Norman Bates dospívá v seriálu Bates Motel

Film / 22.5.2013

Americká televizní stanice A&E přišla se seriálem, který je prequelem ke kultovnímu Psychu Alfreda Hitchcocka.

Psycho je americký horor natočený roku 1960 režisérem Alfredem Hitchcockem v hlavních rolích s Anthony Perkinsem (Norman Bates), Janet Leigh (Marion Crane) a Verou Miles (Lila Crane). Hlavní postavou snímku je Marion Crane, která ukradne šéfovi peníze a dá se na útěk. Po cestě se ubytuje v motelu Bates Motel, kde je ve sprše zavražděna domnělou matkou Normana Batese, majitele motelu. Zmizení Marion se rozhodne přijít na kloub její sestra spolu s jejím milencem a nakonec odhalí skutečného vraha.

Bates Motel (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller, USA 2013

Režie: Tucker Gates

Hrají: Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Nestro Carbonell

Bates Motel

I když se Psycho odehrává v šedesátých letech dvacátého století, Bates Motel je zasazen do současnosti. Zobrazuje život Normana Batese (Freddie Highmore) a jeho matky Normy (Vera Farmiga) dlouho předtím, než se v hotelu ubytovala Marion Crane, hlavní postava ze Psycha.

Seriál začíná smrtí manžela Normy. Norma se následně rozhodne i se synem přestěhovat do White Pine Bay a koupit tam motel.  Chce pro sebe a svého syna Normana nový, lepší život. Otázkou ovšem je, jestli se to podaří a jestli vůbec něco jako druhá šance existuje.

Tvůrci seriálu diváky varují, že by se neměli spoléhat na to, co vědí o Normanově životě ze Psycha. V seriálu má například Norman nevlastního bratra Dylana (Max Thieriot), o kterém ve filmu není ani zmínka. Co ovšem zůstává stejné, je přesná replika motelu a domu Batesových.

Bates Motel

Norma chce začít nový život. Zdroj: cinema.jeuxactu.com

Norman a Norma

Hlavním „zlem“ v Psychu byla Normanova autoritativní matka, která jej psychicky týrala a v důsledku toho z něj vychovala psychopatického vraha. Seriál ovšem není pouze černobílý a ani matka, ani syn v něm nejsou zobrazováni jako zlí lidé. Spíše jako lidé, kteří dělají chyby, i když se jim snaží předcházet (v případě Normy) a lidé, kteří vědí, že je s nimi něco v nepořádku, ale nevědí co si s tím počít (v případě Normana). A ano, jejich vztah je poněkud zvláštní, ale důležité je to, že Norma svého syna opravdu miluje a udělala by pro něj cokoliv.

Norma a Norman

Fanoušci Psycha jistě vědí, k čemu obrázek odkazuje. Zdroj: ign.com

Freddie Highmore jako Norman Bates a Vera Farmiga jako jeho matka

Seriál spoléhá na tři věci: temnou atmosféru, oblibu Psycha a především potom na výkony obou herců v hlavních rolích. Tedy Freddieho Highmora (Hledání Země – Nezemě, Karlík a továrna na čokoládu, Melodie mého srdce) a Veru Farmigu (Lítám v tom, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Zdrojový kód). Norman Bates Freddieho Highmora jako by z oka vypadl Normanu Batesovi Anthonyho Perkinse. A to nejen díky podobě obou herců, ale také díky tomu, že Freddie Highmore dokonale napodobuje chůzi, mimiku a dokonce i tiky originálního Normana. A když je potřeba, dokáže být nesmělý, tajemný, okouzlující i znepokojivý.

Vera Farmiga se při ztvárňování Normy Bates neměla kým inspirovat, jelikož v původním snímku se postava matky nevyskytuje. Ale její Norma jasně vévodí seriálu.

Bates Motel

V Bates Motelu se nic nezměnilo. Zdroj: aetv.com

Co se týče děje, ten je poněkud předvídatelný a postavy se občas chovají, jako by se dějem řídily, místo toho, aby byly jeho hlavními hybateli. Seriál ve skutečnosti není tak tajemný, jak se na první pohled může zdát.

Také mám pocit, že se tvůrci seriálu nedokážou rozhodnout, jestli jde o rodinné drama (matka a syn se snaží začít nový život v novém městě, ale osud jim do cesty klade překážky), horor (matka a syn jsou vrženi na pospas obyvatelům města, do kterého se přistěhovali a kteří usilují o jejich životy) nebo mysteriózní thriller (matka a syn se přestěhují do na první pohled idylického městečka, kde se ovšem dějí poněkud zvláštní věci).

Seriál rozhodně stojí za zhlédnutí, níže se můžete podívat alespoň na jeho trailer.

Bates Motel vysílá každé pondělí od 18. března americká stanice A&E. Seriál byl obnoven i pro příští sezónu, jelikož se těší velké sledovanosti.

Zdroj perexové fotografie: joblo.com

Zdroj videa: youtube.com

Simona Mičianová

Simona Mičianová

Dítě devadesátek, který skoro prošvihlo osmdesátky a mrzí ho to víc než nedostatek čokoládových dortů v lednici. Chce potkat Martyho McFlye (v součanosti) a podívat se s ním do roku 1955 (mimo jiné). Ale zítra bude toužit po něčem (někom) úplně jiném...

Zanechte komentář