Život s Mágem aneb 7 okamžiků, které ovlivnily život Paula Coelha

Kultura Literatura / 3.6.2013

Paulo Coelho, brazilský spisovatel, žijící… a tak dále, a tak dále. Takové informace naleznete všude. Chcete se dozvědět něco nového? Čtěte dál.

Často znáte knihy Paula Coelha, protože se o nich hodně píše, mnoho lidí je čte. Ovšem co víte o autorovi samotném?

Kniha Mág, najdete v ní životní příběh P. Coelha. Zdroj:argo.cz

Kniha Mág, najdete v ní životní příběh P. Coelha. Zdroj: argo.cz

P. Coelho, známý brazilský spisovatel, už ve svém životě prožil mnoho. A možná proto, že už není nejmladší, rozhodl se o některé zážitky podělit s novinářem Fernandem Moraisem, kterému dal dostatek podmětů pro napsání 513stránkové knihy s příznačným názvem Mág.

Snad každému čtenáři je jasné, že v této knize se dozví mnoho osobních příběhů ze života autora, které ho velice ovlivnily. Jsou to pikantní informace, někdy až dost choulostivé. Dočíst se můžete o sexuálních zkušenostech, informacích o bílé a černé magii, o vztazích v jeho rodině, o přístupu spolužáků a mnoho jiného. Naleznete zde v podstatě i klíč k pochopení mnoha Paulových děl.

Vše začalo už narozením

Paulo Coelho měl ve svém životě mnoho začátků. Více méně my sami si můžeme zajistit začátků, kolik chceme (i když ne každý se mnou bude plně souhlasit). Spisovatele potkal nový začátek hned po narození v porodnici. Když se totiž narodil, nedýchal. Proto ho lékaři v nemocnici u sv. Josefa shledali za mrtvé novorozeně. Jeho matka ho začala oplakávat a co se nestalo, novorozeně Paulo Coelho (česky Kohout) najednou dýchalo. A tak se všechno, alespoň prozatím, zdálo být v pořádku.

Z donucení byl v psychiatrické léčebně

Ve škole neměl dobrý prospěch a propadal, již od mala trpěl silným astmatem (to také není zrovna vhodný předpoklad pro veselý život). Jeho matka ho vláčela po různých doktorech a astmatické záchvaty v kombinaci s jeho normálně nenormálním chováním vyústily v pobyt v psychiatrické léčebně. Tam ho dovezla Lýdie, jeho matka, která o to sama zažádala.

Právě zde nejdříve podstoupil normální vyšetření ,,povídáním”, jenže podle lékařů naprosto bezúspěšně. Jeho diagnóza nakonec zněla ,,schizoidní pacient neschopný společenských a citových vazeb”. Proto byl opakovaně donucen podstoupit léčbu elektrošoky, které znehybňovaly tělo i mysl. Tyto zkušenosti najdete například v jeho knize Veronika se rozhodla zemřít.

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

Vyzkoušel i drogy

Možná spíše, které drogy nevyzkoušel. Koketoval zejména s marihuanou, kterou užíval denně. V Riu se naprosto zbláznil do subkultury hippies, kterou vyznával se vším všudy, nevázaný sex, požívání drog,… Později vyzkoušel i hašiš, který byl v té době novinkou. Dokonce došlo i na syntetické drogy a od doby, co byl hospitalizován na psychiatrii, užíval pravidelné dávky Valia. Výjimkou nebyly ani různé tablety typu Mandrix, Dexamil a Artan, ke kterým se dalo relativně snadno dostat. Pil i halucinogenní čaj z kaktusů zvaný Messalin. A alkoholu rovněž holdoval v nezdravé míře.

Bisexuál či homosexuál

Po mnoha zkušenostech se ženami začal váhat, zda není homosexuál. Jeho vztahy měly totiž krátké trvání, nebo to vztahy vůbec nebyly. Nenapadlo ho nic lepšího, než to vyzkoušet. A tak třikrát zkoušel vztah nebo sex s muži. Po třetím pokusu mu to stačilo a zjistil, že je opravdu bisexuál.

Cestoval, neměl peníze, neznal jazyky

Mladík Paulo velice rád cestoval, a i když neměl peníze, podařilo se mu navštívit Peru, Machu Picchu, posvátné město Inků, Buenos Aires, New York, Washington, USA, Colorado, Grand Canyon v Arizoně, San Francisco v Kalifornii a dokonce i Československo. Částečně mu pomohlo jeho souznění s hippies. Přespával, kde se dalo a u koho se dalo. Cestoval autobusem, stopem,… Jednoduše využíval toho, co se mu nabízelo, a chopil se příležitostí, které mu přišly do cesty.

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

V co věřil… zkoušel černou magii i křesťanství

U Paula se víra v Boha jednoho dne úplně ztratila a najednou pocítil naprostou nenávist ke křesťanství. Dal se k naprostému opaku, uctívání Satana. Složil slib Satanovi, že šest měsíců nevysloví jméno světce a nebude se modlit.

Velice často navštěvoval Marcela Ramose Mottu, byl v kontaktu s Aleistrem Crowleyem a vše vyústilo v to, že Paulo Coelho neexistoval. Podle pravidel si dal nové satanistické jméno Věčné světlo a neustále prováděl satanistické rituály.

Jednoho dne se mu navrátila víra v Boha po šíleném záchvatu způsobeném černou magií po konaných rituálech. Ze záchvatu se dostal opakovaným čtením Bible, což prováděl po několik hodin pod sprchou, a stálým opakováním mantry: ,,Věřím, pomoz mé nedověře,”. Protože nemocnice, kde se narodil, byla zasvěcená sv. Josefovi, zvolil si ho jako svého osobního patrona. Závěrem lze tedy říci, že věří v Boha a Vesmír.

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

Ilustrační foto. Zdroj: www.sxc.hu

Vyzkoušel povolání novináře, dramatika, skladatele,…

Coelho pracoval ve školním časopise Agora, následně v deníku Diário de Notícias jako novinář. Ani jedno ho však nenaplňovalo, neuživilo a v podstatě ani nebavilo. Následně zkoušel psát divadelní hry. Jako dramatik sice pár relativně dobrých her napsal, nicméně ne natolik dobrých, aby ho to živilo.

Ve škole se také zúčastnil několika literárních soutěží se svými básněmi, nikde ale neuspěl. Někde mezi zkoušením těchto profesí a sněním, že z něho bude jednou celosvětově známý spisovatel, také pracoval u otce ve stavební firmě.

Zbohatl však jako skladatel textů písní pro Alternativní společnost v čele s Raulem Seixasem a skupinou Panteři. Jenže ze dne na den bylo po všem. Kdo rychle stoupá, ještě rychleji jde ke dnu. Právě v této době, když neměl nic, založil se svojí ženou malé nakladatelství.

Jeho žena se stala velkým impulzem, který donutil Paula k psaní. Sám sice psát chtěl, ale k tomu, aby zasedl a něco napsal, neměl odhodlání. Nebo odvahu? To ví pouze on. Ale i tak se stalo, že napsal první knihu a pak už to šlo jako po másle.

Jako spisovatel se má úplně nejlépe a konečně je spokojený, protože dosáhl toho, co si přál již od dětství. Jeho sen je splněný.

Zdroj informací: Mág – Fernando Morais, Argo, 2009

Zdroj perexové fotografie: www.sxc.hu

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář