Tři Casanovové na jednom jevišti? Jde to!

Divadlo / 4.6.2013

Není Casanova jako Casanova. Jeden je z Hluboké, druhý z Broadwaye. Každý je jiný, ale něco mají společné – Zdeňka Bartáka a Petra Markova.

Nápadité kostýmy, zajímavá scéna, skvělé pěvecké, herecké i taneční výkony. Takhle by se daly popsat dojmy diváků popremiérového představení 24. května. Režie se ujal Filip Renč.

Hned úvod byl velkolepý. Pravda, že šermířský souboj byl spíše vtipný, ale pozornost všech upoutal bezchybný Tomáš Ringel, který svým hlasem ohromil všechny v sále.

Hned po první písničce se děj přesouvá do Duchcova, kde prožil Giacomo Girolamo Casanova své stáří jako host a knihovník hraběte Josefa Emanuela z Valdštejna. Na návštěvu přijíždí hraběnka Karolína z Dubna, která chce poznat Casanovu kvůli jeho pověsti svůdce žen, se svou neteří komtesou Adélou Bullitovou, která přijela z Ameriky a vše s Amerikou srovnává, o Evropě neví vůbec nic. Přijíždí i se správcem svého panství Bednářem, který hraběnku miluje.

Tomáš Ringel neexceloval pouze v první písni. Umí nejen zpívat, ale také tančit, je vtipný a dalo se mu věřit úplně vše. Vtipný byl každý jeho výstup, ve kterém uváděl na pravou míru Casanovovy příběhy. Jeden příklad za všechny:

Hraběnka Karolína z Dubna: „Prý jste měl přes tisíc žen.“
Casanova v nejlepších letech: „Já jsem je nepočítal, ale nějak tak jich bylo.“
Malý Casanova: „Počítal jsem je a bylo jich přesně 132.“
Je ale pravda, že jeho velkolepý začátek nepředčila žádná z vtipných scén a hlášek.

Giacomo Casanova v muzikálu vystupuje ve třech svých podobách. Jako malý chlapec, poté ve svých nejlepších letech a jako knihovník na Duchcově. Jan Urban exceloval především v nejlepších Casanovových letech, kdy by každá dívka podlehla už jen jeho podmanivému hlasu. Paradoxně ale nebyl jeho vrchol právě v této linii, naopak. Pomyslnou třešničkou byl duet Hleď vzhůru k výšinám, před kterým velice procítěně a emotivně recitoval zamilovanou báseň, po které následovala již zmíněná píseň.

Marián Vojtko (hrabě Emanuel z Valdštejna) a Josef Vojtek (Giacomo Casanova). Zdroj: www.facebook.com

Marian Vojtko (hrabě Emanuel z Valdštejna) a Josef Vojtek (Giacomo Casanova). Zdroj: facebook.com/DivadloBroadway

Marian Vojtko jako hrabě Emanuel z Valdštejna dokázal, že nemusí vždy hrát jen hlavní role. V tomto muzikálu má každá postava svůj specifický rys a charakter. U hraběte Emanuela to je jeho záliba bavit se na cizí účet. I u jeho výstupů se tedy lidé smáli. Zazpíval za celou dobu dvě písně, z nichž jedna byla dodatečně dopsaná pro něj a v obou předvedl své pěvecké schopnosti.

Dita Hořínková si roli Karolíny z Dubné krásně užívala. Bylo vidět, jak jí role bláznivé ženské, která se snaží svést Casanovu, neuvěřitelně sedí. Celé divadlo se bavilo a odcházelo s pocitem, že ona ve skutečnosti musí být také šílená, protože s takovým nasazením to snad nejde zahrát.

U Dominiky Richterové (komtesa Adéla Bullitová) byl hodně slyšet její slovenský přízvuk. Už od začátku to ale bylo poměrně roztomilé a díky tomu, že hrála Američanku, to ani nevadilo. Nejde jí upřít ani taneční a pěvecké nadání. V její sólové písničce U nás v Americe to bylo nejvíce evidentní, předvedla se tam v celé své kráse a bylo opravdu na co koukat a co poslouchat. Jen v duetu Hleď vzhůru k výšinám ji Jan Urban bohužel často přezpíval.

Eliška Ochmanová (komtesa Adéla Bullitová) a Josef Vojtek (Giacomo Casanova). Zdroj: www.facebook.com

Eliška Ochmanová (komtesa Adéla Bullitová) a Josef Vojtek (Giacomo Casanova). Zdroj: facebook.com/DivadloBroadway

Další s přízvukem byl Tomáš Trapl. Hrál Bednáře, který pořád pletl němčinu s češtinou, kvůli čemuž lidé, kteří neumějí německy, nemuseli být rozmrzelí, protože Traplovy promluvy byly vždy následně přetlumočeny. Role Bednáře je opravdu hlavně komická. Sekunduje totiž hraběnce Karolíně a je stejně jako ona správně bláznivý. Vychvalovat taneční a pěvecké umění Tomáše Trapla nemá asi cenu, protože v tom byl jako vždy bezvadný.

Menší party předvedly Michaela Gemrotová, která v roli Lízy zaujala především svým operním výkonem z Mozartovy Figarovy svatby, a Michaela Talašová (Teresa), která vystoupila v duetu s Marií Štěchovou (Aneta), za kterou zůstala lehce pozadu. Marie Štěchová mě zkrátka nepřestane překvapovat. Drobná žena, která má tak silný a drsný hlas, což je nevídané. A v muzikálu to působí jako skvělé oživení.

Nemohu zapomenout na skvělou práci tanečního a pěveckého doprovodu. Uvítala jsem obměnu už klasického souboru Divadla Broadway, ze kterého v tomto muzikálu není nikdo. Byli skvělí. Občas sice ještě ne úplně sehraní v tanečních partech, ale jinak i pěvecky byli velice dobří.

Ocenit je třeba i kostýmy. Jsou velice krásné. Barevné a sálá z nich radost a veselí, které doprovází celý příběh. Příběh také krásně dokresluje scéna. Je na Divadlo Broadway neobvyklá, ale ne ve špatném slova smyslu, právě naopak. Až na dvě písně nejsou využity (v jiných muzikálech hojně využívaná) propadla. Herci ale na této scéně mohou vystoupat po dvou schodištích, projít se po balkonu a spoustu dalšího.

Často ale překážela v Broadwayi již tradičně používaná videoprojekce. Byla tam zbytečná, snad jen až na pár výjimek. Například když dotvářela dekorace pokojů. Dalším problémem se může zdát scénář. V první části se postavy hlavně představují, nic zvláštního se neděje, po Emanuelově sázce, zda Casanova zvládne okouzlit a získat krásnou Adélu, začne příběh nabírat na rychlosti. Adéla se do Casanovy zamiluje po jedné básni a najednou je konec.

Filip Antonio (malý Casanova) a Josef Vojtek (Giacomo Casanova). Zdroj: www.facebook.com

Filip Antonio (malý Casanova) a Josef Vojtek (Giacomo Casanova). Zdroj: facebook.com/DivadloBroadway

Nejen díky skvělým výkonům herců si myslím, že muzikál bude slavit úspěch. Je totiž plný vtipu, veselí a lehkosti. To vše lidé v dnešní uspěchané době postrádají. A Casanova jim to nabízí od začátku do konce.

Již brzy se můžete těšit na pozvánku a rozhovor k Divadelnímu létu Hluboká nad Vltavou, kde se letos bude již druhým rokem uvádět původní český muzikál Casanova.

Inscenace: Casanova
Autor hudby: Zdeněk Barták
Autor libreta a textů písní: Petr Markov
Divadlo: Divadlo Broadway
Premiéra: 23. května 2013
Režie: Filip Renč
Herecké obsazení: Jan Urban, Josef Vojtek, Tomáš Ringel, Filip Antonio, Jan Franc, Marian Vojtko, Bohouš Josef, Dita Hořínková, Radka Fišarová, Dominika Richterová, Eliška Ochmanová, Tomáš Trapl, Jakub Šlégr, Michaela Gemrotová, Zdenka Trvalcová, Ladislav Korbel, Jan Urban, Adriana Bajtková, Marie Štěchová, Aneta Dobešová, Michaela Talašová, Lucie Pragerová, Taťána Krchovová, Karolína Majerníková, Petr Ryšavý, Jan Kopečný, Lukáš Randák, Pavel Vrána, Oldřich Smysl, Patrick Pleshinger
Cena: 149 – 699 Kč

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/DivadloBroadway

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář