Kanjam je hra napínavá od začátku do konce, říká Jan Schwarzer

Sport / 26.5.2013

Kanjam, benjamínek mezi sporty. Nic vám to neříká? Máme pro vás rozhovor s mužem, který je předseda České asociace Kanjamu a zároveň věrný hráč! 

První zmínky o Kanjamu se v České republice objevily před rokem, konkrétně 19. 5. 2012, kdy se v Praze na Ladronce odehrál historicky první Kanjam turnaj v Evropě a zúčastnilo se ho pět dvojic. Po tomto turnaji se zájem veřejnosti rapidně zvýšil a dva měsíce na to vznikla Česká asociace Kanjamu, která v červenci roku 2012 uspořádala první oficiální Mezinárodní mistrovství České republiky. Jak je to s tímto sportem dnes, co je k němu potřeba a na mnoho dalších otázek jsme se zeptali Jana Schwarzera, hráče a předsedy České asociace Kanjamu.

DSC07836

Jan Schwarzer, 29 let, bydliště Praha

Předseda České asociace Kanjamu a absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu. Mezi jeho zájmy patří samozřejmě Kanjam a dále stolní tenis, hory, windsurfing.

Prozraďte nám, jak jste se ke Kanjamu dostal? Kdy jste se s ním prvně setkal? 

Kanjam jsem poprvé spatřil na dovolené v létě 2011 v USA. Konkrétně to bylo na Virginia Beach, kde mladí Američané hráli Kanjam pro zábavu. Protože jsem měl rád všechny sporty s frisbee a Kanjam jsem do té doby neznal, neváhal jsem a Kanjam jsem si ihned vyzkoušel.  U této události byla i nynější kvalitní hráčka Kanjamu Eliška Kadlecová.

Jak byste našim čtenářům stručně Kanjam charakterizoval?

Jedná se o hru s létajícím talířem a dvěma plastovými koši. Cílem je trefovat frisbee na vzdálenost 15,24 m do koše bez nebo s pomocí teče spoluhráče. Hráč hází na koš, kde je připraven jeho spoluhráč, který může frisbee tečovat a tím ho umístit do koše. Vítězí dvojice, která první dosáhne přesně 21 bodů.

Co vás na této hře zaujalo jako první?

Jednoznačně je to napětí a zábava v průběhu celé hry. Od prvních hodů je hra napínavá, protože jakýkoliv hráč může zápas okamžitě ukončit hodem Instant win (hráč vhodí frisbee přímo do koše bez teče spoluhráče, pozn. red.) a strhnout vítězství na svoji stranu. Další důležitou skutečností, která se mi na Kanjamu opravdu líbí, je pohodové a fair play prostředí.

V čem si myslíte, že je tato hra opravdu jedinečná?

Kanjam je absolutně nejlepší sport na párty, oslavy a pikniky a podobné sešlosti. Několik známých, včetně mě, si párty na zahradě bez Kanjamu už vůbec nedokáže představit.  Velkou výhodou je, že se dá měnit vzdálenost mezi koši a zahrát si tak mohou např. i děti. Skvělou zábavou může být Kanjam i na hodinách tělesné výchovy. Učitelé základních a středních škol nám potvrzují, že mladé Kanjam opravdu baví.

DSC07865

„Nejlepší období je, když se dá hrát v letních měsících venku v parku,“ říká Jan.

Jak dlouho se Kanjamu již věnujete?

Od léta 2011 hraji nepravidelně a od jara 2012 již pořádáme pravidelné turnaje, takže když je příležitost snažím se ihned natrénovat další triky a taktiku. Ovšem velkou výhodou pro nově příchozí Kanjamisty je, že se v podstatě díky prozatím menší základně hráčů rychle zařadí mezi nejlepší hráče Evropy!

Kdy nastává čas vaší „kanjamové“ sezony? Omezuje vás zima, nebo se dá cvičit i v tělocvičně? 

Velkou výhodou Kanjamu je, že se dá hrát venku, ale i v tělocvičně nebo na vnitřních beachvolejbalových hřištích.  Samozřejmě nejlepší období je, když se dá hrát v letních měsících venku v parku, kde hráči mohou zodpovědně dodržovat pitný režim.

Čím by měl opravdu dobrý hráč disponovat? Musí mít speciální fyzické předpoklady?

Zcela určitě je důležitá správná technika při odhodu frisbee – dá se házet bekhendem i forhendem. Při tečování frisbee je zase důležitý rychlý pohyb nohou a  pohotová reakce, jak situaci vyřešit. Velmi důležitá je také spolupráce dvojice a její taktické pojetí. Velkou výhodou Kanjamu je, že se dá měnit vzdálenost mezi koši podle věku a dovedností hráčů.

Kolik družstev zatím v České republice existuje? Kde můžeme najít jedny z největších?

V současné době jsou silné dvě základny, kde se hraje a trénuje Kanjam. Jednou z nich je Praha, kde většinou trénujeme na Letné, Ladronce či ve Stromovce.  Druhým místem, kde se Kanjamu pravidelně věnují, je Kanjam klub Klatovy. Místní klub využívá k tréninku zejména prostory tamního DDM.

Jak je to s turnaji? Má Kanjam u nás již oficiální turnaje?

Ano, v letošním roce 2013 hrajeme turnaje pod záštitou České asociace Kanjamu. Jedná se o seriál pěti turnajů v ČR – tzv. Kanjam ligu. Na turnajích hráči sbírají body, které se jim z turnajů sčítají. Zvítězí tým nebo jednotlivec, který má po pěti turnajích nejvíc bodů. Pravidelně se účastní turnajů okolo 16 týmů, tj. 32 hráčů a k tomu diváci. Navíc se 31. srpna uskuteční Mistrovství Evropy, vítězná dvojice získává titul Mistra Evropy a putovní pohár.

Zúčastnil jste se nějakého z nich? Jak jste jako tým dopadli?

V minulém roce jsem se na turnajích vždy věnoval pouze jejich organizaci. Letos jsem v dubnu nastoupil do prvního turnaje a společně kolegou Honzou Vegnerem jsme vybojovali druhé místo. Každopádně pokud to počet příchozích na turnaje dovolí, rád budu v hraní pokračovat.

Kanjam je stále více oblíbený sport!

Kanjam je stále více oblíbený sport!

Co všechno máte v plánu do budoucna? Kam s Kanjamem a týmem vyrážíte?

Cílem je nárůst hráčské základny v ČR a organizace turnajů, které budou zajímavé i pro diváky. Mimo turnajů letos v létě navštívíme i několik volnočasových a hudebních festivalů, kde budeme Kanjam propagovat. Ovšem úplně nejdůležitější je to, že se chceme Kanjamem pořádně bavit!

Dovolte nám zvídavou otázku. Máte nějakou perličku z akcí, o kterou se s námi můžete podělit?

Čas od času se účastníme propagačních akcí na různých sportovních veletrzích a výstavách. Na těchto akcích probíhají ukázky Kanjamu, ovšem problém nastává ve chvíli, kdy koše na několik minut hráči opustí. Návštěvníci si pletou koš na Kanjam s odpadkovým košem a vhazují do něj odpadky. Často jsem si proto připadal jako zaměstnanec úklidové firmy!

Pokud si někdo bude chtít Kanjam zkusit, jak má postupovat? Koho oslovit? 

Rád bych pozval všechny, kteří by si rádi Kanjam vyzkoušeli, aby nás kontaktovali přes internetovou adresu kanjam.cz. Uvidíte, že i vás chytne tento skvělý párty sport!

Zdroj všech fotografií: Kanjam.cz

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář