Milujeme staré literární časopisy online!

Literatura / 1.6.2013

Chcete si přečíst článek třeba od samotného Nerudy? Květy a další periodika jsou online! Šetřte čas strávený v knihovně, pracujete z pohodlí domova!

Knihovny miluje celá naše redakce; vůně knih, ticho a desítky svazků od těch nejrůznějších velikánů pod jednou střechou – slastná představa každého knihomola.

Zpověď pomatené knihomolky, jen tak na rozehřátí

Dovolte mi ale na chvíli se zasnít a mluvit jen za sebe. Návštěva knihovny je pro mě doslova obřadem, na který se dokážu chystat i několik dní dopředu. Na internetu pátrám po všem možném i nemožném, co bych si mohla v knihovně půjčit. Když pak požadovanou knihu hledám přímo v online prohlížeči knihovny a vidím ji k dispozici, úplně mi cukají nohy vyběhnout pro ten literární poklad hned a nečekat na naplánovanou návštěvu (hlavou se mi vždy honí ty nejčernější myšlenky, co když si zrovna tuhle, často desítky let nepůjčovanou knihu, někdo vypůjčí přede mnou a vezme mi ji).

Cestu do knihovny pečlivě plánuji, vím o sobě totiž, že mi je jedna kniha málo, a i když mám v plánu odejít maximálně s dvěma tituly, většinou odcházím s náručí plnou knih. V knihovně pokaždé zmateně běhám z jednoho patra do druhého, od jednoho regálu k dalšímu. Jednu knihu pokládám, zatímco další už druhou rukou tahám z přihrádky. Dokonalá mánie! Jenže pak se podívám na hodinky a často zjistím, že už jsem měla být dávno někde úplně jinde nebo že knihovna už zavírá.

V takových chvílích si říkám, kdybych tak do té knihovny nemusela a šlo zázrakem domů teleportovat jen to, co jsem opravdu nutně potřebovala a pro co jsem do knihovny šla. Ušetřila bych tak cestu a hlavně hodně, hodně času…

Jak ušetřit čas a nenapůjčovat si zbytečné knihy, které stejně nepřečtete? Na spoustu otázek odpověď neznám, tuhle mám ale v malíku!

Najděte si příspěvek v dobovém tisku vašeho oblíbeného spisovatele. Zdroj: http://archiv.ucl.cas.cz, http://kramerius.nkp.cz

Najděte si příspěvek v dobovém tisku vašeho oblíbeného spisovatele. Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, kramerius.nkp.cz

Digitalizované archivy s periodickým tiskem – rychlý moderní pomocník

Pokud vám nebude vadit skutečnost, že si na knihu nemůžete sáhnout, nebo jí dokonce listovat, pak vás moje odpověď na otázku úspory času potěší. Existuje totiž hned několik webů, kde naleznete široké spektrum (literárních) periodik pěkně pohromadě. Teď mi navíc budou líbat ruce (možná i nohy) odpůrci posilování, neboť ti kromě ušetřeného času budou digitalizovanou podobou šetřit i své paže. (Každý správný milovník totiž ví, že některé staré literární časopisy v knihovnách nalezneme v takových vazbách, které by k posilovaní bohatě stačily i samotnému Chucku Norrisovi.)

Občas se mi stává, že zbytečně dlouho mluvím a nepřejdu k věci. Omlouvám se za to a napravuji svou chybu. Zde je to hlavní, proč jste na článek vlastně vůbec klikli.

Nejčastější pomocníci při bádání v periodikách:

[two_third]

Rychlý odkaz k prohlížení digitalizovaného archivu:

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php

[/two_third]

1. Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.

Zde naleznete poměrně obstojnou část kulturních periodik. Není to však kompletní archiv. Listovat si budete moci v časopise: Čas, Česká literatura, Česká včela, Divadelní noviny, Divadlo, Elán, Humoristické listy, Kmen, Kritická příloha k Národním listům, Kultura, Kulturní Noviny, Literární listy, Literární noviny, Lumír, Národní noviny, Psí víno, Rudé právo, Světozor, Šotek (příloha Národních novin), Tvar, Zlatá Praha, Ženská revue atd.

[two_third]

Rychlý odkaz k prohlížení v digitální knihovně:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do

[/two_third]

2. Kramerius – Národní Knihovna ČR

Pokud vás digitalizovaný archiv Ústavu pro českou literaturu moc nenadchl, věřte, že zde si přijdete na své. Digitální knihovna Kramerius NK ČR nabízí více než 8 milionů naskenovaných stran textů periodik a monografií. Kromě textů v českém jazyce zde můžete nalézt některé v německém a ruském. Stačí jen kliknout, zvolit vybraný typ dokumentu (periodika, monografie) a můžete začít pracovat.

Digitální podoby časopisů dokáží ušetřit spoustu času, proto pokud máte hodně práce, ale rádi byste i přesto zalistovali minulostí a nadýchali trochu nejen té literární nostalgie, neváhejte a klikejte. Občas se dá uvnitř takových periodik narazit na opravdu zajímavé věci.

Badatelům i literárním zvědavcům: ZDAR!

Zdroj perexové fotografie: Jana Hybnerová, Generace 21

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář