Speed badminton se dá hrát úplně všude, říká Pavel Podvolecký

Sport / 28.6.2013

Speed badminton je u nás teprve v plenkách, ale i tak máme bronzového mistra, kterým je Pavel Podvolecký. Co nám prozradil?

O tom, že speed badminton není moc známý, není pochyb. I přesto se však v naší republice můžeme setkat s profesionálními hráči a najít kluby a asociace, které se tomuto sportu naplno věnují. My jsme pro vás oslovili Pavla Podvoleckého, vlastníka bronzové medaile z ME, který nám prozradil něco nejen o speed badmintonu obecně, ale i o své kariéře.

PodvoleckýPavel

Pavel Podvolecký, 41 let,  Hanušovice

Cvičitel a lektor rekreačních sportů České asociace Sport pro všechny, trenér volejbalu, předseda SK Hanušovice a občanského sdružení SPV Hanušováček, organizátor sportovních akcí a turnajů. Z mnoha koníčků má v současnosti čas jen na speed badminton, ringo (v roce 2012 mistr ČR v kategoriích dvojic a smíšených trojic a vicemistr ČR v kategorii jednotlivců), cestování a vodní turistiku.

Jak jste se ke speed badmintonu dostal?

Jsem členem České asociace Sport pro všechny, kde jsem byl několik let členem komise rekreačních sportů. Ta mimo jiné seznamovala své cvičitele, členy i širokou veřejnost se zajímavými a netradičními hrami. Mezi nimi byl někdy kolem roku 2004 také speed badminton. Tam jsme se „seznámili“.

Poté už jsem jen jedenkrát dvakrát ročně objížděl semináře a školení cvičitelů této organizace a seznamoval s hrou další členy. Sám jsem vzal raketu do ruky také jen při těchto akcích. V březnu roku 2010 jsem v Pardubicích objevil partu lidí, která založila speed badmitonový klub, scházela se na speed badminton pravidelně a pořádala zrovna turnaj. Tak jsem se přihlásil.

Hned jsem využil možnosti chodit v Pardubicích pravidelně jednou až dvakrát týdně hrát. V létě následoval turnaj pořádaný mým mateřským klubem SPV Hanušováček v Hanušovicích a na podzim ještě v Praze a znovu v Pardubicích. Na všech jsem byl úspěšný. A po více než dvacetiletém hraní volejbalu a s tím spojených zdravotních problémech byl speed badminton novou šancí pro pravidelné sportování.

Jak byste čtenářům stručně popsal základy této hry?

Speed badminton je pálkovací hra. Hraje se raketami, které jsou trochu podobné squashovým, a s plastovými míčky, podobnými badmintonovým. Hracím polem jsou dva čtverce 5,5 x 5,5 metrů, které jsou od sebe vzdálené 12,8 metrů. Cílem je odehrát míček do čtverce soupeře. Ve čtverci stojí v případě dvouhry jeden a v případě čtyřhry dva hráči. Pro lepší představu o velikosti hřiště – na jednom tenisovém kurtu jsou dvě speed badmintonová (SB) hřiště, přední čára SB hřiště je zadní čárou pole pro podání v tenise, zadní čára SB hřiště je zadní čárou tenisového hřiště.

Hra z čtverce do čtverce probíhá do chyby některého ze soupeřů, tzn. že míček nedokáže odehrát zpět do čtverce soupeře nebo ho odehraje mimo něj, tzn. do autu. Hraje se na sety do 16 bodů s rozdílem dvou bodů.  Podání se provádí spodním odbitím maximálně do výše pasu, a to 3 metry od přední čáry. Podání se střídá vždy po třech. V prvním setu o podávajícím rozhoduje los, v dalších setech začíná na podání hráč, který prohrál předchozí set.

Speed badminton se dá hrát opravdu všude.

Speed badminton se dá hrát opravdu všude.

Co vás na něm zaujalo nejvíce, že jste se rozhodl mu věnovat?

Dá se hrát úplně všude (park, louka, asfaltová plocha, tělocvična, pláž atd.), stačí pouze jeden sparing partner. Moje rozhodnutí bylo motivováno alespoň malou „tolerancí“ mé sportem opotřebované tělesné schránky k této hře.

Jak dlouho se speed badmintonu věnujete?

Speed badmintonu se věnuju od roku 2010.

Čím by měl disponovat dobrý hráč? Co je pro tuto hru a následující úspěchy podle vás nejdůležitější ?

Mít chuť hrát, speed badmintonem se bavit, radovat se i z malých úspěchů a z neúspěchů se jen poučit a rozhodně se jimi nenechat odradit. Na každém neúspěchu se najde něco pozitivního. K úspěchu je ideální kombinace mnoha faktorů – technika, fyzická kondice, taktika, psychika a mnoho dalších. A někdy rozhodnou i jen ty na pohled méně významné. Myslím si, že za mými úspěchy stojí především psychika a taktika.

Nejvíce zkušeností člověk nasbírá právě v turnajích.

Nejvíce zkušeností člověk nasbírá právě v turnajích.

Kolika turnajů jste se již zúčastnil? Byly nějaké také v zahraničí?

Zúčastnil jsem se asi 30 turnajů u nás i v cizině. Většina byla ale v zahraničí, protože v ČR je tato hra teprve v začátcích. Se základnou třeba na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Chorvatsku či Slovinsku se zdaleka nemůžeme srovnávat.

Pokud se na vaše účasti v turnajích podíváte zpětně, myslíte si, že jste od protihráčů okoukal nějakou taktiku a hrací techniky?

Určitě. Účast na turnajích byla k nezaplacení.

Jaké jsou vaše další největší úspěchy, kromě umístění se na třetím místě na ME?  (Tímto přijměte gratulace od celé naší redakce!)

Právě bronzová medaile z ME z roku 2012, které se hrálo v chorvatské Poreči je mým, i českým, největším úspěchem. A bylo velkým překvapením nebo spíše senzací. Ještě si velice cením čtyř třetích míst z turnajů světové série v Praze, Poznani, Amsterdamu a hlavně Wolfsburgu, které bylo první v pořadí. Třešničkou na dortu bylo 3. místo ve světovém žebříčku své kategorie pro rok 2012, které se mi s největší pravděpodobností podaří udržet až do letošního červnového mistrovství světa, které se hraje v Berlíně.

ppavel-IMG_4145x  a

„Právě bronzová medaile z ME z roku 2012, které se hrálo v chorvatské Poreči, je mým, i českým, největším úspěchem,“ říká Pavel.

Plánujete se speed badmintonu ještě věnovat a vyrážet na turnaje?

V hraní speed badmintonu budu pokračovat, dokud zdraví „nevystaví stopku“. Ale výsledkově jsem již na mezinárodním poli dosáhl jednoznačně svého maxima a tak bude letošní MS a o týden později konané Croatian Speedminton Open v Rijece mezníkem. Více vzdálené turnaje již v budoucnu asi vynechám. Jeden malý tajný „sen“ však ještě mám.

Co byste doporučil komukoli, kdo by chtěl se speedmintonem začít?

Určitě můžou oslovit zástupce klubů, kde s touto hrou v ČR začínali, tzn. v Pardubicích, Hanušovicích a Praze. Kontakty jsou lehce dostupné na internetu. Všichni rádi se vším pomůžou a poradí.

Každopádně pořízení raket a míčků není drahou záležitostí. Takže stačí se hrou jen bavit na zahradě či v parku nebo přibrat rakety na dovolenou. Ideální je vytvořit partu  nadšenců, kteří se budou pravidelně scházet. Pro „nováčky“ je pro začátek asi zbytečné hrát na vyznačeném hřišti. Jejich cílem  bude asi spíše držet míček co nejvíce ve hře.

Zdroj všech fotografií: speedminton.cz, archiv Pavla Podvoleckého

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář