Jak říct sbohem, když víte, že vám zbývá jen pár měsíců života?

Hudba / 24.5.2013

Poznejte dojemný příběh Zacha Sobiecha, který se s rakovinou vypořádal po svém.

Je nám to líto, ale zbývá vám jen několik měsíců života.“ Věta, kterou by z úst lékařů nechtěl slyšet nikdo z nás. Sedmnáctiletý Američan Zach Sobiech se s tímto verdiktem však vypořádal po svém. Místo smutnění se rozhodl si každý den svého života náležitě užít. O svých pocitech napsal píseň, která se později stala na Youtube hitem.

„Chtěl jsem vytvořit něco, co by jim mě vždycky připomínalo.“

Když bylo Zachovi čtrnáct, dozvěděl se, že má zhoubný kostní nádor. Žádná z nadcházejících operací nepomohla, bolestivé léčby taky nezabíraly. V roce 2012 se rakovina ještě rozšířila, zasáhla plíce a pánev. Lékaři Zachovi nedávali velké naděje, prý mu zbývají jen tři měsíce.

Děsivá prognóza však Zacha ještě víc nakopla k tomu, aby konečně začal pořádně žít. Nemoc mu neubrala ani elánu, ani optimismu. Zach, který hrál na kytaru už od dětství, nějak potřeboval své emoce dostat ven. Nejlepším řešením pro něj bylo rozloučit se se svými nejbližšími přes písničku. A tak vznikla skladba Clouds (Oblaka).

Jakmile se o skladbě dozvěděla lokální rádiová stanice, nabídla Zachovi, že píseň nahrají. Když se na Youtube v prosinci 2012 objevil Zachův videoklip, dojal desítky tisíc lidí. Později vydal i CD, jehož výtěžek putuje na léčbu dětí, které postihla stejná forma rakoviny jako Zacha. Prozatím se podařilo vybrat okolo 80 tisíc dolarů. Americká média, která si Zachův příběh oblíbila, z něj udělala novodobého hrdinu.  

„Chtěl bych si svou dívku vzít, ale vím, že už by to nemělo cenu.“

Tvůrci cyklu „Mé poslední dny“ o Zachovi dokonce natočili dokument. Zach je v něm představen jako usměvavý mladík, který se smířil se svým osudem. Dvaadvaceti minutové video můžete zhlédnout zde.

V pátek 3. května Zach oslavil své osmnácté narozeniny. Dva týdny nato, 20. května, zemřel doma, obklopen svou rodinou a přítelkyní, kterou tak miloval.

A co byste dělali vy, kdyby vám lékaři řekli, že vám zbývá jen pár měsíců života?

Zdroj perexové fotografie: weheatit.com, rsvlts.com (upraveno).

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář