Bezpečný přístav

Příliš Bezpečný přístav

Film / 4.6.2013

Autor:

Romance s dramatickými prvky hledá marně svůj správný přístav.

S příchodem jara filmaři opět štědře nadělují romantické filmy. Safe Haven (Bezpečný přístav) je v řadě dalším projektem, který uspokojí zamilované duše a zavdá těm ostatním důvod k tomu, aby si na předvídavosti podobných snímků již poněkolikáté smlsli.

Katie (Julianne Hough) má problém. Z neznámých důvodů ve strachu a spěchu opouští velkoměsto pronásledována policejními vozy. Její autobus zastaví v malém městečku Southport, kde nalezne útočiště v osamělém domě v lesích. Poznává místní obyvatele, sousedku Jo (Cobie Smulders) a také sympatického Alexe (Josh Duhamel), a rozhodne se na jihu usadit. Stále se však ohlíží přes rameno. Nelze předvídat, kdy ji dohoní její minulost.

Drama jen za oponou

Co ale předvídat lze, je vztah obou hlavních postav. Po opatrném začátku, kdy divák očekává, že ho drama vtáhne do děje, jde totiž o naprosto tuctový příběh. Katie přijede do města, velmi brzy se blíže pozná s Alexem. Sympatie k němu si zpočátku samozřejmě nepřipouští. Po chvíli se ale jiskra dostaví a příběh dosáhne přesného a klasického vzorce všech romantických filmů posledních let. Jedinou neznámou tak zůstává Katieno tajemství. Proč po ní pátrá policie, co provedla. Dramatu je ale zoufale málo. Hlavní linkou zůstává rozrůstající se vztah hlavní dvojice a vše s ním spojené. Detektiv, který po Katie usilovně pátrá, nedostává téměř žádný prostor a je až komické, jak dlouho a těžce se dostává na stopu hlavní hrdinky. Scény, kdy získává informace od naprosto nesmyslných zdrojů jen utvrzují diváka v tom, že prvky dramatu jsou jen nepovedeným pokusem, jak udělat film zajímavější.

afe Haven - Jo a Katie

Filmové přítelkyně Katie (Julianne Hough) a Jo (Cobie Smudlers) zdroj: themoviewaffler.com

Dvě esa v rukávu

Scénaristé přesto našli dva prvky, na kterých by se dalo stavět. První je spojení detektiva s Katie, které trošičku rozhýbe skomírajícími minutami téměř dvouhodinového filmu. Jistý moment překvapení bohužel působí osvěžujícím dojmem příliš krátkou dobu a nelze se zbavit pocitu, že tohle už jsme také několikrát viděli. Druhé si nechají tvůrci až na samotné finále. Ale ani lehká spirituálnost (nebo snad poselství) a zajímavost v závěru nenadchne, spíš orazítkuje název filmu velkým tučným B.

Po závěrečných titulcích má sice filmový nadšenec pocit, že se přece jenom tvůrci Safe Haven o něco pokusili. Nechtěli mít ze svého díla jen obyčejný romantický kýč. Bohužel jejich pokus nevyšel na výbornou. Nechť je to ale výzvou všem filmařům, kteří by chtěli dát romancím druhý dech. Pokud to budou zkoušet, určitě to vyjde. Do té doby budou lodě, které plují na vlně romance do svých přístavů, vypadat stále stejně.

Zdroj perexové fotografie: collider.com

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář