Stezka korunami stromů: Objevte šumavskou přírodu z výšky

Cestování / 4.6.2013

Ať už jste zapálený turista, či jen hledáte zajímavá místa pro rodinný výlet, lipenská stezka korunami stromu nabízí příjemný zážitek na celý den.

Vyhlídka na šumavskou zeleň či nejdelší suchý tobogán lákají české turisty už od 10. července minulého roku. Tou dobou byla stezka dlouhá 675 metrů spolu s vysokou vyhlídkovou věží, jež jsou součástí střediska Aktiv Park Lipno, zpřístupněna jak turistům či rodinám s dětmi, tak i vozíčkářům.

Výhled, který jinde nemáte

Stezka korunami stromů v Lipně je v České republice úplný unikát, avšak v zahraničí už je tento trend hojně rozšířen. Ta nejdelší se nachází v sousedním Německu, jinou zase nalezneme například v Horním Rakousku. Všechny však nabízí totéž významné lákadlo – výhled, jaký na běžné turistické trase neuvidíte. Jakmile po soustavě dřevěných laviček vystoupáte do výšky až čtyřicet metrů, naskytne se vám obraz Lipenského jezera a šumavských lesů, mezi nimiž se za hezkého počasí tyčí i vrcholky Alp.

Jedinečný výhled z vrcholu stezky. Zdroj: http://www.stezkakorunamistromu.cz

Jedinečný výhled z vrcholu Kramolína. Zdroj: stezkakorunamistromu.cz

Otevírací doba v květnu:

10.00 – 18.00 hod.

Otevírací doba od června do září: 

9.30 – 19.00 hod.

Zábava pro malé i velké

Kromě dechberoucí přírody je však o zábavu postaráno i jinak. Procházka je na několika místech obohacena didaktickými prvky, které vám mohou rozšířit znalosti o okolní přírodě, a třemi zážitkovými stanicemi s lanovými prvky. Zdaleka nejlákavější atrakcí je však suchý tobogán, jenž je dlouhý 52 metrů a pro bezpečnost se sjíždí pomocí speciálních podložek. V neposlední řadě si můžete zpestřit alespoň cestu z vrcholu, na němž se stezka nachází, zapůjčením terénní koloběžky.

Přístupná jakýmkoli způsobem

Jelikož je stezka vyhlášená svou pohodlností pro všechny typy návštěvníků, je už nejspíš samozřejmé, že si každý může vybrat hned z několika způsobů přepravy na vrchol Kramolína, kde se stezka rozkládá. Běžným turistům je určena čtyřsedačková lanová dráha, avšak vozíčkářům či rodinám s dětmi v kočárku je k dispozici autobus vyjíždějící k vrcholu v pravidelných intervalech. Jízdenky se pak dají zakoupit přímo na místě a parkování v okolí je zdarma.

Bezbariérová stezka vítá každou rodinu. Zdroj: http://www.stezkakorunamistromu.cz

Bezbariérová stezka vítá každou rodinu. Zdroj: stezkakorunamistromu.cz

Na rodinný výlet či školní exkurzi

Ceník:

Základní vstupné: 190 Kč

Zlevněné vstupné: 120 Kč

(děti 3 – 15 let, osoby starší 65 let a ZTPP)

Rodinné vstupné: 440 Kč

(2 dospělí a 1-4 děti do 15 let)

Skupinové vstupné: 120 Kč 

(skupiny nad 15 osob – cena za osobu, pro zlevněné 100 Kč)

I přes jedinečnou šumavskou přírodu však stezku nevyhledávají pouze samotářští turisté či zapálení biologové. Pro mnoho škol může být výlet na Šumavu příjemná forma třídního výletu či přírodovědné exkurze – pro žáky je na oficiálních stránkách ke stažení hned několik pracovních listů s užitečnými informacemi. Navíc mohou skupinky, ať už školní či rodinné, těžit také z příležitosti nesoucí název “Vlakem za zážitky”, již po republice nabízí České dráhy. Stezka korunami stromů je totiž právě jedním z míst, kam tyto vlaky, nabízející snadnou dopravu za výhodnou cenu, míří. A také samotné vstupné je ve větším počtu návštěvníků o něco levnější.

Ať už tedy plánujete někam vyjet za přírodou a jiné stezky znáte nazpaměť, anebo chcete na celý den zabavit pár aktivních dětí, rozhodně s návštěvou této turistické zajímavosti neváhejte. Po prašných pěšinkách či asfaltových cestách už se procházel každý, ale příležitost vylézt až ke korunám stromů je u nás nová a jedinečná!

Zdroj perexové fotografie: stezkakorunamistromu.cz

Nikola Greplová

Nikola Greplová

Studentka všeobecného gymplu s kreativními tendencemi, pozitivním smýšlením a spoustou neuspořádaných snů a plánů. Milovník trefných slov, cizích krajů, nových zkušeností, příjemné společnosti, výstižných citátů, podnětných rozhovorů a umění všeho druhu i formátu. Vyznavačka nemožnosti dostatečně charakterizovat svoji osobu v malém, sotva pětiřádkovém, rámečku.

Zanechte komentář