Coimbra, město, jehož atmosféra vás dostane

Cestování / 18.6.2013

Kulturní historické památky a všudepřítomní studenti, to vše je Coimbra, město minulosti, které žije i dnes.

V Portugalsku přibližně uprostřed, mezi známými městy Porto a Lisabon, se nachází původně také královské, dnes již jen univerzitní město Coimbra. Právě univerzita je dominantou města a to už od roku 1292. Já jsem měla to štěstí, že jsem zde mohla studovat dva semestry.

Portugalsko je do značné míry srovnatelné s Českem. Má podobnou rozlohu a téměř stejný počet obyvatel. Pokud bych měla s přirovnáváním pokračovat, tak Coimbra na mě udělala podobný dojem jako naše Olomouc, studentské město s bohatou historií a nezapomenutelným kouzlem.

Památky jsou doslova všude kolem vás

Nejsem zrovna „památkový typ“, když někam přijedu, obvykle ocením estetickou stránku dané budovy a její historická hodnota jde mimo mě. Coimbra ale umí na člověka zapůsobit. Díky bydlení v samém centru města jsem byla nucena se dennodenně procházet kolem katedrál Sé Velha a Sé Nova, univerzity, pod viaduktem a setkávat se s dalšími historickými monumenty. Zhruba po měsíci jsem už i já byla natolik okouzlena, že jsem začala být hrdá na bohatou a slavnou portugalskou minulost.

1-Univerzita, 2-katedrála Sé Nova, 3-kaplička na viaduktu,

1 – univerzita, 2 – katedrála Sé Nova, 3 – kaplička na viaduktu. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21.cz

Výhodou coimbrovského historického jádra je, že je komplexní. Díky tomu se dají ta nejdůležitější místa zhlédnout během pohodlné procházky, která zabere maximálně půl dne. Pokud byste měli v Coimbře více času, doporučuji si zajít na chvíli do univerzitní botanické zahrady, která je volně přístupná a hlavně je to výborné místo k relaxaci. Další příjemné zpestření může být procházka podél řeky Mondego, která městem protéká, až k velkému zelenému medvědovi. Medvěd měří asi pět metrů a snad každý, kdo dojde až k němu, se na něj snaží vyšplhat a vyfotit se s ním.

4-náměstí u řeky, 5-velký zelený medvěd, 6-vpředu katedrála Sé Velha, v pozadí Univerzita. Zdroj: Alžběta Holková

4 – náměstí u řeky, 5 – velký zelený medvěd, 6 – vpředu katedrála Sé Velha, v pozadí univerzita. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21.cz

Coimbra bez studentů by nebyla Coimbrou

Latada - křtění nováčků. Zdroj: Iveta Dunčová

Latada – křtění nováčků. Zdroj: Iveta Dunčová

Jedná se o město, jehož historické centrum je doslova plné jednak turistů, a hlavně univerzitních studentů. Ve dne městem procházejí skupinky i jednotlivci oblečení v typických uniformách. Pro zajímavost, právě odtud pochází původní tradice uniforem s pláštěm, která se později přenesla i na univerzitu v Portu, kde se před pár lety inspirovala J. K. Rowling do svých příběhů o Harry Potterovi.

Kromě uniforem se zde dodržuje ještě mnoho dalších tradic. Na podzim se jedná hlavně o vítání nových studentů a s tím také spojenou událost Latada. Latada začíná průvodem v různých maskách od univerzity přes hlavní náměstí Praca Republica, centrem města až k řece Mondego, jejíž vodou jsou prvňáčci křtěni. Během zbytku týdne mají studenti volno na slavení, probíhající koncerty a další kulturní akce.

Na jaře pak dochází k obdobné události Queima das Fitas. Ta opět začíná průvodem v maskách, tentokrát i s různými alegorickými vozy, zakončen je pak večer před katedrálou Sé Velha, na jejímž schodišti končícím studentům zpívá sbor slavnou serenádu ve stylu místního fado. Poté opět přichází týden volna a koncertů.

Odvrácená strana města

Může se zdát, že Coimbra je hlavně denní město. Tuto domněnku bych ráda vyvrátila. Jestliže ve dne je možno potkat ve městě turisty a také normální občany, v noci se mění na město pouze mladých. Má-li Coimbra ve dne svou podobu Dr. Jekylla, pak v noci se mění v Hyda. Všechny bary ožívají a pro velké množství zahraničních studentů se ze všech stran ozývá – Sante!, Cheers!, Na zdrovie!, Saudi!, Na zdraví! atp. Lidé jsou přátelští (ve dne také, ale večer ještě více) a tak je velmi snadné se seznamovat se zcela cizími lidmi. V tomto případě rozdílný jazyk není žádnou překážkou.

I v noci je zde teplo a proto je možné bavit se a popíjet i venku před bary hned vedle katedrály Sé Velha.

I v noci je zde teplo a proto je možné bavit se a popíjet i venku před bary hned vedle katedrály Sé Velha. Zdroj: Cabido Bar Sé Velha

Stres zde nemá šanci

V celém Portugalsku platí, že čas je jen orientační pojem. Kromě dopravních prostředků všude můžete přijít pozdě (včetně školy) a nic se nestane. Dokonce je velmi pravděpodobné, že pokud se zpozdíte vy, budete na určeném místě pořád podstatně dříve než Portugalec. Nikdy jsem nikoho neviděla zběsile někam spěchat. Coimbrou vládne uvolněná a klidná atmosféra. Navíc je příjemné zjistit, že jak ve dne, tak v noci se zde cítíte bezpečně a to i v těch nejtemnějších uličkách.

Coimbra má jen jednu nevýhodu, nemá moře. Navzdory tomu se mi hluboce zapsala do srdce, a pokud vy budete mít byť jen cestu kolem, vřele vám doporučuji zastavit se zde a aspoň nasát atmosféru města plného vzruchu i klidu a hlavně pohody. Protože tak jako mě, i vás to zaručeně dostane.

Zdroj perexové fotografie: Iveta Dunčová

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář