by mě chtěl na základě těchto fotek, tak ano. Rozdíl mezi mnou a hospodyňkou z 50. let je ten, že ona byla celé dny doma a starala se jenom o to, jak vypadá a co uvaří. Já napeču během hodiny a upravím se pak. Nakonec to vyjde nastejno.

Jak se vlastně mladá herečka dostane k pečení?

Vlastně ani nevím. Vždycky jsem v kuchyni pomáhala, a tak jsem se celkem rychle naučila vařit. Navíc pečení vnímám jako kreativní činnost, takže se v kuchyni vždycky vyřádím. Možná si tím kompenzuji právě to herectví. Natáčení trvá několik hodin, o zkoušení představení ani nemluvím, a výsledek přijde až časem.  U pečení stačí spojit mouku, vajíčka a cukr, trvá to chvilku a všichni se pak olizují až za ušima…

Máš nějaký tajný trik, který se ti v kuchyni osvědčil?

No, nevím, jestli je to tajný trik, ale jedna moje kamarádka mě naučila nepřidávat do krémů máslo. Ona sama ho nejí a jelikož pro ni často peču, začala jsem hledat originální a zajímavé recepty na krémy. Časem jsem zjistila, že například šlehačkové krémy sice nevydrží čerstvé měsíc, ale jsou mnohem lehčí a nadýchanější. Je to jenom náš divný zvyk přidávat máslo i tam, kde není. Například pařížský krém je pouze šlehačka a čokoláda. V českém receptu tam najdete i máslo. Ve francouzském nikoliv.

Kam například používáš pařížský krém?

V poslední době ujíždím na čokoládovém dortu. Je to kalorická bomba plněná pařížským krémem. Do těsta se roztopí velké množství čokolády, takže je velmi hutný. Je neuvěřitelně lahodný a přitom není přehnaně sladký. Úplně se rozplývá na jazyku.

Jako herečka asi nemáš čas každý večer péct… Co připravíš, když chceš vynaložit malou námahu a dosáhnout velký efekt ?

V Římě jsem se kdysi zamilovala do domácích croissantů plněných vanilkovým krémem, ale jelikož jsem líná dělat domácí těsto na croissanty, vymyslela jsem takovou obdobu z listového těsta. Je to úžasně jednoduché. Vyválí se listové těsto, vyříznou se trojúhelníčky na minicroissanty, srolují se do požadovaného tvaru, během pár minut jsou upečené a pak se jednoduše naplní vanilkovým krémem. Ten udělám tak, že uvařím hodně hustý pudink. Nakonec croissanty posypu práškovým cukrem. Mírně slané listové těsto a sladký krém spolu skvěle ladí a croissanty mizí asi tak rychle, jak se pečou. Stoprocentní efekt zaručený.

To zní zajímavě. Je něco na co by neměly ženy u pečení zapomenout?

Snad jen na koláč v troubě a na to, že pečení je sexy…

Foto: Jan Martinec

Vizáž: Lucie Janoušková

Šaty a čelenky: Jane Bond

Autor: Jana Hovorková

Generace21

Generace21

Zanechte komentář