Literatura jako detektivka: Přinášíme zajímavé tituly z literární vědy

Literatura / 25.5.2013

Zahrajte si na literární detektivy! Nahlédněte s námi do literatury o literatuře a odhalte taje knižního světa.

Nevím, jak jste na tom vy, ale naše literární redakce miluje knihy všeho druhu.  Na webech můžete narazit na profily, anotace či recenze nejrůznějších děl, od literatury klasické až po současnou populární literaturu popu a braku. Následujících pár odstavců se vás pokusí nalákat na trochu jinou stranu barikád. Na tu, která možná trochu předpokládá, že klasické tituly z literatury již máte v malíčku.

Knihy o literární vědě – Aby hlavy z četby nebolely

Tyto knihy se vesměs snaží o to, aby vás obohatily novými znalostmi a rozměry z literární teorie, historie či kritiky. Dovolí vám tak nahlédnout očima odborníku na svět, který třeba dobře znáte z trochu jiné perspektivy, té vaší.

Nabídne vám více variant, jak na některá díla, autory či literární mezníky pohlížet, jak s nimi zacházet či jak je dokonce pochopit. Protože uznejme, ne každé dílo, které nám přistane v rukou, je právě tak „samo-jednoducho-čtivé“ jako romány třeba Browna či Viewegha. U některých je třeba zapojit kromě představivosti i další části naší mozkovny. (Což některé může občas i pekelně zabolet.)

Fenomén fikce (Tomáš Koblížek)

Pokud si nevíte rady s fenomenologií a literaturou, pak zkuste nahlédnout právě do této knihy. Na pozadí fiktivního světa literatury se kniha snaží představit fenomenologickou perspektivu ukrytou v literatuře. Kniha je sestavena ze tří částí. První část se snaží fenomenologicky vyložit poetiku V. Šklovského a J. Mukařovského. V druhé části se vyskytují dialogy nad teorií fikčních světů. V závěrečné, třetí části, je v návaznosti na Jana Patočku a jeho fenomenologii představen výklad fenoménu literatury a fenoménu fikce.

Otevřený rány (Ivo Říha)

Jedná se o výbor z českých i zahraničních studií, které se snaží o výklad a interpretaci díla Jáchyma Topola. Nabídnuto je nám tak v jedné knize hned několik možností, jak toto dílo chápat. Nahlédnout můžete na jeho jazykovědnou stránku, stylistickou i kulturně-historickou. Výbor uspořádal Ivo Říha.

Dějiny čtení (Alberto Manguel)

Autor zde zachycuje nejrůznější druhy čtení. Ty jsou často propojeny s příběhy o známých spisovatelích a kulturních osobnostech. Vše je skvěle zasazeno historicky, dějinně. Před námi se tak otevírá čtení v proudu dějin.

Proč byste měli číst Kafku, než promarníte svůj život (James Hawes)

Stále nemůžete přijít na chuť knihám od Franze Kafky? James Hawes vám s vaší zarputilostí rád pomůže. Autor se v této knize snaží demytizovat Kafkovo dílo i jeho osobu. Po strhnutí masky, kterou spisovateli po generace přisuzovali nejrůznější „kafkologové“, se před vámi objeví osoba z masa a kostí. „Obyčejný“ člověk stejný jako vy.

Literatura jako detektivní práce? Proč ne, s literární vědou není nuda! Zdroj: kosmas.cz, nakladatelstvi.hostbrno.cz

Literatura jako detektivní práce? Proč ne, s literární vědou není nuda! Zdroj: kosmas.cz, nakladatelstvi.hostbrno.cz

Já píši vám (Stanislav Rubáš)

Číst dílo v původním jazyce, nebo v překladu? Tápete nad tím, zda si Oněgina přečíst v originále, nebo se pustit do některého z jeho českých překladů? Kniha Stanislava Rubáše se zaměřuje na rozdílnost původního textu a textu překladového. Kniha až s detektivním nádechem porovnává nejrůznější detaily a části z Evžena Oněgina. Pokud jste tedy četli některou z českých verzí a rusky neumíte, nahlédněte pomocí této studie, o co jste díky české verzi přišli.

Velký kód (Northrop Frye)

Měli jste už někdy v ruce Bibli a dokonce si pamatujete, o čem je? Pak vás tato kniha musí rozhodně oslovit.  Frye se zde pokouší nahlédnout na Bibli z její literární stránky. Jedná se o odvážný pokus, který zcela záměrně odsouvá na druhou kolej všechny dogmatické a doslovné interpretace Bible.

Odborných knih věnujících se literární teorii, kritice či historii vznikla hezká řádka hodná k přelouskání, a tak jsme vybrali jen některé kousky pro inspiraci.

Zapomněli jsme na některý z vašich oblíbených titulů? Pak se s námi o ně podělte v komentářích a společně vytvořme další díl tohoto článku, ve kterém vy sami určíte, co stojí za přečtení!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář