Tough Guy je nejdrsnější závod světa

Sport / 12.6.2013

Považujete se za drsňáka? Závod pod vojenským vedením vás prověří.

Chopíte se každé výzvy? Chtěli byste zjistit, co vydrží vaše tělo? Máte vytrvalost, pevnou vůli a nebojíte se žádné překážky? Tak přesně pro vás je Tough Guy! Závod, během něhož musíte překonat mnoho netradičních a extrémních překážek.

Bez zranění vyvázne málokdo

Slavný závod pro tvrdé povahy se koná v anglickém městě Perton již od roku 1986 a cílem je proběhnout náročnou trať, která je plná různých nástrah. Závodu se účastní stovky závodníků z celého světa a jen málokdo vyvázne bez zranění.

Autorem je bývalý tvrdý a nekompromisní důstojník britské armády Billy Wilson, který celý život od svých vojáků požadoval sílu a houževnatost. A nyní tyto vlastnosti vyžaduje od závodníků svého závodu.

Závod je náročný nejen fyzicky, ale i psychicky

Wilson se rád chlubí, že všechny disciplíny, které závodníci podstupují, prozatím nikdo nezvládl bez ztráty kytičky. Není se proč divit. Přihlášení absolvují třináctikilometrový běh, po němž následují série fyzicky i psychicky velmi náročných výzev typu plazení se pod ostnatým drátem, běh přes hořící balíky sena, prolézání podzemních trubek, překonávání vysokých zdí, procházení bažinou, zdolávání skal či plavání v podmořských tunelech.

Jedna z překážek závodu. Zdroj: Wikimedia Commons

Jedna z překážek závodu. Zdroj: Wikimedia Commons

Závod se koná ve dvou termínech. V létě, na konci července, a v polovině ledna. Přihlásíte-li se v zimě, bude trasa navíc ztížena chladným počasím, studenou vodou a také třeba ledovými krami, mezi nimiž budete muset nejen proplavat, ale také do nich s nadějí, že si nezpůsobíte vážné zranění, skočit.

Yohimbe!

Třešničkou na pomyslném dortu je pokřik „Yohimbe“, který pořadatel po soutěžících během závodu pravidelně vyžaduje pokřikovat. Wilson se nechal slyšet, že jde o válečný pokřik kmene Zuulů, který vyjadřuje něco ve smyslu „mé přirození je větší než tvé“.

Máte-li pocit, že závod je určen jen opravdovým mužům, mýlíte se. Na trati narazíte na mnoho žen a převážná část závod i dokončí. Nejen ženám, ale všem, kteří tento náročný závod úspěšně absolvují, patří naše uznání.

Zdroj perexové fotografie: Wikimmedia Commons

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář