Slunce, seno, Hoštice

Cestování / 24.5.2013

Hoštice se proslavily filmovou trilogií Slunce, seno… a dnes jsou jednou z nejznámějších jihočeských vesnic, která ročně přiláká stovky turistů.

V roce 1983 zde hoštický rodák a režisér Zdeněk Troška natočil první film z budoucí trilogie – Slunce, seno, jahody. Snímek se brzy stal trhákem a Hoštice se proslavily po celé republice. Jestli si myslíte, že dnes už se o vesnici neví, tak jste na omylu – dodnes to tady žije v duchu Troškových filmů a místní na tom dokonce vydělávají!

Dům s jelenem

Známý dům s jelenem se nachází na hoštické návsi.

Hoštice leží mezi Strakonicemi a Volyní a můžete se sem dostat autem, autobusem nebo vlakem. Pokud pojedete vlakem, tak se nemusíte obávat, že vám nezastaví z důvodu zpoždění. Ze zastávky ale ještě musíte ujít asi dva kilometry do vsi. Největšími turistickými lákadly jsou samozřejmě filmová místa jako hospoda, zámeček a hřbitov, na kterém je pohřben country zpěvák Michal Tučný. Na návsi u hasičské zbrojnice si můžete zakoupit suvenýry s tematikou slavné vesnické trilogie.

dům Škopkových

V tomto domě bydleli Škopkovi.

Na konci vsi se nachází kravín, který byste dnes už těžko poznali. Areál nového JZD mimo jiné zahrnuje i penzion a můžete zde spatřit mnoho filmových rekvizit jako například pojízdnou postel babičky Škopkové.

Ranč Šimona Pláničky

Ranč Šimona Pláničky je součástí hoštického JZD.

Po celé vesnici můžeme najít různé reklamní ukazatele a plakáty, které připomínají období natáčení. Pokud pojedete kolem Hoštic, tak se tu alespoň na chvilku zastavte i v případě, že budete mít zpoždění. Návštěva stojí za to.

Zdroj všech fotografií: Michal Voráček, Generace21.cz

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář