Edinburgh na vás dýchne historií

Cestování / 10.6.2013

Skotsko, to je deštivé počasí, nádherná příroda, whisky a hlavně Edinburgh, město plné romantických uliček a historie.

Edinburgh, hlavní město Skotska, se nachází na východním pobřeží země v zálivu Firth of Forth. Ve městě žije půl milionu obyvatel a od roku 1995 je zapsáno na seznamu UNESCO. Ještě v 18. století jej básník Robert Fergusson označil za staré a zakouřené město. Dnes má Edinburgh jedno z nejčistších ovzduší z evropských hlavních měst, a protože je i nadále kulturním, vědeckým, politickým a bankovním centrem Skotska, tak se spíše pyšní přezdívkou “Athény severu”.

Dominanta města

Hlavním a největším lákadlem města je jeho majestátní hrad. Pevnost je zbudována na vrcholku 135 metrů vysoké čedičové skály nazvané Castle Rock (Hradní skála). Královským hradem se mohl Edinburgh pyšnit přinejmenším od doby vlády skotského krále Davida I., tedy od první poloviny dvanáctého století.  Nejstarší zachovalou stavbou hradu je kaple svaté Margarety. Edinburský hrad zůstal královskou rezidencí až do roku 1603.

Edinburský hrad. Zdroj: sxc.hu

Edinburský hrad. Zdroj: sxc.hu

V hradu můžete spatřit jedny z nejstarších korunovačních klenotů světa. Na nejvyšším nádvoří, v podzemí pod královským palácem, leží starobylý meč, kámen Osudu, žezlo a královská koruna pocházející z 15. století. Pod vchodem do hradu pak narazíte na rozhlednu, jejíž součástí je camera obscura (temná komora), která umožňuje tak trochu jiný pohled na svět, díky své šikovně seskládané sbírce zrcadel a čoček.

Královská cesta

Dalším turisticky atraktivním místem je Royal Mile (Královská míle). Jedná se o cestu sestavenou z několika ulic, jež se táhne od hradu až k Holyroodskému opatství, dnes skotskému sídlu britských panovníků. Jak již název napovídá, je dlouhá přibližně jednu skotskou míli, tedy 1,8 kilometru.

Katedrála na Royal Mile. Zdroj: Foter.com

Katedrála na Royal Mile. Zdroj: foter.com

Po cestě, na níž se na vás sype historie ze všech stran, najdete jedny z nejkrásnějších historických staveb v celém městě, úžasná muzea, ale také prodejny kiltů a skotské pivnice, které by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Edinburghu.

Dům plný whisky

Naším posledním zastavením je dům s výmluvným názvem The Scotch Whisky Experience. V něm se dozvíte vše, co o skotském národním nápoji potřebujete vědět. Vozíček vás sveze multimediální expozicí, kde se vám dostane výkladu o dějinách whisky, uvidíte znamenité palírny a dozvíte se i základy o výrobě.

Royal Mile - Královská míle, na níž se nachází dům plný whisky. Zdroj: Foter.com

Royal Mile – Královská míle, na níž se nachází dům plný whisky. Zdroj: foter.com

Konec tohoto seznámení se odehrává v baru, který je zároveň jakousi pokladnicí – sbírkou. Ta se stále rozrůstá s každou novou značkou, která vstoupí na trh. Podle průvodce je dnes v domě pod edinburským hradem největší světová sbírka skotské whisky. Nalezneme zde nejen lahve, které vídáme i u nás v regálech, ale také rarity, jichž bylo vyrobeno jen pár set kusů.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář