Zrcadlovky Nikon

Koupit kompakt nebo zrcadlovku?

Design / 7.1.2013

Chtěli byste si koupit fotoaparát, ale nevíte jaký? Digitální zrcadlovku nebo kompakt? Poradíme vám!

Díky moderní době a především díky digitalizaci se focení stává čím dál častějším koníčkem a hlavně přístupnějším. Oproti dřívějším fotoaparátům, které zaznamenávaly obraz na film, digitální fotoaparáty jej zapisují na snímač a následně na paměťovou kartu (přímo do paměti fotoaparátu je to již ojedinělé). Digitální fotoaparáty můžeme volně dělit na kompakty, kompakty s výměnným objektivem a digitální zrcadlovky.

Než začnete vybírat fotoaparát, měli byste se rozhodnout, co vlastně budete fotit. To je zásadní.

Pokud chcete fotoaparát jen proto, abyste občas udělali pár fotek z dovolené nebo z oslavy, kdy budete používat přednastavené režimy, jsou pro vás důležité jen některé parametry.

Co by měl mít fotoaparát pro občasné focení:

 • megapixely: optimálně 10 a více
 • napájení: akumulátor
 • scénické režimy: výhodné mít noční režim a režim macro

TIP REDAKCE: Pro běžné focení si vystačíte s Olympusem VG-110 nebo Sony DSC-W510. Ten je výborný na snížené světelné podmínky.

My se ale zaměříme na ty z vás, kteří se focením chtějí zabývat do hloubky. Amatér, začátečník, občasný fotograf, který shání lepší nebo výkonnější fotoaparát a rád by se přesunul z fáze cvakání do fáze skutečného fotografování! V této chvíli nastává dilema, jestli zrcadlovku nebo kompakt. Protože v redakci máme rádi zrcadlovky, doporučili bychom vám právě je. Ale buďme objektivní a zaměřme se na plusy a mínusy kompaktů a zrcadlovek.

Kompaktní digitální fotoaparáty

Ač nejsme zastánci kompaktů, musíme uznat, že některé jsou dokonce lepší než základně vybavená zrcadlovka. U výběru kompaktu je třeba se zaměřit na světelnost objektivu, protože jej nelze vyměnit. Dále je dobré vybírat si podle nastavení ISO (zaměřte se, jestli při vyšší hodnotě není vidět velký šum), ohniskové vzdálenosti a rychlosti (některé kompakty jsou dost omezené, jiné mají až zbytečně mnoho možností). Nikde by však neměl chybět plně manuální režim.

Shrnutí

Klady: Kompakt je malý, lehký a tím pádem je vhodný na cestování, lépe skladný. Obvykle je levnější než zrcadlovka.

Zápory: Nevýhodou kompaktních fotoaparátů je nemožnost pozdějšího vylepšování – čili jak ho koupíte, takový už bude. Jediné doplňky mohou být filtry, ale nejdou na každý kompakt.

BUĎME KONKRÉTNÍ: Pokud byste se rozhodli pro tuto variantu, skvělou službu vám udělají fotoaparáty  Panasonic Lumix, konkrétně Panasonic Lumix DMC-FZ200 nebo Panasonic Lumix DMC-LX7E.

Panasonic lumix dmc-fz200epk

Panasonic Lumix DMC-FZ200EPK. Zdroj: panasonic.cz

Digitální zrcadlovky

Makrofotografie

…je fotografický postup, díky němuž získáte snímek zvětšený na měřítko od 1:1 až po 1:30. Na makrofotografiích můžete nejčastěji vidět detailní záběry hmyzu nebo rostlin.

Digitální zrcadlovky snímají obraz přes zrcátko. Pokud kupujete první zrcadlovku, postačíte si se základní zrcadlovkou pro běžné použití. Nastavení bývá velmi podobné a v těchto zrcadlovkách ještě poměrně jednoduché (i když se vám to zpočátku nebude zdát). Zrcadlovky pro běžné použití jsou navíc lehčí a menší než ty profesionální. Co můžete zohlednit při výběru je display. Některé zrcadlovky jej mají výklopný, což se může hodit například při focení makrofotografií nebo předmětu, který je vysoko.

Shrnutí

Klady: Zrcadlovky mají daleko širší možnosti než kompakt, především díky výměnným objektivům. Pomocí nich můžete fotit krásné fotografie a postupně se zdokonalovat. Obvykle se začíná se základními objektivy, ty mají rozsah okolo 18-55 mm. Největší výhodou je možnost pozdějšího a postupného zdokonalování. Stále si můžete dokupovat různé „vylepšováky“, jako již zmíněné objektivy, filtry, clony či blesky. Zrcadlovky vám dávají větší svobodu!

Zápory: Jednou z nevýhod zrcadlovky může být pro někoho velikost. Mnozí fotografové se však shodují, že je to jen o zvyku a ty pěkné fotografie jim za to stojí. Další věc na seznamu záporů je cena. Samotné tělo se pohybuje okolo 10 000 – 12 000,-. Lacinou záležitostí nejsou ani objektivy, zvláště pokud si chcete koupit opravdu kvalitní. Nepřiplácíte si však zbytečně, výsledky dobrých objektivů za to stojí!

BUĎME KONKRÉTNÍ: Vybrali jste zrcadlovku a nevíte značku? Doporučujeme Canon nebo Nikon. S oběma značkami máme v redakci dobré zkušenosti. A věřte, že nejenom my – i profesionální fotografové jim dávají přednost! Pro základní fotografování bychom vsadili na  Canon EOS 600D nebo Canon EOS 1100D. Pokud se rozhodnete pro Nikon, doporučujeme Nikon D3100 nebo Nikon D5100.

Zrcadlovky Canon

Vlevo: Canon EOS 600D, vpravo Canon EOC 1100D. Zdroj: canon.cz

Kompakty s výměnným objektivem

Naše zkušenosti

Editorka sekce Design Silvie Trebatická má zkušenost s fotoaparátem Panasonic Lumix DMC-GF3 a říká: „Ač mám doma zrcadlovku, tento typ fotoaparátu mi prostě učaroval. Chtěla jsem mít fotoaparát, který budu moci bez obav vzít všude. A protože už mi obyčejné kompakty nestačí a jsem náročný fotograf, který chce mít pěkné snímky, vsadila jsem na tuto možnost. Nelituju. Fotografie, které zvládá se základním objektivem, jsou krásné!“

Alternativou mezi zrcadlovkou a kompaktem je  kompakt s výměnným objektivem. Jsou to kompakty, které ale můžete následně vylepšovat podobně jako zrcadlovky. Jsou zrcadlovkám velice podobné, jen bylo vypuštěno zrcátko, a díky tomu jsou daleko menší. Nicméně počítejte s tím, že jsou cenově na stejné úrovni jako zrcadlovky. Zkrátka tyto fotoaparáty se pokoušejí spojit dobré vlastnosti z obou předchozích typů fotoaparátů.

BUĎME KONKRÉTNÍ: Ruku do ohně dáváme za Panasonic Lumix DMC-GF3. Velmi dobrý může být také Samsung MX11 s velkým snímačem nebo Panasonic Lumix GMC-DH2.

Panasonic, fotoaparát, foťák

Panasonic Lumix DMC-GF3. Zdroj: panasonic.cz

Doufáme, že jsme vám poradili ve výběru toho pravého fotoaparátu a nebo alespoň zúžili váš výběr. Přejeme šťastnou koupi, elán do focení a radost z vašich snímků!

Zdroj perexové fotografie: Megapixel.cz

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

 • Pavel

  Velmi pěkný článek, který báječně shrnuje, co jiné podobné příspěvky nedělají a hlavně je nezaujatý. Já osobně, jakožto fotograf neprofesionál, jsem vyznavač digitálních zrcadlovek.

 • Fotograf Uherský Brod

  Vtipné je, že v dnešní době si spousta lidí kupuje zrcadlovku protože „dělá pěkné fotky“, a přitom ji ani nedokáže naplno využít =)

 • Pavel

  Velmi vtipný článek, který krásně shrnuje, že ho musel napsat jedině naprosto neznalý debil 😀 Např. Zrcadlovka snímá obraz přes zrcátko 😀 to snad psal nějaký novinář ne? 😀 Pisálek, který nerozumí ničemu 😀 Je mi líto lidí, kteří to budou brát vážně…