Velký Gatsby přichází do kin

Film Kultura / 23.5.2013

Filmová adaptace románu Scotta Fitzgeralda se snaží diváky ohromit svou velkolepostí. Opravdu si poslední remake Velkého Gatsbyho zaslouží naši pozornost?

Ve čtvrtek 16. května nastal pro mnohé toužebně očekávaný okamžik, na filmová plátna našich kin byl uveden nejnovější remake amerického románu zachycujícího milostný románek z období prohibice, Velký Gatsby. Režie se ujal Australan Baz Luhrmann, který má na svém kontě filmy jako Moulin Rouge, Romeo a Julie či Tanec v srdci. O tom, jak se popral se ztvárněním  světoznámé novely, se můžete dočíst níže.

Leonardo DiCaprio jako Gatsby. Zdroj: thegreatgatsby.warnerbros.com

Leonardo DiCaprio jako Gatsby. Zdroj: thegreatgatsby.warnerbros.com

                                                        Ať žijí barevné konfety!

Velký Gatsby (The Great Gatsby)

Drama/Romantický

Austrálie/USA, 2013

Režie: Baz Luhrmann

Hrají: Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton

Hned na začátku filmu se seznamujeme s postavou Nicka Carrawaye (Tobey Maguire), který nám retrospektivně popisuje životní příběh jeho přítele Gatsbyho (Leonardo DiCaprio). Po krátkém uvedení do děje se film roztočí na plné oprátky a zahrnuje nás rychle se střídajícími výjevy z hýřivého života newyorské smetánky. Na plátně se všechno blýská, vybuchuje, alkohol teče proudem a náš zrak pomalu nestíhá držet tempo s kamerou. Nemusíte se však bát, pekelné tempo filmu vydrží pouze první hodinu a půl, poté se film přenese do své klidné roviny a začne se zbytečně natahovat. Divák je ke konci filmu doslova ubíjen „významnými“ pohledy hlavních postav a i monology jsou čím dál tím nudnější. Osobně si myslím, že kdyby byl film zkrácen aspoň o půl hodiny, dočkal by se příznivějšího ohlasu. Ono 142 minut je 142 minut…

Děj románu F.S. Fitzgeralda:

Hlavním vypravěčem příběhu je mladík Nick Carraway, který přijíždí v roce 1922 do New Yorku, aby zde vydělal nějaké peníze na burze. Zde se ubytuje v sousedství záhadného zbohatlíka Gatsbyho, se kterým se spřátelí a je zván na jeho výstřední večírky. Dále se setkává se svou povrchní sestřenicí Daisy vdanou za jeho známého Toma Buchanana. Jejich manželství však není šťastné a Tom Daisy podvádí. Postupem času se Nick dozvídá více o Gatsbyho minulosti a zjišťuje, že Daisy je Gatsbyho osudová láska.

Co naopak filmu nelze upřít, je opravdu vynikající herecké obsazení. Myslím si, že Baz Luhrmann by těžko našel pro roli Gatsbyho někoho lepšího než právě Leonarda DiCaprio. Role mladičkého milionáře, zoufale pronásledujícího vidinu své bývalé lásky Daisy (Carey Mulligan), jako by mu byla ušita přímo na tělo. A když k tomu přidáme skvělého Joela Edgertona v roli Daisyina manžela Toma Buchanana, máme tu snímek aspirující na Oscara.  Právě tito dva pánové se stali hlavními tahouny celého filmu! Jejich vzájemné konfrontace se sice dočkáme až v druhé polovině filmu, ale rozhodně stojí za všechno to čekání!

Mnohem rozporuplnější je však hodnocení hudebního doprovodu Velkého Gatsbyho. K němu jsem se podrobněji vyjádřil v článku věnovaném soundtracku, a proto ho zde přejdu pouze konstatováním, že ne vždy je nová verze lepší než ta stará.

Zhlédnout, či nezhlédnout, to je oč tu běží…

Nové zpracování Velkého Gatsbyho je opravdu velkolepé. Film těží hlavně z příběhu a skvělého hereckého výkonu Leonarda DiCapria.  Je sice pravda, že na rozdíl od knihy je ztvárnění charakteru jednotlivých postav povrchnější, ale člověk nemůže mít všechno. Film i přes všechny jeho zmíněné nedostatky  (kterých je v porovnání s přednostmi o hodně méně) doporučuji ke zhlédnutí. Naskytne se vám pohled na jeden z největších filmových večírků, který kdy spatřil světlo filmového světa!

Zdroj perexové fotografie: thegreatgatsby.warnerbros.com

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář