Punk fashion: odvažte se ve velkém stylu

Krása a móda / 8.6.2013

Punk fashion. Kdo z nás o ní v posledních dnech neslyšel v souvislosti s MET Ball 2013? Inspirujte se i vy!

„Punk?“

…nejprve hnutí, následně hudební a životní styl, vzniknuvší v průběhu druhé poloviny 70. let zejména na území Anglie, jeho vyznavači již z prvopočátku velmi rádi šokovali.

Co si přibližně představit pod pojmem punk (zejména v „módním“ slova smyslu) ví asi každý. Potrhané džíny, nášivky, křiváky, číra,… V tomto článku se zaměříme na určité kouskydoplňky, jimiž lze snadno shodit každodenní outfit a přesto nezpůsobit faux-pas.

Nezapomeňte, že v našem případě nejde o snahu stylizovat se do nefalšovaného punkera se vším všudy, nýbrž o jakousi exkurzi do punkového stylu, na jejíž základě lze vnést do našich šatníků něco „neotřelého„.

Křiváky, bundy, vesty

Tzv. křiváky vešly do povědomí již v padesátých letech minulého století, kdy se staly módním trendem zejména fanoušků rocku. Tento kus oblečení pak proslavil film Divoch v hlavní roli s Marlonem Brandem, který způsobil nekonečné fronty před obchody s vytouženým sortimentem. Koncem sedmdesátých let se pak křivák stává součástí punkového hnutí, o kterém jsem se již zmínila dříve.

Nejprve tedy něco ze svršků. Jak už bylo řečeno, křiváky jsou ve spojení s punkem celkem jasná volba a „zašlá“ otrhaná džínovina jakbysmet. Co se týče křiváků, určitě je vzhledem k životnosti vhodné investovat do pravé kůže, nicméně nemáte-li v peněžence několik tisíc, na českém trhu najdete i nepřeberné množství velmi povedeného syntetického provedení .

zleva: Pull&Bear (2 799,-); Mango (5 855,-); H&M (615,-); Matchesfashion (15 795,-) zdroj: polyvore.com

zleva: Pull&Bear; Mango; H&M; Matchesfashion. Zdroj: polyvore.com

Punk přes rameno

V tomto směru je nejsnazší zaměřit se na ostny, pyramidy a další kovové prvky. Vzhledem k faktu, že je ale punk velmi tvárný a nemá vlastně žádné pevné hranice, můžeme se vydat na zcela opačný břeh tohoto proudu, kde vše dotvoříme starým látkovým batohem s několika autentickými nášivkami.

zleva: Topshop (1 615,-); Mango (1 815,-); Christian Louboutin (26 155,-); Zara (1 815,-) zdroj: polyvore.com

zleva: Topshop; Mango; Christian Louboutin; Zara. Zdroj: polyvore.com

Sex Pistols

Anglická punková kapela založena v Londýně roku 1975. Tato skupina se paradoxně proslavila spíše svým kontroverzním vystupováním než hudbou samotnou, přesto je považována za nejslavnější punkovou skupinu vůbec.

ČTĚTE TAKÉ: To nejlepší z MET Gala 2013

Co na nohy?

Boty, jak známo, jsou jedním z nejefektivnějších doplňků. Volit můžeme jednoduše od balerínek přes typické underground shoes až po „obyčejné“ conversky.

punk2

zleva: Steve Madden; Underground shoes; Converse. Zdroj: polyvore.com

Vivienne Westwood a Malcolm McLaren. Zdroj: tumblr.com

 

 

Je nutno podotknout, že punkem se ve své profesi zabýval nejeden slavný módní návrhář. Tou nejdůležitější ve vodách punku, je anglická návrhářka Vivienne Westwood (přezdívaná jako „matka punku“), která významně přispěla k samotnému zrodu této módy.

Vnesete i vy trochu punku do svých šatníků?

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář