Na co láká Solná komora

Cestování / 4.7.2013

Dříve těžba soli, dnes oblíbená destinace turistů z celého světa, kteří zde obdivují přírodní krásy či malebná města. Vítejte v Solné komoře!

Jako Salzkammergut neboli Solná komora se označuje oblast v Rakousku na pomezí Štýrska, Horního Rakouska a Salzburska. Od pravěku se zde těžila sůl, ale dnes se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Rakouska.

Alpské centrum romantiky

Při cestě po rakouských Alpách byste neměli vynechat návštěvu Hallstattu. Hallstatt je malé městečko ležící na úpatí pohoří Dachstein na břehu Hallstattského jezera. Turisty lákají především krásné památky a romantická architektura. Město bylo pro svůj půvab zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO a je tak proslulé, že v Číně dokonce vznikla jeho kopie.

Hallstatt

Hallstatt je považován za perlu rakouských Alp. Zdroj: Wikimedia Commons, Ncsakany

Vzhůru na vrchol

Vyjedete-li lanovkou na horu nad Hallstattem, můžete tu navštívit Ledovou jeskyni, která se řadí mezi největší ledové jeskyně v Evropě. Čas od času se tady dokonce konají klavírní koncerty díky skvělé akustice. Pokud odtud vyjedete lanovkou až na vrchol hory Krippenstein, naskytne se vám neopakovatelný výhled na údolí Hallstattského jezera, ze kterého se vám doslova podlomí kolena. Je zde umístěna vyhlídková plošina Five Fingers (Pět prstů), určená spíše pro silnější povahy.

Rozhledna Five Fingers

Vyhlídková plošina Five Fingers nabízí úchvatný výhled. Zdroj: Wikimedia Commons, DjSquirrel

Po stopách ledovce

Hallstatt ale není jediným místem, které si zaslouží pozornost. Pokud jste vášnivými turisty, tak doporučujeme navštívit jezera na náhorní plošině Tauplitzalm nacházející se pár kilometrů od městečka Bad Mitterndorf. Jedná se o zhruba osm kilometrů dlouhou pěší túru, během níž máte možnost spatřit šest ledovcových jezer položených do údolí mezi alpské vrcholky.

Jezero Steirersee

Jezero Steirersee na náhorní plošině Tauplitzalm. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Trasa není nijak náročná, ale nedoporučujeme ji absolvovat při nepříznivém počasí (například po dešti nebo sněžení), jelikož se zde místy nacházejí obtížněji schůdné úseky. Také ale záleží na tom, jakou variantu cesty zvolíte.

Tauplitzalm

Během túry se vám nabízí nádherné scenérie. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Zastávka ve městě

Pokud se na žádný výšlap necítíce, můžete obdivovat krásy alpských měst jako je Gmunden či Bad Ischl. Gmunden se rozprostírá na břehu jezera Traunsee a nachází se tu slavný vodní zámek Ort. Lázeňské městečko Bad Ischl leží mezi Gmundenem a Hallstattem na soutoku řek Ischl a Traun. Najdete zde Císařskou vilu, kde se poprvé potkali císař František Josef I. se svojí budoucí manželkou Alžbětou Bavorskou, známou také jako Sissi.

Vodní zámek Ort

Vodní zámek Ort je dominantou města Gmunden. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Možností, jak prožít svůj pobyt v Solné komoře, je skutečně mnoho. Je jen na vás, jestli vyrazíte na pěší túru po hřebenech hor, nebo se usadíte v útulné kavárničce s hrnkem horké čokolády a budete se kochat se pohledem na alpské vrcholky.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Tigerente

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář