newborn

Vyzkoušeli jsme newborn photography

Design / 5.6.2013

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vznikají fotografie miminek v šátcích či v košících? My jsme to vyzkoušeli a rádi se  podělíme o zkušenost.

Všechno je jednou poprvé, a když se mi naskytla možnost nafotit novorozené miminko, okamžitě jsem se toho chytla. Newborn photography čili novorozenecké fotografie mě vždycky uchvacovaly, a tak jsem měla poměrně hodně načteno, jak na to.

Newborn fotografie vznikají ideálně mezi 5 – 14 dnem od porodu, protože v tu dobu miminko ještě hodně spinká a lze s ním poměrně dobře manipulovat (což není úplně tak pravda, jak jsem později zjistila). Je dobré pořídit si nějaké rekvizity, jako košíky, látky, šátky a podobně. Po své nové zkušenosti vím, že je dobré vzít si toho hodně, protože miminko nebude čekat, až ho zabalíte do pleny. Fotografování profesionálními fotografy trvá asi 2 – 3 hodiny, podle toho, jak miminko „spolupracuje“.

newborn

Valentinka, zdroj: SimMa Photography

Moje první miminko byla sedmidenní Valentinka. S maminkou jsme se na fotografování domlouvaly už dlouho, nicméně předčasný porod mi narušil plány. Jak se ale dají plánovat takové věci, že? Takže ostatní fotografování muselo jít stranou a po týdnu jsem Valentinku navštívila. Z komunikace s maminkou jsem věděla, že Valentinka přes den jen spinká a je hodná, tak jsem počítala se třemi hodinami, zabalila techniku a rekvizity a vyrazila.

newborn

Valentinka, zdroj: SimMa Photography

Pro fotografování je nutné světelné místo. My fotografovali před francouzským oknem. Vhodné je používat i externí blesk na dosvícení, ideálně odrážet světlo od stropu nebo přes softbox, aby světlo miminko nebudilo. Spavá Valentinka ale zřejmě zjistila, že s ní děláme něco nezvyklého, a vůbec se jí to nelíbilo. Z plánovaného tříhodinového fotografování se stalo fotografování pětihodinové.  Nastavit Valentinku do různých poloh bylo asi nejhorší. Ze začátku, kdy byla ještě v klidu, to šlo a spinkala dál. Později se začala vrtět a bylo po správné poloze. Ručička před obličejem byla v tu chvíli to nejmenší.

Nakonec vzniklo pár fotek, které mně osobně připadaly pro začátek uspokojující a rodiče byli nadšení. Inspirovat se můžete na internetu, především na videonávodech a tipech na youtube a podobných serverech (zkuste použít spojení „newborn photography“). Na závěr bych každému jen doporučila vyzkoušet si tento druh fotografování, protože už ten zážitek stojí za to!

Zdroj perexové fotografie: SimMa Photography

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

 • Zuzana Holmanová

  Tohle je naprosto boží! Ty dětičky jsou jako andílci, člověk by do nich takhle ani neřekl, co dokáží nadělat kraválu 😀

  • Simona Mašková

   To je pravda, jen při focení byla nejhlučnější 🙂 ale kouzelná stejně 🙂

 • Fotograf Uherský Brod

  Toto focení už mi přijde dost ohrané a fotky skoro pořád to samé, ale je mi jasné, že vymyslet něco jiného tady asi už moc nejde. Hlavní ale je, když jsou rodiče spokojení a mají hezkou památku =)