V Plzni se hraje Shakespearova komedie Jak se vám líbí

Divadlo Kultura / 14.5.2013

Komedie, která nabízí temný začátek, veselý průběh i srdceryvný epilog. Není to příliš mnoho?

William Shakespeare je stále nejhranějším dramatikem všech dob a tuto divadelní sezónu se mu dostalo i na českých jevištích značné pozornosti. Aby regionální divadla nezůstala pozadu, tak i v Plzni se první květnou sobotu věnovali komedii tohoto světového dramatika. Svou premiéru zde totiž měla hra Jak se vám líbí v režii Juraje Deáka. Pro něho to byla poslední premiéra ve funkci šéfa činohry v Plzni, Deák odchází do pražského Divadla na Vinohradech a ve funkci v plzeňském divadle ho od nové sezóny nahradí Natálie Deáková.

Dlouhá cesta za láskou s trochou smíchu

Komedie Jak se vám líbí se řadí k Shakespearovským hrám, kde vítězí láska a důvtip. Cesta k vítězství je ale pro hlavní hrdiny dlouhá a ponurá, přesto se značnými komediálními prvky.  Hra je situována ve společnosti u dvora, kde se setkáváme s Orlandem, kterého jeho starší bratr Oliver zanedbává nejen svým špatným jednáním, ale i majetkově. Orlando mu chce dokázat, že i on za něco stojí a tak si domluví zápas s nejlepším zápasníkem vévody. Tam vítězí a setkává se s Rosalindou, oba se do sebe okamžitě zamilují. Rosalinda žije u svého strýce vévody Fredericka poté, co vévoda vyhnal svého bratra a nechal u sebe jen ji. Chtěl, aby dělala společnost jeho dceři Célii, s kterou si Rosalinda rozumí.

Vévoda Frederick (Josef Nechutný) a Le Beau (Zdeněk Rohlíček). Zdroj:djkt-plzen.cz

Vévoda Frederick (Josef Nechutný) a Le Beau (Zdeněk Rohlíček). Zdroj: djkt-plzen.cz

Zanedlouho ale vévoda vyžene i Rosalindu. Célie nechce svou sestřenici opustit a tak přislíbí, že odejde s ní. Obě dívky se vydávají do Ardenského lesa, Rosalinda odchází v přestrojení za muže. Mezitím se Orlando dozvídá od svého sluhy Adama, že jeho bratr ho chce zabít, takže i on se svým sluhou vydává do lesa. Ardenský les, ve kterém již našlo útočiště pár lidí od dvora, začíná hostit i další uprchlíky. V lese se pak rozehrává hon za opravdovou láskou, který je plný komediálních situací.

Temnější začátek není úplně špatně

Režisér Deák se chopil komedie Jak se vám líbí opravdu tradičně a téměř bezchybně. Již na začátku nás diváky ale podrobuje zkoušce trpělivosti, protože cítíme, že přes zbytečně dlouhý a ponurý začátek se snad nepřehoupneme. Přestože je tato expozice nutná a divák musí být uveden do děje. Po celou dobu dlouhého začátku sledujeme tmavou scénu a tmavé kostýmy herců a máme pocit, že spíše zhlédneme Shakespearovu tragédii než inscenaci o lásce, která nás má navíc pobavit.

Bratři Oliver (Jakub Zindulka) a Orlando (Jan Maléř), v pozadí sluha Adam (Miloš Stránský). Zdroj: djkt-plzen.cz

Bratři Oliver (Jakub Zindulka) a Orlando (Jan Maléř), v pozadí sluha Adam (Miloš Stránský). Zdroj: djkt-plzen.cz

Přesto je ale začátek pochopitelný, tmavá barva značí intriky a násilí, které jsou společností u dvora přímo protkané, a černá barva to zlo ještě stupňuje. Divákova fantazie pracuje naplno a snaží se zpracovat trošku zmatenou úvodní část hry. Herecké výkony se mohou na tomto začátku zdát nevyvážené a slabé, přesto jsem si jistá, že se herci správně vžili do ponurého prostředí a naopak podávají výkony výborné. Jak již bylo řečeno, uvedení do děje je nutné, možná to v Plzni mohli udělat lépe a možná taky ne. Možná, že přesně takto by si Shakespeare představoval temný začátek své komedie.

Pak ale nastává zlom a naprostý obrat. Přesouváme se do Ardenského lesa, herci obléknou barevné kostýmy a scéna se mění v příjemně vypadající barevný svět. Také herecké výkony nabírají na ještě větší síle a vše najednou vypadá naprosto perfektně. Otevírají se před námi brány lesa se svými uprchlíky. Lidmi, kteří utíkají před zlem a násilím, aby se mohli hnát za láskou a štěstím.

Célie (Kamila Šmejkalová), šašek (Michal Štěrba) a Rosalinda (Markéta Frösslová). Zdroj: djkt-plzen.cz

Célie (Kamila Šmejkalová), šašek (Michal Štěrba) a Rosalinda (Markéta Frösslová). Zdroj: djkt-plzen.cz

Hry nemívají svůj epilog

V inscenaci naprosto vyniká mladá posila plzeňské činohry Markéta Frösslová, která ztvárňuje roli Rosalindy. Její výkon je naprosto přesvědčující a výborný. Není jí vůbec co vytknout. Samotnou hru zakončí srdceryvným epilogem, který přednáší z prostředku jeviště. Hlediště během něj jako by nedýchalo, takže po skončení řeči následuje delší odmlka a potlesk nepřichází. Je to jen důsledkem naprostého transu diváků, kterým v uších stále zní její hlas a krásná slova, která potřebují čas, aby dozněla.

V inscenaci hraje téměř celý plzeňský soubor, ale za zmínku stojí ještě výkon Pavla Pavlovského v roli Žaka, který pronáší svá moudra s opravdovou grácií. Výborný výběr Pavlovského do této role. Tu největší komediální stránku v inscenaci ale zastoupili Michal Štěrba jako šašek na knížecím dvoře, Marek Adamczyk v roli pastýře Silviuse a v malé roli i Andrea Černá coby pasačka koz.

Korin (Zdeněk Mucha) a Silvius (Marek Adamczyk). Zdroj: djkt-plzen.cz

Korin (Zdeněk Mucha) a Silvius (Marek Adamczyk). Zdroj: djkt-plzen.cz

Co schází?

Shakespeare v Plzni je zinscenován skvěle, přesto mám pocit, že chybí třešnička na tomto velkém pomyslném dortu, která by inscenaci udělala ještě více dokonalou. Všechno tak nějak sedí, od hereckých výkonů přes scénu i kostýmy až k hudbě s osvětlením, přesto mi něco schází. Možná jsem očekávala až mnoho. Přesto si chci z divadla odnést ty velké emoce, které bych měla cítit ještě několik chvil nebo možná i dnů po spadnutí opony. To se mi tentokrát v Plzni bohužel nestalo.

Komedie Jak se vám líbí v podání plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla je zkrátka příjemným divadelním zážitkem, který splní svůj hlavní úkol, kterým nemůže být nic víc ani nic míň než to, že diváci stráví příjemný večer ve společnosti zábavné komedie. Pokud by vám přesto to něco scházelo, tak jako mně, určitě mi dejte vědět.

Inscenace: Jak se vám líbí
Autor: William Shakespeare
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Premiéra: 4. května 2013
Režie: Juraj Deák
Herecké obsazení: Viktor Vrabec, Josef Nechutný, Markéta Frösslová, Kamila Šmejkalová, Jakub Zindulka, Jan Maléř, Pavel Pavlovský, Michal Štěrba, Zdeněk Rohlíček, Miloš Stránský, Petr Konáš, Marta Dancingerová/Izabela Firlová, Andrea Černá, Zdeněk Mucha, Marek Adamczyk, Miloslav Krejsa, Josef Wiesner ad.
Cena: 80 – 320 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50% pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář