Neúspěšný student

Některým z nás se přijímačky na vysokou nepovedly. Co teď s tím?

V obraze / 27.5.2013

Vysoké školy a univerzity nemohou přijmout ke studiu úplně všechny. Jaké máme možnosti my, kdo jsme měli u přijímaček smůlu?

Nevzdávejme se hned naděje na vysněnou školu

Navzdory dopisu s nenáviděným slovem „nepřijat“ je třeba neházet flintu do žita. Odvolání neboli žádost o přezkoumání přijetí ke studiu je na místě v případě, že jste splnili minimální hranici bodů pro úspěšné složení zkoušky, ale nedostali jste se z kapacitních důvodů. Valná většina studentů má podaných více přihlášek na různé fakulty a různé školy, a pokud váš výsledek nebyl extrémně nízký, máte slušnou šanci, že se posunete na některé jimi uvolněné místo.
Některé školy a univerzity vypisují další kola přijímacího řízení, pokud v rámci prvního kapacitně nenaplní ročníky. Podívejte se, jestli se to netýká vašeho oboru například na jiné univerzitě.

Když přijímačky opravdu nevyjdou

Stane se, že veškeré snahy a naděje zklamou a na vaši vysokou nebo univerzitu se nedostanete. Pokud se nerozhodnete definitivně studium ukončit, existuje několik variant, co dělat s rokem volného času.

Jazykové školy

Pomaturitní studium jazyků nikdy neublíží. Čím víc jazyků člověk ovládá, tím lépe pro něj, zejména co se týče uplatnění na trhu práce. Kvalitní jazykovka je určitě dobrý program na volný rok.

Individuální přístup nabízí například jazyková škola InLingius:

Práce či studium v zahraničí

Odjet do zahraničí je v posledních letech dost často využívaná možnost, jak si zdokonalit konverzaci v cizím jazyce v reálnějším prostředí než v učebnách jazykových škol. Ať už jde o individuální studijní nebo pracovní cesty např. se Student Agency nebo programy typu Erasmus, jedná se minimálně o dobrou zkušenost do života. Jak vypadá například takový pobyt v Dánsku popisuje naše redaktorka Jana.

Jiné studium

Soukromou vysokou školu využijí ti, kteří studovat chtějí, i kdyby trakaře padaly. Přihlášky na ně lze podávat většinou přes celé prázdniny a odpadá problém s přijímačkami. Stinnou stránkou je školné, které bývá někdy dost vysoké a pokud student nemá podporu rodiny, bude si na ni muset sám vydělávat při studiu.

Vyšší odborné školy právě kvůli odmítnutým vysokoškolákům vypisují druhá kola přijímaček v červenci a srpnu. Na 180 soukromých i státních VOŠ se nabízí kvalitní alternativní možnost najít ten samý nebo alespoň příbuzný obor toho, co jste nemohli studovat na VŠ.

Nulté ročníky jsou možností nabízenou některými fakultami, které ve většinou placených kurzech pro veřejnost kopírují hrubé osnovy prvního ročníku. Můžete je jeden rok absolvovat, a tak si předpřipravit v budoucnu požadované vědomosti a zároveň tak studovat prakticky to, co jste chtěli.

Najít si práci v oboru není vždy jednoduché, ale ne nemožné. zdroj: photl.com

Najít si práci v oboru není vždy jednoduché, ale ne nemožné. zdroj: photl.com

Zbývá pracovat

Nastoupit na rok do práce s tím, že za rok zkusím stejné přijímačky znovu, je trochu riskantní. Mozek vypadne ze zaběhnutého studijního maratonu a často se stane, že se člověk z práce do školy už ani nevrátí. Pokud se chcete vrátit do školy, pokuste se najít si místo, které alespoň částečně koresponduje s vaším budoucím studijním oborem.

ČTĚTE TAKÉ: Jak uspět při hledání brigády či práce?

Také možnost

Dát si na rok nohy na stůl – užijte si hezké roční prázdniny!

Nezapomeňte!

Jakmile student přeruší soustavnou přípravu na povolání (například nastoupí do zaměstnání, po maturitě nenastoupí na žádnou další školu), ztratí statut studenta, tedy veškeré studentské výhody! Například přijde o zlevněné jízdné, alimenty, musí si platit pojištění a rodiče přicházejí o přídavky.

Přejeme hodně štěstí v budoucím studiu či práci!

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář