Kde se vzalo Betlémské světlo?

V obraze / 25.11.2012

Víte, jak vznikl novodobý zvyk rozvážení Betlémského světla?  Co bylo původní myšlenkou a kde si jej můžete vyzvednout dnes?

Za vznikem tradice roznášení Betlémského světla stojí pracovníci rakouského rozhlasu, kteří se snažili nějakým způsobem zdokonalit sbírku pro zrakově postižené děti nazvanou Světlo ve tmě. Spekuluje se i o tom, že je inspirovala pověst z italské Florencie, ve které mládenci slíbili, že do svého rodného města donesou plamínek z Betléma a tak také udělali.

Světlo z Betléma je pro každého

Ať už se ve Vídni inspirovali čímkoli, dnes je světlo z Betléma pro všechny. Zdroj: Wikimedia Commons

Hlavy se daly dohromady a velkolepý nápad byl na světě. Světlo z Betléma dostane každý, jako poděkování za to, že nějakým způsobem přispěl postiženým dětem.

Jak ovšem světlo do Vídně dopravit?

Z fondů sbírek se peníze uvolnit bohužel nemohly a tak pracovníci rozhlasu požádali leteckou společnost AUA a cestovní kancelář Raiffeisen, která pro ně zajistila dopravu! Díky těmto dvěma společnostem se tak mohlo jedno dítě a malý televizní štáb vypravit do Betléma pro světlo zcela zadarmo.

„Snahou každého světla je prozářit tmu…“. Přesně to si museli říkat i pracovníci rozhlasu v Linci.

I přesto, že bylo zapotřebí opravdu mnoho povolení a muselo se splnit mnoho bezpečnostních opatření pro natáčení v zemi, jako je Izrael, podařilo se vše zvládnout včas. A tak od roku 1986 vznikla éra dovozu Betlémského světla.

Betlémské světlo i v České republice

V tu chvíli ovšem nikdo netušil, že se tento zvyk stane i novodobým zvykem! O většinu se v několika posledních letech starají skauti z celého světa, kteří Betlémské světlo vyzvedávají, rozvážejí a postupně si jej předávají. Díky tomu máme i my, ve všech koutech České republiky šanci, že nám na Štědrý den bude doma hořet svíčka, jejíž plamen byl zažehnutý pravým světlem z Betléma.

Skauti

V dnešní době zprostředkovávají dovoz světla z Betléma skauti. Zdroj: Wikimedia Commons

Betlémské světlo je k dostání na všech skautských střediscích ve vašem městě a to zpravidla od 22. či 23. prosince, nebo se rozdává na akcích pořádaných v tomto datu.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář