Jak se vzpamatovat po rozchodu?

Osobní rozvoj Vztahy / 4.6.2013

Když se rozejdete s partnerem, asi nemáte pozitivní myšlenky, nechcete žít s úsměvem dál, ale zkuste to!

Rozchody nejsou neobvyklým úkazem, zvláště pak ne u lidí, kteří si chtějí užívat a na vztah jako takový nemají ještě náladu nebo roky. Když už se ale (bohužel) s někým rozejdete nebo někdo s vámi, už to většinou (občas se dějí zázraky a lidi se dávají i několikrát dohromady znovu) nejde vrátit zpátky, takže se s rozchodem musíte poprat sami. Jak na to?

Zaměřte se na sebe

Najednou budete mít hodně volného času, který byste měli určitě využít. Věnovali jste se partnerovi a na sebe jste moc čas neměli? Teď máte příležitost to vše dohnat. Začněte cvičit. Zajděte si na masáž. Změňte si účes. Kupte si novou kosmetiku a běžte se někam pobavit. Občas se stává, že ženy, se kterými se muž rozejde, už o sebe nepečují tolik, jako když vedle sebe měli někoho, kdo se o ně zajímal. A to není samozřejmě v pořádku. Žena by neměla ztratit sebevědomí, když ji někdo opustí (i když je to v mnoha případech logické). V tomhle ohledu se zdá, že muži takové situace zvládají lépe, ale může to být jen pocit, který mají všichni v okolí. Přece jen nevidíte, co mají muži v hlavě. To, že si v klidu zajdou na pivo s kamarády, neznamená, že jsou naprosto v pohodě.

Cvičte, zabavíte se a zároveň uděláte něco pro své tělo. Zdroj: sxc.hu

Cvičte, zabavíte se a zároveň uděláte něco pro své tělo. Zdroj: sxc.hu

 Věnujte se více přátelům

Teď máte mnohem více času, který můžete trávit s přáteli. Naplánujte si grilovací párty na zahradě, zajděte si společně na pivo nebo na nový film do kina. Stejně jako přátelé byli nápomocní vám, tak teď buďte otevření veškeré pomoci vy.

„Při mé poslední a zároveň nejtěžší zkušenosti mě hned po rozchodu podrželi přátelé, kteří mi promluvili do duše a posunuli mě dál. Žádné utápění se v slzách. Rozchod mě nakopl jít si tvrdě za svými sny a cíli. V práci, která mě nebavila, jsem podala výpověď, našla jsem si jinou, více jsem se věnovala škole, svým koníčkům a taky jsem zareagovala na možnost psát pro Generaci. „Něco končí, něco jiného začíná“ a „Všechno zlé je pro něco dobré“, v mém případě to platí na 100%!,“ řekla Eliška z České Lípy.

Najděte si nový koníček

Co s volným časem? Najděte si zálibu, která tuto mezeru přes den vyplní. Rádi malujete? Zapište se do kurzu kresby. Rádi sportujete? Co takhle nějaký trénink?

Nebo rádi vaříte, ale nikdy se vám jídlo nepovede tak, jak byste si přáli? Přihlaste se do kurzu vaření.

Odůvodněte si, proč jste se rozešli

Když se stále nemůžete od bývalého partnera odpoutat, pořád nemůžete pochopit, proč jste se vlastně rozešli, tak si to zkuste odůvodnit tak, aby pro vás odpověď byla přijatelná. I když je docela těžké říct své tvrdohlavé hlavě, aby vás poslouchala, že?

Když jsem prožívala svůj poslední rozchod já, bylo to hodně složité. Najít odvahu na to říct: A dost! Trvalo asi půl roku, než jsem se po psychickém tlaku svého bývalého partnera odhodlala, že už nechci, aby mi dál takhle ubližoval. Nejhorší je podle mě, když ten jeden ve vztahu zkouší najít cestu, jak by to šlo dál i bez rozchodu… A neumí si představit, jak bude bez svého partnera žít… Každopádně to bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat a měla jsem to udělat už mnohem dřív. Začátek je docela těžký. Řeči bude to dobrý, zasloužíš si něco víc taky nepomáhají, ale chce to jen čas odvahu, sílu a chuť najít sebe sama … Hlavně je důležité nesedět doma neutápět se smutkem a litováním typu: proč, kde jsem udělala chybu,“ řekla Petra, studentka univerzity v Ostravě.

Dopřejte si něčeho dobrého. Zdroj: sxc.hu

Dopřejte si něco dobrého. Zdroj: sxc.hu

Užívejte si volnosti

Užívejte si volnost, kterou teď máte. Choďte na nákupy a ptejte se sami sebe, jestli vám to sluší. Vstávejte v dobu, která vám přijde vhodná. Jezte a pijte, co chcete. Dělejte, co se vám zlíbí, protože se nemusíte na nikoho ohlížet a nemusíte se vůbec omezovat.

 Zkoušejte na toho druhého zapomenout jako na partnera

Nesrovnávejte každý nový objev s bývalým partnerem nebo bývalou partnerkou. Zkuste minulost s bývalým partnerem uložit do jednoho ze šuplíků, které máte v hlavě, a neotevírat pokaždé, když poznáte někoho, s kým byste chtěli trávit delší čas.

Nesnažte se hledat někoho, kdo bude jen náplastí na bolístku. Zdroj: sxc.hu

Nesnažte se hledat někoho, kdo bude jen náplastí na bolístku. Zdroj: sxc.hu

 Nehledejte nutně náhradu

Nehledejte nutně někoho, kdo nahradí bývalého přítele. Přece nechcete, abyste s někým byli jen kvůli tomu, aby vedle vás někdo stál. Na to jsou přátelé, ale ne lidé, které budete pouze využívat.

Samozřejmě doufáme, že se do situace, kdy tohle vše budete muset řešit, nedostanete. Jaké máte zkušenosti s tímto nepříliš příjemným tématem?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář