Jak to bylo s Rychlými šípy?

Kultura Literatura / 10.6.2013

Poprvé se parta pěti přátel objevila na stránkách časopisu Mladý hlasatel, a to už v roce 1938. A jak to bylo přesně?

Jaroslav Foglar, autor příběhů, vedl jako skautský vedoucí „Jestřáb“ nejstarší český oddíl Dvojku, neboli Hochy od Bobří řeky. Z oddílových dobrodružství a příhod čerpal náměty i pro své romány. Zdroj: czechfolks.com

Jaroslav Foglar vedl jako skautský vedoucí „Jestřáb“ nejstarší český oddíl Dvojku, neboli Hochy od Bobří řeky. Zde čerpal náměty i pro své romány.
Zdroj: czechfolks.com

Jako první se 17. prosince 1938 čtenářům představila postava mladého blondýna. Jméno Mirek Dušín dostal až o týden později v dalším pokračování příběhu. V prvním vůbec pojmenován nebyl. Ve stejný den se spolu s tehdy ještě bezejmenným Mirkem objevil černovlasý chlapec, kterého Jaroslav Foglar pojmenoval ihned: Jarka Metelka.

O celý týden později se k dvojici připojuje postava Jindry Hojera. Poslední dva členové klubu, Červenáček a Rychlonožka, se pak objevili až o necelý měsíc později – v pokračování ze 14. ledna 1939, kdy vyšel pátý díl seriálu.

Několik let s Šípy i jejich kreslíři

Původně mělo jít o pouhých několik pokračování. Nakonec ale příběhy vycházely několik let. V mnohaleté éře seriálu se tak vystřídalo několik kreslířů.

Prvním z nich byl Jan Fischer, mladý právník, který se ale dal na dráhu malířskou. S  Foglarem spolupracoval nakonec 10 let a nakreslil 107 příběhů.

Druhým kreslířem se stal akademický malíř Václav Junek. Nakreslil pro časopis osm pokračování. Vyjít stihlo ale jen šest z nich. Poslední číslo časopisu vyšlo v polovině května roku 1941, další pokračování bylo z nařízení německých úřadů zastaveno.

Jak to vypadalo po válce?

Po skončení války již k obnovení Mladého hlasatele nedošlo. Foglarovi se ale naskytla příležitost spolupracovat s časopisem Junák, kde znovu navázal spolupráci s Janem Fischerem. V Junáku ale vyšla jen 4 pokračování seriálu, poté se Rychlé šípy přesunuli do časopisu Vpřed. Tady vyšlo 102 příběhů.

V několika příbězích Foglar rozvinul své dřívější nápady:     zde podobný příběh prožívá skupina chlapců v "Kulišáci" a na pravém obrázku klub Rychlých šípů. Zdroj: FOGLAR, Jaroslav. Rychlé šípy. 2.vyd. Praha : Olympia, 1999. 339 s. ISBN 80-703-3565-3.

Foglar rozvinul i své dřívější nápady: zde podobný příběh prožívá skupina chlapců  „Kulišáci“ a na pravém obrázku klub Rychlých šípů.
Zdroj: FOGLAR, Jaroslav. Rychlé šípy. 1999

I časopis Vpřed ale musel Foglar opustit, a tak přišla druhá odmlka v tvorbě. Tentokrát trvala celých 20 let. Nové pokračování se objevilo až roku 1968 v listopadovém čísle časopisu SkautJunák. Novým Foglarovým partnerem se stal Ervín Urban. Nakreslil však pouze dva příběhy, protože jeho kresby byly příliš vzdálené těm Fischerovým.

V pořadí čtvrtým kreslířem se stal Marko Čermák. Kresby mladého výtvarníka divadelních scén dosáhly téměř stejné obliby jako obrázky Fischerovy. Jeho ilustrace se objevují v roce 1970 v již samostatném časopise Rychlé šípy. Nakreslil 91 příběhů.

Celkem můžeme napočítat 310 pokračování komiksu o Rychlých šípech. Na motivy kresleného seriálu také autor napsal i románovou trilogii: Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (knižně 1970) a Tajemství Velkého Vonta (knižně 1992). Všechny tři svazky potom vyšly souborně jako Dobrodružství v temných uličkách (1990).

Některé kulisy příběhů nám dnes asi už přijdou přežité: změnilo se oblečení, technika a další věci. To ale nic nemění na tom, že příběhy jsou čtené a oblíbené dodnes. A co vy? Znáte je taky, že?

Zdroj perexového obrázku: rsipy.wz.cz

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář