Národní divadlo, Stavovské divadlo, Státní opera… Ale co ty další?!

Divadlo / 26.7.2013

Malá scéna neznamená nekvalitní představení. Někdy je to právě naopak. A do kterých divadel se vejdou sotva dvě školní třídy?

Když se řekne divadlo, většina lidí si představí zlatě zdobené divadlo s červenou oponou. Dnes ale takováhle divadla najdeme málokde. Typickým představitelem klasického divadla je Národní divadlo nebo Divadlo Na Vinohradech. Ale co ta malá divadla, do kterých se vejde do sta lidí, někdy ani tolik ne? Ta také stojí za zmínku. A nejen za zmínku, stojí hlavně za návštěvu.

Café Teatr Černá labuť

Divadlo najdeme v 8. patře budovy vedle obchodního domu Bílá labuť. Prostor, který v sobě ukrývá kavárnu, galerii i divadlo navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná. Divadlo se specializuje na komorní divadelní tvorbu, nejen divadelní inscenace, ale také koncerty a jiné umělecké alternativy. Hraje se zde od roku 2002. Vstupenky se prodávají ke stolečkům tak jako ve správné kavárně a nejsou místenkami, proto je dobré chodit na představení včas. Divadlo nevydává k inscenacím programy, tak jako se prodávají jinde. Snaží se naplňovat vizi o „československé komorní divadelní scéně“. Kromě toho také spolupracuje s Divadelním ústavem a Institutem umění Praha. Společně s nimi od roku 2005 realizují autorské výstavy divadelních umělců (scénografů, kostýmních výtvarníků, divadelních fotografů a dalších). V současnosti se zde hrají například Manon Lescaut nebo Monology Vagíny.

Manon Lescaut

Inscenace Manon Lescaut od Vítězslava Nezvala. V hlavní mužské roli Filip Tomsa. Zdroj: cernalabut.cz

Divadlo Archa

Divadlo se nachází v prostorách, kde dříve sídlilo divadlo D34, poté Divadla E. F. Buriana. Divadlo Archa sice zná většina lidí hlavně jako místo, kde se od listopadu roku 2011 natáčí Show Jana Krause, ale pravidelně zde hostuje Divadlo Husa na provázku nebo HaDivadlo Brno a také zde pravidelně vystupuje Divadlo Vizita Jaroslava Duška. Divadlo chce dávat prostor neotřelým nápadů a zkoumat možnosti umění. Svojí originální dramaturgií a inovativními projekty, které přesahují umělecké žánry, si divadlo vydobylo nejen v České republice pověst významné progresivní scény. Divadlo Archa nemá svůj stálý soubor, ale své inscenace připravuje formou projektů. V současné době se zde uvádí například Sólo pro Lu, EKG – O lásce a ženách či Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc.

Hra Sólo pro Lu. Zdroj: www.archatheatre.cz/cs

Inscenace Sólo pro Lu. Zdroj: archatheatre.cz

Divadlo Ponec

Původní budova divadla sloužila jako drátovna a válcovna. Divadlo Ponec se po rekonstrukci otevřelo veřejnosti v roce 2001 jako zcela nové využití uměleckého prostoru. Od začátku byla tato nová scéna určená především pro scénický tanec a jemu příbuzné druhy umění. Každým rokem od roku 2004 se zde koná mistrovství České republiky v yoyování. Až do roku 2010 se zde natáčel pořad Uvolněte se, prosím, poté až do roku 2011 Show Jana Krause. V Divadle Ponec a v několika dalších divadlech probíhá každý rok v červnu Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla Tanec Praha. Cílem tohoto festivalu je představit taneční tvorbu široké veřejnosti. Toto divadlo stejně jako Divadlo Archa nemá stálý soubor, představení tvoří jednotlivé malé nebo velké, domácí či zahraniční taneční soubory.

Divadlo Ponec. Zdroj: www.divadloponec.cz

Divadlo Ponec. Zdroj: divadloponec.cz

Divadlo Na prádle

Historie budovy sahá až do 19. století, ale do podoby, ve které divadlo známe dnes, se dostalo až v roce 2001. Divadlo se snaží o pestrost uváděných inscenací, proto zde můžeme navštívit klasické tituly světoznámé dramatické tvorby, ale také hry začínajících autorů. Divadlo Na Prádle bylo do roku 2008 domovskou scénou Sdružení osamělých písničkářů. K divadlu patří také galerie a kavárna. Vedle tvorby „domácího“ činoherního souboru Divadla u Anděla by mělo být Divadlo Na Prádle otevřeno pro další profesionální i amatérské soubory, které nemají vlastní scénu. Dnes se zde hraje například Obchodník s deštěm nebo Skleněný zvěřinec.

Hra Obchodník s deštěm. Zdroj: www.napradle.cz

Inscenace Obchodník s deštěm. Zdroj: napradle.cz

Divadlo Na Rejdišti

Divadlo je součástí Pražské konzervatoře. V roce 2011 byl zahájen pravidelný divadelní provoz. Divadlo je určeno pro inscenační praxi studentů 5. a 6. ročníků. Se studenty spolupracují profesionální režiséři, výtvarníci, choreografové, hudební skladatelé a další. Divadlo je důležité při ukončení studia a jejich dílo je nabídnuto široké veřejnosti. Tento kontakt s publikem a běžným divadelním prostředím klade vysoké nároky na samotné studenty, na jejich schopnosti a dovednosti nabyté během prvních čtyř let studia. V Divadle Na Rejdišti neuvádějí pouze činoherní inscenace, ale také operní, operetní a muzikálové inscenace studentů zpěvu. V současné sezóně se hraje například Lov na kachny či Kouzelná flétna.

Hra Lov na kachny. Zdroj: www.divadlokonzervatore.cz

Inscenace Lov na kachny. Zdroj: divadlokonzervatore.cz

Doufáme, že jsme Vás tímto malým výčtem nalákali, protože tato komorní divadla, a nejen tato, za Vaši návštěvu určitě stojí.

Zdroj perexové fotografie: divadlokonzervatore.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář