Petrohrad je splněným snem Petra Velikého

Cestování / 16.6.2013

Metropole, která se zrodila z močálu a má za sebou slavnou i méně slavnou minulost, se dnes řadí mezi nejkrásnější města Evropy.

Historie Petrohradu není příliš dlouhá – město bylo založeno roku 1703 na žádost ruského cara Petra Velikého na vysušených bažinách. Rozkládá se na strategickém místě při ústí řeky Něvy do Baltského moře. Roku 1712 sem panovník přesídlil s celým královským dvorem a Petrohrad se stal hlavním městem Ruského impéria až do roku 1917, kdy došlo k Říjnové revoluci a začala nová éra, která ovlivnila evropské dějiny 20. století.

Chrám Vzkříšení Krista

Nádherný chrám Vzkříšení Krista sloužil za totality jako sklad ovoce a zeleniny. Zdroj: Wikimedia Commons, NoPlayerUfa

Během 2. světové války byl Petrohrad skoro 900 dní obléhán německými vojsky. Město utrpělo velké škody a zemřelo zde přes milion obyvatel. I přesto Petrohrad nepodlehl. Dnes je druhým největším městem Ruska a žije zde přes pět milionů obyvatel.

Ruské okno do Evropy

Mezi památky, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti, patří Petropavlovská pevnost. Jedná se o nejstarší budovu v Petrohradě a leží na ostrově v historickém jádru města. Dříve pevnost sloužila jako vězení a dnes se řadí mezi nejnavštěvovanější dominanty města. Součástí areálu je katedrála sv. Petra a Pavla, kde jsou pohřbeni ruští panovníci.

Petropavlovská pevnost

Petropavlovská pevnost je nejstarší stavbou města. Zdroj: Wikimedia Commons, Florstein

Do největšího muzea světa

Možná není nejznámější či nejkrásnější, ale je jedním z největších. Tímto prvenstvím se může pyšnit petrohradské muzeum Ermitáž, které ukrývá neuvěřitelné tři miliony děl od předních světových umělců jako Leonarda da Vinci, Tiziana, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa a mnoha dalších. Celý komplex se skládá ze sedmi budov, přičemž nejznámějším z nich je Zimní palác, původní sídlo ruských carů.

Zimní palác

V současné době je Zimní palác součástí Ermitáže. Zdroj: Wikimedia Commons, Dezidor

Petrodvorec – východoevropské Versailles

Petrodvorec je malé městečko poblíž Petrohradu. Nachází se zde překrásný palác ležící v bezprostřední blízkosti Baltského moře, který sloužil jako letní sídlo panovníka. Při stavbě se Petr Veliký inspiroval honosným sídlem svého francouzského současníka Ludvíka XIV. Zámek spolu s francouzskou zahradou zaujímá plochu přes 800 hektarů. Přímo před palácem najdeme Velkou kaskádu – komplex fontán a vodotrysků ozdobený zlatými sochami.

Petrodvorec

Překrásný palác v Petrodvorci je dnes památkou UNESCO. Zdroj: Wikimedia Commons

Závan socialismu

V době existence Sovětského svazu „zmizel“ Petrohrad na dlouhých 67 let z map světa. Město totiž dostalo socialistický plášť a s ním i nové jméno – Leningrad. Roku 1917 došlo v Petrohradě k politickému převratu, který byl zahájen výstřelem z křižníku Aurora. Komunisté v čele s Vladimírem Iljičem Leninem zaútočili na Zimní palác, nechali zavraždit carskou rodinu a nastolili diktaturu.

křižník Aurora

Slavný křižník Aurora dodnes kotví na řece Něvě. Zdroj: Wikimedia Commons, Fisss

Po Leninově smrti v roce 1924 byl Petrohrad přejmenován na Leningrad a po rozpadu Sovětského svazu roku 1991 se město vrátilo k původnímu jménu. Křižník Aurora dodnes kotví na Něvě a uvnitř najdeme námořnické muzeum.

Cestování metrem je zážitek na celý život

Pokud se po městě pohybujete na „vlastní pěst“, bezpochyby nejrychlejším způsobem dopravy je metro. Cestování petrohradským metrem ale také může přinést velký kulturní zážitek. Mnoho stanic totiž má monumentální architektonickou výzdobu a vy máte pocit, jako kdybyste byli spíše v muzeu nebo na zámku. Interiéry stanic jsou zdobeny zlatem, mramorem a žulou a doplňují je bohatě zdobené lustry či nástěnné malby.

stanice metra

Bohatá výzdoba ve stanici Avtovo. Zdroj: Wikimedia Commons, Florstein

Přestože si město prošlo celkem smutnou minulostí, nyní byste zde nenašli mnoho jizev z minulých dob. Petrohrad se poměrně rychle otřepal z hrůz socialistické éry a dnes se sem hrnou miliony turistů z celého světa.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Ivan Smelov

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář