Sál s 4DX

První 4DX kino v Praze otevírá své brány

Film / 23.5.2013

Autor:

Kino na Smíchově představuje další rozměr v promítání filmů.

Přesně deset let po otevření 3D kina IMAX v multiplexu na Floře přichází největší provozovatel kin u nás s novinkou v podobě projekce s technologií 4DX.  Sál č. 3 na pražském Smíchově byl několik měsíců rekonstruován, aby umožnil novou technologii využívat. Provozovatelé slibují divákům nevšední zážitekrealistické zpracování pohybu, vůně, světla a dalších elementů ve spojení s 3D projekcí. Generace21.cz si 4DX vyzkoušela mezi prvními.

Co přináší 4DX

Technologie 4DX je dalším technologickým krokem v oblasti filmové zábavy. Poté, co si návštěvníci navykli na 3D obraz, pražské kino Cinema City na Smíchově nabízí další rozměr sledování filmů. V podlaze upraveného sálu je instalována kovová konstrukce a na ní speciální sedačky, do nichž jsou přidána zařízení, která umožní jejich pohyb, sklon a vibraci. Kromě pohybu také technologie využívá vzduch, vodu nebo třeba vůni. Vše je doplněno o světelné efekty v celém sále. 4DX je časovým kódem synchronizováno s běžnou digitální kopií filmu.

Sedačka v 4DX kině

Nová technologie pracuje i s vodou. Zdroj: archiv Cinema City

„Není to jen o efektech, ale i o propojení s filmem samotným,” přibližuje zážitek generální ředitel Cinema City International, Moshe Greidinger. Společnost do českého 4DX kina investovala přes jeden milion eur, přičemž sál na Smíchově je již několikátým v pořadí. Pobočky v Izraeli nebo Polsku už s novou technologií pracují. Společně s Českem bylo otevřeno kino i v Bulharsku.

Generace testovala

Naše redakce měla možnost otestovat novinku na speciální projekci den před otevřením pro veřejnost. Měli jsme možnost si vyzkoušet 4DX na závěrečné akční scéně z filmu Iron Man 3, na animovaných Croodsových a na upoutávce k filmu G.I. Joe 2.


4DX v CC Nový Smíchov
  – otevřeno od 23.5.13 v Cinema City Nový Smíchov
–  je to největší 4DX sál ve střední Evropě (172 míst)
–  lístek pro dospělého stojí 305,- (3D 4DX) a 275,- (2D 4DX)
–  prvním filmem s novou technologií u nás je Fast and Furious 6 (Rychle a zběsile 6)

Nejprve je nutné zmínit pár technických záležitostí. Do kina je vhodné chodit s minimální zátěží. Jakékoliv kabelky nebo batohy budete nuceni zanechat v uličce na schodech (kde jsou v ohrožení), anebo je umístíte na klín (což je velmi nepraktické). Co se týče občerstvení, byli jsme ujištěni o tom, že nebudou platit žádná omezení a že bude dovoleno vzít si do sálu cokoliv, co nabízí místní snack-bar. Po zjištění, co všechno ale sedačky dělají, doporučujeme tuto možnost zvážit. Efekty mnohdy přicházejí nečekaně a může se tedy stát, že váš popcorn padne za oběť této skutečnosti. Teď ale k samotnému 4DX. Technologie nabízí opravdu velké množství různých náklonů, vibrací a „šťouchanců“, které se zdají být účelové (filmy ve 3D mívají problém právě s tím, zda a jak třetí rozměr využít). Když hlavního hrdinu někdo praští do zad, dostanete úder právě v této části sedačky. Při otřesech cítíte vibrace a při rychlejším pohybu na plátně vám cuchá vlasy vítr (nejrealističtěji tu působilo při volném pádu z vysoké výšky). Světelné efekty z hlediště nejsou nijak rušivé, zapadnou do dění na plátně. Veškeré pohyby také nejsou nijak přehnané – nemusíte se bát, že si přivodíte nějaké zranění. Technologie se nedoporučuje pouze těhotným ženám a kardiakům, alergické reakce na jednotlivé vůně by neměly být problém.

Divák na 4DX filmu

Kino si od 4DX slibuje diváckou úspěšnost. Zdroj: Tomáš Fiala, Generace 21

Mezi povedené momenty v rámci ukázek nové technologie byl pohyb sedaček ve filmu Croodsovi (vibrace při zastavování rozběhlých animovaných hrdinů, pohledy zpoza různých překážek a patřičný náklon sedaček). V akčních scénách hraných filmů to byl již zmíněný střemhlavý pád nebo svištění kulky, která mine jen o pár centimetrů svůj cíl. Na druhou stranu jsme takřka neměli možnost zhodnotit vůně či pachy. Do ukázek byly zařazeny filmy, které by zřejmě nevyužily např. aroma kávy nebo vůni oceánu. „Mezi dostupnými vůněmi je ale například i pach spálených pneumatik,” připomněl v kabině s kompresory technický ředitel Cinema City, Oldřich Kubišta, s účelem navnadit diváky na Rychle a zběsile 6, první film s 4DX technologií, který kino nabídne.

Stejně jako u 3D filmů, společnost plánuje uvést i některé starší snímky (např. převedený Avatar už se vysílal v zahraničí). Efekty je možné využít buď s 3D projekcí nebo i s běžným 2D obrazem, cena se ale pochopitelně vyhoupla ještě o stupínek výš. 4DX je dalším lákadlem, které má diváky dostat do kin. Takový realistický zážitek z filmu ale nemusí být pro každého. Ti, kdo se na film rádi dívají v klidu a relaxují u něj, ať radši volí osvědčené metody. Pro milovníky dobrodružství (a někdy i adrenalinu) je to příležitost, jak si vychutnat svůj film zas o trochu jinak.

Zdroj perexové fotografie: archiv Cinema City

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář