Velký Gatsby – soundtrack, který vás překvapí!

Hudba Kultura / 23.5.2013

Podívejme se, jak se povedlo spojení současných hudebních interpretů a swingové klasiky z 20. let minulého století!

O tom, že soundtrack k hollywoodskému trháku Velký Gatsby vyvolá prudké vlnobití v poklidných vodách hudebního průmyslu, bylo jasné ještě před jeho samotným vydáním. Na režisérskou židli se totiž posadil Baz Luhrmann, který se může pyšnit například úspěšným muzikálem Moulin Rouge. Proto nebylo pochyb, že i v tomto případě bude hudební kulisa pojata (stejně jako celý film) velkolepě.

Je libo „elektroswing“ ?

Určitě všichni znáte pohádku o ošklivém káčátku, které chtělo být něčím, čím vlastně nikdy nemohlo být. Právě takovéto přirovnání mě napadlo, když jsem slyšel první ze 14 skladeb, které se nachází na Gatsbyho soundtracku. Bohužel, čím déle jsem se do rytmu jednotlivých písní zaposlouchával, tím vzdálenější pro mě byla vidina krásné labutě na konci příběhu (potažmo soundtracku). Filmový děj se odehrává v roce 1922, což ovšem v některých případech moc nekoresponduje s hudebním ztvárněním některých skladeb. Uznávám, jsem v tomto ohledu možná trošičku staromódní, ale při poslechu některých skladeb se musí Frank Sinatra obracet v hrobě.

Opravdový poklad desky – Lana Del Rey

Ze všeho nejdříve bych se chtěl věnovat oněm „nepovedeným“ songům. První místo v pomyslném pořadníku získal sám hlavní producent desky Jay-Z se svou skladbou 100 Dollar Bill. Ta bohužel mezi ostatní skladby vůbec nezapadá a působí doslova jako pěst na oko. Kritickému tónu se nevyhnou ani další interpreti jako například Florence + The Machine, will.i.am či Fergie. Jejich skladby jsou až přehnaně vyumělkované současnými hudebními trendy a ztrácejí tak určitou jednotící linku, kterou měla být právě hudba 20. let.

Netradičně pojatá hudba 20. let má být lákadlem pro současnou mladou generaci

Naopak velmi neotřele a nápaditě působí zpěvačka CoCo O. a její skladba Where The Wind Blows. Pochvalu si zaslouží také Emeli Sandé, která v duchu swingu přezpívala hit Crazy In Love od Beyoncé. Ovšem nejlepší písní z celého soundtracku se může pochlubit zpěvačka Lana Del Rey, jejíž Young And Beautiful zní majestátně dramaticky a k celkovému vyznění filmu se skvěle hodí. Spolupráce s orchestrem byla v této skladbě trefou do černého  a výsledek je prostě fenomenální. Člověk by díky ní skoro i zapomněl na předchozí hudební paskvily, které se na desku dostaly.

Resumé

[one_fourth]

Recenzi na film si přičtěte tady.

[/one_fourth]

Sečteno a podtrženo soundtrack k Velkému Gatsbymu patří k tomu nejzajímavějšímu, co se v poslední době na poli filmové muziky objevilo. Je sice pravda, že mu chybí určité silnější propojení a spíše než tématickému albu se podobá schizofrenní osobě, na druhou stranu je originální a ukazuje nám současné hvězdy hudebního průmyslu v rolích pro ně atypických. Na otázku, zda tento hudební počin přežije premiéru filmu v kinech, odpovědět bohužel nemůžu. To už bude záležet na vás a vašem vkusu. Každopádně já mám jasno, až na pár výjimek se k soundtracku Velkého Gatsbyho nevrátím.

Zdroj perexové fotografie: thegreatgatsby.warnerbros.com.

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář