Divadlo Kalich baví diváky francouzskou novinkou

Divadlo Kultura / 21.5.2013

Nová komedie Sbohem, zůstávám útočí na bránice diváků, jediným lákadlem hry je ale Iva Janžurová.

Divadlo Kalich se pyšní zejména muzikály, které se setkávají s úspěchem a dobrými ohlasy. Na repertoáru divadla se ale objevují i představení činoherní, poslední novinkou je hra z pera francouzské autorky Issabelly Mergaultové s názvem Sbohem, zůstávám. Po opravdu úspěšné pařížské premiéře se Praha může pochlubit teprve druhým uvedení této francouzské novinky. Přijali ale pražští diváci tuto inscenaci podobně jako ti francouzští?

Komedie plná humoru s jednoduchou zápletkou

Je nutné říct, že tato hra je komedií, která občas sklouzává k frašce. Nesledujeme tedy složitý děj ani náročné divadelní představení, jednoduše je před námi večer, při kterém se máme hlavně smát. Hra je plná dvojsmyslů, které jsou jistě lepší volbou než doslovné vulgarismy. Diváci se baví a opravdu to funguje. Inscenace tedy plní svou hlavní úlohu vskutku výborně, více než spoustu humoru ale nečekejte.

Barbara (Iva Janžurová) s manželem (Pavel Zedníček). Zdroj: divadlokalich.cz

Barbara (Iva Janžurová) s manželem (Pavel Zedníček). Zdroj: divadlokalich.cz

Hra Sbohem, zůstávám je příležitostí pro čtyři postavy, dva muže a dvě ženy, přičemž na jevišti většinu času stráví dvě ženské hrdinky. Postupně se seznamujeme s příběhem, který je jednoduchý a odlehčený. Světla se rozsvěcují a my pozorujeme muže dychtivě očekávajícího svou milenku. Zápletka je prostá, Gigi je svým milencem pobízena, aby zavraždila jeho manželku Barbaru a zjistila kód od trezoru.

Problémem není jen to, že Gigi moc rozumu nepobrala, ale také Barbařina snaha spáchat sebevraždu. Gigi se dostává do absurdní situace, kdy má zabít někoho, kdo se chce zabít sám. Barbara je absolutním opakem Gigi, inteligentní a úspěšná žena. Na jevišti proti sobě tedy stanou dvě ženy rozdílné povahy, které vtipně odkrývají tajemství svého života. Není nouze o humor, ale ani o nějaká ta překvapení.

V inscenaci září Iva Janžurová

Inscenaci naprosto kraluje Iva Janžurová v roli Barbary. Především díky její noblesnosti a eleganci dámy se hra dostává na vyšší úroveň. Janžurová hraje výborně a na jevišti předvádí nejen opravdové kousky s pořádnou dávkou vtipu, ale i pravé herecké umění. Není pochyb o tom, že ona je hlavní hvězdou inscenace a bez ní by hra sklouzávala ještě níž.

Janžurová na jevišti přímo září a nedá moc prostoru vyniknout ostatním kolegům, přesto Janě Paulové jako hloupé blondýnce Gigi se to chvílemi dařilo. Svým výkonem nám dává vzpomenout na všechny vtipy o blondýnkách a snaží se nás utvrdit v tom, že jsou podložené pravdou. I Paulová odbourává hlediště smíchem, přesto občas vypadne z role a smíchem ocení vtipy své kolegyně, která působí, jako by je sypala přímo z rukávu.

Barbara (Iva Janžurová) se svým sousedem (Antonín Procházka). Zdroj: divadlokalich.cz

Barbara (Iva Janžurová) se svým sousedem (Antonín Procházka). Zdroj: divadlokalich.cz

Sbohem, zůstávám je hra, která vás nechá zapomenout na všední starosti a hlavně vás rozesměje. Vše se zdá být jednoduché, stačí se jen pohodlně usadit a nechat se bavit. Inscenaci navíc skvěle doplňuje scéna Martina Černého, která svou barevností jen potrhuje hravost celého dění na jevišti. V uších navíc zní i příjemná francouzská hudba a to vše nám dovolí se v divadle cítit jako doma.

Největším záporem inscenace je ale dvojitý konec, který posouvá inscenaci zase o úroveň níž. Inscenace se nesmyslně prodlužuje a celému příběhu, který je nabitý vtipy, to jen uškodilo. Z divadla tak můžete odejít opravdu zklamaní, protože si domů odnášíte zejména prodloužený konec a některé vydařené vtipy se najednou odsouvají do pozadí.

Nezapomeňte, že inscenace nepřináší nic jiného než jarní oddechovku, která ale svůj hlavní účel pobavit diváky splňuje výborně. Přesto se nemohu zbavit pocitu, že bez Ivy Janžurové by nefungovalo nic.

Pohled editorky sekce Divadlo Barbory Švarcové

Sbohem, zůstávám je oddechovkou, nad kterou nemusíte moc přemýšlet. Usadíte se a necháte se bavit. Jen se po rozsvícení v sále nezvedejte k odchodu, jedná se pouze o přestávku. Právě ta činí z vtipné hry přespříliš natahovanou historku. Místo aby divák odcházel potěšen a s úsměvem, zvedá se ze sedačky s úlevou, že už se nebude dál prodlužovat.

Těšila jsem se, že konečně uvidím Janžurovou na divadelních prknech. Skvěle hrála, žertovala, přitahovala k sobě pozornost diváků, svou mluvou jako by celé divadlo objímala. Bohužel jejímu kouzlu a vtipu často podléhali ostatní herci, takže představení vypadalo spíš jako one woman show s asistenty na pódiu. Bohužel byla pro mě Janžurová jediné pozitivum celé hry.

Inscenace: Sbohem, zůstávám
Autor: Issabelle Mergaultová
Divadlo: Divadlo Kalich
Premiéra: 30. dubna 2013
Režie: Antonín Procházka
Herecké obsazení: Iva Janžurová, Jana Paulová, Pavel Zedníček, Jaromír Dulava / Antonín Procházka
Cena: 99 – 449 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlokalich.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář