Peníze

Jak se kvalitně stravovat a ulevit vaší peněžence

Na talíři / 9.5.2013

Chcete jíst dobře, zdravě a na úrovni, ale nevycházíte s penězi? Naučíme vás, jak to zvládnout za málo peněz.

Milujete dobré jídlo a kvalitní suroviny, avšak do svého jídelníčku nejste schopni je zařadit častěji kvůli vysoké ceně? Nezoufejte, nemusíte za ně utrácet horentní sumy, jde to i poměrně levně. Osvojte si pár malých triků a můžete jíst jako králové každý den.

Pokud si rádi dopřáváte čerstvé saláty, naučte se nakupovat sezónní ovoce a zeleninu. Když je totiž čas určitého druhu zeleniny nebo ovoce, obvykle bývá nadbytek produkce a cena je v obchodech tlačena dolů. Odpusťte si proto čerstvá rajčata přes zimu a nahraďte je červenou řepou nebo zelím. Pokud s nimi chcete přece jen vařit, kupujte rajčata v konzervě, protože byla sbírána a zakonzervována ve svém nejlepším období. Ovoce a zeleninu kupujte v menším množství, vyhnete se jejímu zahnívání v lednici a snížíte tím i zbytečné výdaje.

Sleva

Hledejte takové nálepky a ušetříte, Zdroj: Karolína Kounová Roubíčková, Generace21

Když nakupujete v supermarketu, naučte se obcházet slevové či výprodejové koutky, takto vyhrazená místa má například Kaufland nebo Tesco. Mnohdy ve výprodeji naleznete kvalitní potraviny lepších značek nebo bio až za poloviční ceny jen proto, že se jim pomalu blíží datum minimální spotřeby. V jiných obchodech, jako například v Albertu, musíte být mnohem ostražitější a hledat slevové samolepky na konkrétních produktech v regálech.

Do velkých obchodů choďte nakupovat v neděli v podvečer. Právě tato část dne bývá nejvýhodnější, pokud chcete nakupovat levněji. Z hlediska prodejnosti jsou pátek a sobota nejvýznamnějšími dny v týdnu a obchody se proto předzásobují větším množstvím potravin. Ty však také potřebují co nejrychleji prodat, neděle tak bývá doslova rájem zlevněných potravin. Vy tak máte možnost vydělat a nakoupit potřebné věci mnohdy i s velkou slevou.

Řeznictví

V řeznictví vyberete lépe, Zdroj: SXC.hu

Naučte se chodit do specializovaných obchodů. Jít nakoupit do supermarketu pro vše potřebné je celkem lákavé a ušetří čas, ne však vaši peněženku. Například pro maso je nejvhodnější navštívit řeznictví. Máte jistotu, že tam seženete opravdu čerstvé maso, výběr je mnohem rozmanitější a oproti velkým obchodům nakoupíte za více než výhodnou cenu. Pokud začnete chodit pro pečivo do pekařství, objevíte možná chléb pečený z pravého kvásku za cenu podobnou klasické Šumavě v obchodu. Navíc vám déle vydrží a získáte hodnotnější potravinu.

Stravujete se rádi mimo domov a leze vám to do peněz až příliš? Hledejte restaurace s akčními obědovými menu. I restaurace na vysoké úrovni mívají menu za malý peníz proto, aby přilákaly nové návštěvníky, kteří se budou vracet. Najíst se v restauracích, které jsou mimo váš cenový limit, můžete zkusit i během nejrůznějších gastrofestivalů. Mezi nejznámější patří například Grand Restaurant Festival, který se postupem let dostal z Prahy i do dalších měst, stačí jen hledat.

Hamburger

Zkuste novou chuť hamburgerů, Zdroj: SXC.hu

Dobře se za pár peněz můžete najíst i ve fastfoodu, zapomeňte ale na McDonalds nebo kebab. Například pro Bageterii Boulevard renomovaní šéfkuchaři pravidelně sestavují sezónní menu nebo plzeňský Angus Burger připravuje famózní burgery z hovězího od českých biochovatelů. Rozhlédněte se také po svém okolí, každé větší město mívá jídelny se zdravou výživou, které obvykle bývají na více než obstojné úrovni za výhodnou cenu.

Máte nějaké speciální tipy na to, jak ušetřit na penězích, ale ne na kvalitě? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Velmi ráda vařím (a jím) stále něco nového a ještě raději o tom píšu. Více z mého světa točícího se okolo jídla naleznete na mém blogu http://svasniprojidlo.blogspot.com/.

Zanechte komentář