Vstup do jeskyní

Kam vyrazit v chladném předvánočním období? Zvolte maďarské lázně

Cestování / 3.12.2012

Sychravé podzimní dny nenabízejí příliš lákadel. Proto pro vás máme návrh na příjemný víkend. Objevte kouzlo romantických lázní Miskolc Tapolca.

Maďarské termální lázně lákají nejen svou cenovou dostupností!

Podzemní chodby vytesané ve skalách

Jeskynní komplex Mickolc Tapolca patří mezi největší lákadla východního Maďarska. Vápencová jeskyně tu byla objevena v roce 1902 a od té doby zde bylo vybudováno několik podzemních chodeb a menších jeskyní. Maďarsko je známé pro léčivé účinky zdejších minerálních pramenů a ani v Miskolci tomu není jinak. Termální voda je obohacena hlavně o jód a vápník, což působí pozitivně zejména na nervový systém. Člověk se může na chvíli zastavit, vypnout z každodenního stresu a brouzdat se teplými vodami podzemních chodeb.

Jeskynní komplex Miskolc Tapolca.

Jeskynní komplex Miskolc Tapolca. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21

Podzemní prameny se neřadí mezi nejteplejší v Maďarsku, jelikož teplota vody nepřesahuje 35 stupňů Celsia,  ale pro zahřátí v chladných podzimních dnech je ideální. V areálu najdete také menší vodopády, jeskynní zákoutí kam se můžete schovat, či venkovní bazén, kde můžete při pohledu na sychravou podzimní krajinu relaxovat v horké vodě. Atmosféru lázní si nejvíce užijete ve všedních dnech nebo dopoledne, kdy chodby nejsou zaplněné turisty. Celodenní vstupné pro studenty stojí 2 500 forintů, což je v přepočtu okolo 250 českých korun.

„Kalvinistický Řím“

Když už se člověk rozhodne pro dlouhou cestu až na východní hranice Maďarska, neměl by vynechat návštěvu 100 kilometrů vzdáleného Debrecínu. Ačkoliv má většina lidí druhé největší město země spojené spíše s potravinářským průmyslem, největším lákadlem je především historické jádro města. Při procházkách ulicemi Debrecínu se přenesete do časů Uherské monarchie.

Velký kalvinistický kostel

Velký kalvinistický kostel, symbol Debrecínu. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21

Díky poloze města, se zde prolínaly maďarsko – turecké vlivy. Z tohoto důvodu v Debrecínu během staletí rostla silná skupina maďarských protestantů, což vedlo k tomu, že se městu začalo přezdívat „kalvinistický Řím“. V dnešní době je protestantský vliv zřejmý ze staveb. Symbolem města a stěžejní dominantou hlavního náměstí je Velký kalvinistický kostel.

Dva v jednom

Návštěvou Debrecínu a Miskolce spojíte poznávací a odpočinkovou dovolenou. Poznáte město s kouzelnou atmosférou a odpočinete si v léčivých vodách maďarských termálních lázní. Debrecín nabízí mnoho možností, jak strávit večer. V uličkách kolem hlavního náměstí najdete klasické kavárny, které by byla škoda minout.

Zdroj perexové fotografie: Zuzana Skříčilová, Generace21

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář