Hlásím se ze severu: Přišlo zkouškové

V obraze / 29.5.2013

V trochu jiné podobě, než na kterou jsem zvyklá.

Semestr utekl jako voda a mě na mém Erasmu čekají zkoušky. Něco tu mají stejné jako na mé domácí univerzitě, řada věcí je pro mě ale novinkou.

Času dost

Vyučující zde většinou zastávají názor, že je-li student pod tlakem, je kreativní a aktivní. Takže téma patnáctistránkové semestrální práce nám jeden lektor odsouhlasil teprve tři týdny před termínem odevzdání a ještě s dovětkem, že je času dost.

[one_fourth]

Podívejte, co je potřeba zařídit předem, než vyjedete studovat do zahraničí.

[/one_fourth]

Milým překvapením bylo také to, že mezi poslední hodinou semestru a první zkouškou máme víc jak 14 dní volna. Připadám si jak před maturitou (anebo v zimním semestru). Mně semestr skončil minulý týden, ale zkoušky mám až od poloviny června.

Zkoušky budu mít jen tři, protože předměty jsou tu ohodnocené deseti kredity a jeden předmět je zakončen jen právě onou patnáctistránkovou analýzou. Na konci června mě čeká jedna ústní zkouška, což je poněkud výjimka, jak jsem se dozvěděla od ostatních zahraničních studentů. Zpravidla se tu zkouší tzv. take-home, kdy dostanete zadání práce on-line a máte omezený čas na vypracování otázek. Ta jedna zkouška z domova, kterou budu mít já, trvá 53 hodin. Už se opravdu nemůžu dočkat.

Teď jsem spíš zavřená uvnitř.

Teď jsem spíš zavřená uvnitř. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Hlavně v klidu

Další věc, která se mi na zdejších učitelích líbí, je, že se vás nesnaží před zkouškou vystresovat. Nemají potřebu vám vysvětlovat, že bez toho a toho rozhodně nemůžete projít. Naopak, všechny zkoušky mám v angličtině (tedy až na zkoušku z dánštiny, samozřejmě) a dostalo se nám od lektorů i ujištění, že nás rozhodně nebudou zkoušet z angličtiny, bude jim stačit, když to bude mít hlavu a patu.

Krátí se to neuvěřitelnou rychlostí, a zatímco teplo venku volá: „Pojď se znovu spálit na pláž!“, my sedíme zavření v knihovně a šprtáme a šprtáme. A než se nadějeme, bude čas sbalit kufry a rozjet se domů.

Zdroj perexové fotografie: Jana Brouková, Generace 21

 

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář