Monča

Jeden den s fotografem

Design / 19.5.2013

Napadlo vás někdy, jak probíhá fotografování portrétu? Podívejte se, jak to vidí modelka a jak fotografka.

Slovníček pojmů:
TFP = „Time for photo“ nebo „Time for prints“. Za váš čas věnovaný focení dostanete buď fotografie elektronicky (e-mailem), nebo vytištěné.
TFCD = „Time for CD“. Za váš čas dostanete CD s fotografiemi.

Fotografováním portrétu nemyslíme zrovna průkazovou fotografii, ale fotografování póz modelky. Můžete se vyfotit u profesionála, kde necháte nejméně tisíc korun za pár retušovaných fotografií. Nebo si můžete najít amatéra, jehož fotografie se vám líbí a on vás nafotí formou TFP nebo TFCD. Nejvíce jich najdete na fotopátračce nebo podobných webech.

My se společně podíváme na jedno amatérské fotografování. Monika jakožto modelka není žádná profesionální manekýnka, ale obyčejná dívka, která toužila po pěkných fotografiích. Já, jakožto fotografka, jsem amatérka s láskou k fotografování.

Monča

Modelka Monika v interiéru. Zdroj: SimMa Photography

Z pohledu modelky…

„Nebylo to mé první focení, kterého jsem se jako modelka zúčastnila. Již dříve jsem spolupracovala s několika fotografy, nicméně se Simčou mě focení a vše kolem toho spojené bavilo nejvíc. Před úplně prvním fotografování jsem měla strach, nevěděla jsem, co dělat. Ale záleží hodně na přístupu fotografa.

Se Simčou jsem byla ze začátku trochu nervózní, protože jsem přesně nevěděla, jaká je fotografka a jaký styl focení preferuje, ale brzy mě nervozita opustila. Simča mi pouze naznačila, v jakém stylu by mohlo focení probíhat. Vzala jsem si s sebou oblečení, které jsem uznala za vhodné, a na místě jsme ho společně vybraly. Stejně tak tomu bylo s obuví a doplňky. Líčení probíhalo většinou tak, že jsem si doma udělala základní make-up a na místě jsme se Simčou společně líčení dokončily podle vybraného outfitu a nadále ho upravovaly.

Focení probíhalo v pohodovém duchu. Panovala tam legrace, pohoda a dobrá nálada, a proto se mi velmi líbilo. Navíc Simčou upravené fotky, které mi po čase přišly, doslova vyrazily dech nejen mně, ale i mému příteli a kamarádům. Více k focení asi ani nelze říct.“

Monika

Ukázka z fotografování. Zdroj: SimMa Photography

Z pohledu fotografa…

„Každé fotografování probíhá jinak. A tím největším rozdílem je fotografování známého a cizího člověka na známém či cizím místě. Málokdy se sejdou obě dvě věci najednou. Pokud neznám ani modelku, ani místo fotografování, těžce se připravuji. Potom si raději beru všechno vybavení. Nevím, co můžu od modelky čekat, jak je ‚tvárná‘ a ochotná přizpůsobovat se mým nápadům. Monču znám, takže jsem to měla o něco jednodušší. Místo ale bylo vybráno spíše náhodně.

SimMa

Fotografka Simona. Zdroj: Klára Vaněčková

Před každým fotografováním musím nejdřív připravit vybavení. Vyčistit čočky objektivů, nabít baterie do fotoaparátu a do blesku, vyčistit paměťovou kartu… S Mončou jsem fotila už několikrát, tak jsem se snažila vymyslet zase něco nového. Jely jsme nejdříve na mnou předem vybrané místo, kde vznikaly fotografie podle mé představy. Nicméně ne vždy přeje počasí a slunce se moc naplánovat nedá, takže paprsky procházející větvemi stromů si nehrály do noty s mými představami. Stejně tak jsem musela přehodnotit další nápad, protože slunce už bylo tak ostré a i když byla Monča zády ke slunci (v protisvětle), nedalo se s tím nic dělat a musely jsme se přemístit.

Po fotografování čeká modelku jen těšení se na fotky, mně ale nastupuje ta největší práce – upravit výsledné fotografie. Neupravené jsou pro mě nehotové. Žádnou extrémní retuš, ale barvy, světla nebo kontrast to obvykle vyžaduje. Nakonec dostane modelka vytoužené fotky na CD ve dvou verzích, jednu na web s logem a jednu v plném rozlišení do tisku.“

Báli jste se vyzkoušet fotografování? Nic v tom není, zůstane vám hezká památka. A nemyslete si, že je to jen pro ženy! I pánové mohou mít pěkné fotky. Krásné fotografie vznikají také párům. Neváhejte a zkuste to nejdříve třeba s amatérem, jehož nadšení vám dodá odvahu a také ušetří kapsu!  Mnohdy vyjdou kvalitou nastejno jako od profesionála.

Zdroj perexové fotografie: SimMa Photography

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

  • Fotograf Uherský Brod

    Je pravda, že s modelkami, které znám, se mi pracuje lépe, než s dosud neznámými, to je ale jasné. Jinak s tou úpravou fotek souhlasím, nedokončená práce se odevzdávat nemá.