Za divadlem i v letních měsících

Divadlo Kultura / 26.5.2013

Přijďte do divadla i v létě nebo navštivte některé letní divadelní festivaly pod širým nebem.

Léto se blíží a pro nás milovníky divadel to znamená jediné, divadla se uzavřou a své diváky pustí do hlediště až v září. Ano, tak tomu možná bylo dříve. V dnešní době ale divadla nabízejí tolik letních produkcí a scén, že téměř denně máme možnost si dopřát divadelní umění v různých koutech republiky. Ať už jsou to scény pod otevřeným nebem, na historických místech nebo kamenná divadla, která přes léto na své diváky nezapomínají a dopřávají jim pořádnou dávku umění. Ač třeba vybočí z repertoáru a zaměří se na speciální letní program.

Připravili jsme pro vás výčet toho nejzajímavějšího napříč republikou. A že se divadelníci nenechali zahanbit a i letošní léto nám přinesou spoustu nových inscenací v rámci letních divadelních festivalů a produkcí. Samozřejmě ani my nezůstaneme pozadu a připravíme pro vás reportáže a recenze z toho nejzajímavějšího, co se v létě událo.

Představení pod širým nebem mají své kouzlo. Zdroj: sxc.hu

Představení pod širým nebem mají své kouzlo. Zdroj: sxc.hu

Praha je kulturním rájem i v létě

Letní shakespearovské slavnosti letos přinesou novinku Sen noci svatojánské, více se dozvíte zde.

Naše hlavní město slibuje největší koncentraci divadel na metr čtvereční, podobně je to i s letními produkcemi. Čas dovolených nám přinese i trochu toho volného času, takže pokud nejste z Prahy, neváhejte a vydejte se na některé letní divadelní představení a před zavítáním do divadla si třeba projděte krásy hlavního města. Opravdu je z čeho vybírat, přesvědčte se sami.

Švandovo divadlo

Švandovo divadlo i letos nabízí cyklus inscenací věnovaný bestsellerům Michala Viewegha. V měsíci červnu a září tak můžete vybírat z inscenací Román pro ženyBiomanželka, vše v rámci přehlídky Báječné léto s Michalem Vieweghem. Obě inscenace budou diváky bavit již potřetí. Známější Román pro ženy láká na neodolatelného Jiřího Langmajera, Biomanželka zase na stálice této smíchovské scény, v hlavních rolích se představí Petra Hřebíčková a Filip Čapka. Můžete vybírat až z desítek termínů.

Divadlo v Celetné

Spolek Kašpar tradičně uvádí Vančurovo Rozmarné léto, které mělo svou premiéru v roce 2007. O čtyři roky později Kašpar přidává i Rozmarný bonus, ve kterém se nám dostane zážitků v podobě toho, co se do Rozmarného léta nevešlo. Tyto inscenace si můžete užívat celé léto až do září, letošní novinkou bude hra Mikulášovy prázdniny. V srpnu se Kašpar přesune i na hrad Kašperk, kde odehraje Shakespearova Othella, který měl v Celetné premiéru v dubnu, a starší kus Cyrano. Prostředí hradu určitě udělá své a klasickým inscenacím to dodá ještě větší kouzlo.

Úspěšná inscenace Rozmarné léto v podání divadelního spolku Kašpar. Zdroj: divadlovceletne.cz

Úspěšná inscenace Rozmarné léto v podání divadelního spolku Kašpar. Zdroj: divadlovceletne.cz

Přečtěte si recenzi Othella v Celetné zde.

Divadlo Ungelt

Ungelt má svou letní scénu na kouzelném Novém světě na Hradčanech a i letos zde odehraje obrovské množství letních představení. V červnu a v září to budou Deštivé dny s vynikajícím Davidem Švehlíkem a Richardem Krajčem, který byl za tuto roli letos oceněn cenou Thálie. V červenci a v srpnu divadlo uvede loňskou novinku Sklenice vody, kde září Petr Štěpánek, Zlata Adamovská a Chantal Poullain. Hra plná intrik a touhy po moci vás překvapí svou současností, přestože se pyšní stářím dvě stě let. V srpnových měsících dostane prostor i březnová novinka tohoto pražského divadla, pod otevřené nebe na Novém světě se před diváky postaví vynikající Zuzana Bydžovská, Hana Maciuchová a Sabina Rojková ve hře Růžové brýle. Letošník trhákem má být ale český komorní muzikál Touha jménem Einodis, kde budou hlavní role zpívat Marta Kubišová a Aneta Langerová. Z termínů, kterých je dostatek, si určitě vyberete.

Divadlo Aqualung

Pokud jste milovníky lodí i divadla, tak přesně pro vás připravují každoročně dvě spřátelená divadla inscenace na lodi Tajemství. Divadlo bratří Formanů a Divadlo Aqualung nabízejí divadelní zážitky na Vltavě. Každoročně loď přijíždí s novou inscenací, novinkou je letos hra Čtyři vraždy stačí, drahoušku, která je na repertoáru již od 21. května. V září pak bude mít svou derniéru inscenace Příliš skromný Nick Carter. V letních měsících pak můžete na lodi vidět další zajímavá představení, konkrétně se můžete těšit na Čapkovu Válku s mloky, příběh o dívce z lesní samoty, která dobyla srdce milionářovo v inscenaci Pytlákova schovanka 2010 aneb Šlechetný milionář a nebude chybět ani oblíbená Cesta kolem světa za 60 dní. Můžete si vybrat z představení s plavbou i bez plavby.

Divadelní loď Tajemství. Zdroj: divadloaqualung.cz

Divadelní loď Tajemství. Zdroj: divadloaqualung.cz

Dejvické divadlo

Zabavte děti v divadle, vezměte je na přelomu května a června na přehlídku Dítě v Dlouhé, více zde.

Ve spolupráci s Lesním divadlem v Řevnicích uvádí Dejvické divadlo Lesní slavnosti divadla, které už od roku 2004 neodmyslitelně patří ke končícímu létu. Poslední srpnový týden patří tomuto oblíbenému divadlu a je opravdu z čeho vybírat. Dejvické divadlo uvádí své nejlepší inscenace a nechybí ani pravidelní hosté. Letos se můžete těšit na dejvické inscenace jako Brian, Ucpanej systém a naposledy budete mít možnost zhlédnout hru Černá díra. Hostem bude divadlo Husa na provázku, které představí svou inscenaci Balada pro banditu. Konec festivalu bude opět patřit dětem, které přijede potěšit Kašpárek v rohlíku. Předprodej vstupenek by již zahájen.

Městská divadla pražská

Divadlo ABC věnuje několik červencových termínů své nejúspěšnější inscenaci. I v létě se totiž bude hrát inscenace Shirley Valentine, která se již od roku 2008 těší obrovskému zájmu diváků.  Jedná se o one woman show Simony Stašové, která v inscenaci exceluje. Provede vás životem ženy, která se jednoho dne rozhodne opustit manželský stereotyp a odjede s kamarádkou k moři. Vydejte se i vy prostřednictvím divadla na dovolenou.

Simona Stašová v úspěšné inscenaci Shirley Valentine. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Simona Stašová v úspěšné inscenaci Shirley Valentine. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

La Fabrika

Pokud jste fanoušky nového cirkusu, tak divadlo La Fabrika i v červenci uvede oblíbenou inscenaci La Putyka. Inscenace, která originálně zobrazuje příběhy jedné české putyky. La Putyka přináší akrobacii, tanec, loutky i skvělou hudbu v jedné a nezapomenutelné inscenaci.

Letní divadelní zážitky naleznete i mimo Prahu

I menší divadla přinášejí v létě svým divákům představení. Pokud se tedy nechcete vydávat až do Prahy, stačí si vybrat své nejbližší regionální divadlo nebo se jen tak vydat do jiného města a okusit divadelní umění v jiném kraji.

Městské divadlo Brno

Brněnské divadlo zvolilo pro inscenace pod širým nebem jedno z nejkrásnějších míst v Brně. Své inscenace bude i v létě hrát v Biskupském dvoře Moravského zemského divadla a je opravdu na co se těšit. Biskupský dvůr se otevře divadlu již poněkolikáté a letos uvede zajímavou novinku. V červnu zde bude mít premiéru příběh písma s názvem Cyril a Metoděj. Inscenace ale nebude jen činoherní, překvapením mohou být baletní prvky. V červnu a v červenci se pod brněnským nebem budou uvádět i starší inscenace jako historické drama Baron Trenck, tragický příběh lásky z romského prostředí Cikáni jdou do nebe, adaptace Olbrachtova románu Nikola Šuhaj pod názvem Koločava a v neposlední řadě i slavný muzikál My Fair Lady, který vznikl na motivy úspěšné hry Pygmalion od G. B. Shawa.

My fair lady v Městském divadle Brno. Zdroj: mdb.cz

My Fair Lady v Městském divadle Brno. Zdroj: mdb.cz

Jihočeské divadlo České Budějovice

Otáčivé hlediště Český Krumlov stále funguje a to by nebylo léto na jihu Čech bez pořádné dávky inscenací na tomto krásném historickém místě. Svůj provoz zahájí již 6. června premiérou romantické pohádky a komedie Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu a diváky bude těšit celé léto. Divadlo ale přinese další novinky, z řad muzikálů to bude Divotvorný hrnec, pro milovníky baletu se v polovině července chystá premiéra světoznámé Carmen a nebude chybět ani novinka v podobě komedie Pták Ohnivák a lišák Zorro, která slibuje zábavu pro celou rodinu. Ze starších inscenací se můžete těšit na operu Rigoletto uváděnou od loňska, oblíbený Dekameron, krásný balet Romeo a Julie a českou komedii Ženy Jindřicha VII. aneb Chudák král(em), která vypráví o záletném králi a diváky bude letos bavit již desátým rokem. Otáčivé hlediště tedy slibuje nevšední zážitek z krásného místa, skvělé inscenace různých žánrů a velké množství termínů.

Východočeské divadlo Pardubice

Pardubické divadlo se i letos přenese na rondel hradu Kunětická hora, kde uvede své úspěšné inscenace s jednou premiérou. Letošní novinkou bude Balada pro banditu, nechte se nalákat na příběh o loupežníkovi z pera Milana Uhdeho a na výborné herce z pardubického divadla. V loňském roce zde novináře učaroval Shakespearův Sen noci svatojánské, který obdržel cenu novinářů za rok 2012. I letos se dočká několika repríz, nenechte si to ujít. Vstupenek zbývá již opravdu málo, s výběrem tedy neváhejte.

Sen noci svatojánské uváděný na nádherném historickém místě. Zdroj: vcd.cz

Sen noci svatojánské uváděný na nádherném historickém místě. Zdroj: vcd.cz

Městské divadlo Mladá Boleslav

Toto regionální divadlo se přesune na přelomu června a července na hrad Kost, kde bude mít svou premiéru slavná Shakespearova komedie Zkrocení zlé ženy. Divadlo nabízí i bohatý doprovodný program, jedná se o jakýsi souboj mužů a žen. Například si můžete s opačným pohlavím zasoutěžit, kdo se dříve oblékne do brnění či si zkusit souboj na zavěšeném prkně a spoustu dalšího. Druhou inscenací uváděnou na tomto historickém místě bude Goethova hra Faust a Markétka.

Potkáme se u divadla aneb umění sbližuje

Přinesli jsme vám malý výčet toho, kam se v létě můžete podívat za divadlem. Doufáme, že jsme vás inspirovali a nějaký divadelní festival si nenecháte ujít. My v redakci určitě ne a chystáme pro vás spoustu článků z letních divadelních festivalů.

Již brzy se můžete těšit na rozhovor s režisérem a uměleckým šéfem Divadelního léta pod plzeňským nebem, které samozřejmě navštívíme a přineseme vám recenzi nově připravované inscenace. Nebudeme chybět ani na Letních shakespearovských slavnostech, kde zhlédneme premiérové představení Sen noci svatojánské, a chystáme se i na hrad Kost, kde se těšíme na další Shakespearovu inscenaci.

Naše divadelní sekce toho chystá na léto opravdu mnoho, tak se k nám nezapomínejte vracet. Zatím se budeme těšit, že se třeba potkáme na nějakém letním divadelním festivalu nebo zde v naší sekci, kde pro vás budeme stále připravovat články plné divadelní tématiky, samozřejmě s láskou.

Krásné léto ve společnosti divadla!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář