X-Men: Jedno (ne)velké dobrodružství

Film Kultura / 19.5.2013

Společnost Marvel Comics funguje od roku 1960 a X-meni patří mezi jedno z nejúspěšnějších děl.

První hrdinové se objevili v komiksu z roku 1963. Vytvořili je Jack Kirby a Stan Lee.

X-menovských komiksů si dodnes můžeme zakoupit několik dílů: například Ultimate X-men nebo New X-men. Dále existují i komiksové série týkající se jednotlivých hrdinů. Komiks X-men byl nakonec přejmenován na Uncanny X-men, který dosáhl nejméně 500 dílů.

Komiksové zpracování X-menů se později stalo předlohou několika animovaných seriálů (X-men: Evolution, the X-men nebo Wolverine). Seriály to ale neskončilo, našlo se několik úžasných režisérů jako třeba Bryan Singer nebo Brett Rattner, kteří z filmů vytvořili nezapomenutelnou podívanou.

Hugh Jackman v roli Wolverinea | zdroj: favelasantamartatour.blogspot.com

Hugh Jackman v roli Wolverina | zdroj: favelasantamartatour.blogspot.com

X-men

X-MEN

Sci-fi/akční/thriller/dobrodružný

USA, 2000

režie: Bryan Singer

hrají: Hugh Jackman, Famke Janseen, Patrick Stewart, Halle Berry, James Marsden, Anna Paquin, Rebecca Romijn, Ian McKellen a další.

První díl X-menů nás zavede do nedaleké budoucnosti, kde nás seznamuje s dětmi s genem X, díky kterému mají zvláštní schopnosti. Pro tyto děti existuje speciální škola pro nadané děti založená profesorem Xavierem, který je velmi uznávaným telepatem. Zde se mladí mutanti učí ovládat své nové já a zvládat to, že je obyčejní lidé nesnáší. Nejnovějšími žáky jsou Rogue, která příjímá sílu ze všeho, čeho se dotkne a Wolverine. Jejich nepřítelem je senátor Kelly, který by mutanty nejraději zametl pod koberec.

X-men 2

X-MEN 2

Sci-fi/akční/thriller/dobrodružný

Kanada/USA, 2003

režie: Bryan Singer

hrají: Hugh Jackman, Famke Janseen, Patrick Stewart, Halle Berry, James Marsden, Anna Paquin, Rebecca Romijn, Ian McKellen a další.

Neznámý mutant spáchá atentát na prezidenta Spojených států amerických, což má za následek, že se veřejnost snaží o to, aby mutanty dostala pod kontrolu. V čele této vzpoury je i William Stryker, který mutanty z celého svého srdce nesnáší a proslýchá se, že právě on prováděl na mutantech pokusy. Jakmile Stryker zjišťuje, že jeho syn je mutant, nemilosrdně jej zabije. A aby toho nebylo málo, z vězení utíká Magneto, nepřítel X-menů, který překvapí nabídnutým spojenectvím právě proti Strykerovi.

Halle Berry (Storm) a Hugh Jackman (Wolverine) ve filmu s názvem X-men: Poslední vzor | zdroj: thatfilmguy.net

Halle Berry (Storm) a Hugh Jackman (Wolverine) ve filmu X-men: Poslední vzdor | zdroj: thatfilmguy.net

X-men: Poslední vzdor

X-MEN: POSLEDNÍ VZOR/X-MEN: THE LAST STAND

Sci-fi/akční/thriller/dobrodružný

Velká Británie/Kanada/USA, 2006

režie: Brett Ratner

hrají: Hugh Jackman, Famke Janseen, Patrick Stewart, Halle Berry, James Marsden, Anna Paquin, Rebecca Romijn, Ian McKellen a další.

Ve třetím pokračování x-menovské série se setkáváme s lékem na mutantství. Jenže když si žijete několik let jako mutant, není pak jednoduché vzdát se svého dosavadního života. Ovšem existují zde i takoví mutanti, kteří lék vůbec nepřijímají a odmítají jakékoli vyléčení – například záporák Magneto. Profesor Xavier má ve své škole dva nové žáky, posilu skládající se z ŠelmyAnděla. Oba nováčky budou více než potřebovat v nadcházející největší válce všech válek, ve které půjde o všechno. Touto válkou se totiž ukončí všechny ty ostatní a mutanti snad budou moci poklidně žít.

X-men Origins: Wolverine

X-MEN ORIGINS: WOLVERINE

Sci-fi/akční/thriller/dobrodružný

USA, 2009

režie: Gavin Hood

hrají: Hugh Jackman, Liev Schreiber, Will I Am, Ryan Reynold, Taylor Kitsch, Dominic Monaghan, Lynn Collins a další.

Hugh Jackman se v dalším pokračování vrací v roli Logana, chcete-li Wolverina, který se ocitá v 70. letech minulého století, kdy umírá jeho láska Kayla Silverfox. Od této tragédie se odvíjí celý příběh. Wolverine se zaplétá s tajným vojenským programem Weapon X. Celý tento projekt vede jistý William Stryker, který složí vojenskou jednotku několika mutantů, kteří si říkají Team X. Mezi těmito mutanty se nachází i Sabretooth (v lidském světě Victor Creed), bytost s neuvěřitelnou silou, s níž Wolverina čeká nelehký souboj.

Wolverine (Hugh Jackman) s nezkrotným Sabretoothem (Liev Schreiber) | zdroj: thecia.com.au

Wolverine (Hugh Jackman) s nezkrotným Sabretoothem (Liev Schreiber) | zdroj: thecia.com.au

X-men: První třída

X-MEN: PRVNÍ TŘÍDA/X-MEN: FIRST CLASS

Sci-fi/akční/thriller/dobrodružný

USA, 2011

režie: Matthew Vaughn

hrají: James McAvoy, Jennifer Lawrence, Lucas Till, Rose Byrne, Nicholas Hoult a další.

Příběh filmu X-men: první třída nás zavede do doby, kdy Charles Xavier a Erik Lensherr zrovna zjišťovali, co všechno dokáží a byli přátelé. A to všechno v době takzvané studené války, kdy mutanti čelili té největší hrozbě, jaká je kdy potkala, při které mohli přijít o všechno, co kdy měli. Dozvíme se, proč se z přátel stali nepřátelé a co předcházelo tomu, že se z Erika stal Magneto a z Charlese Profesor X. A také se dozvíme o začínající válce mezi X-menyBratrstvem.

Připravované filmy

Již zmíněnými filmovými zpracováními příběh X-menů nekončí. Připravuje se pokračování X-men Origins: Wolverine s jednoduchým názvem Wolverine, který bude vyprávět o Wolverinově poznamenání z uskutečněné bitvy, jeho fyzických a psychických možností a v neposlední řadě nám tento příběh ukáže, jak Wolverine bude následkem všech těchto bitev silnější než kdy dřív.

Druhým chystaným snímkem je X-men: Days of Future Past, který se odehrává zároveň v současnosti a budoucnosti. V současném světě X-meni bojují proti bratrstvu mutantů, které vede Mystique a budoucnost je důsledkem neúspěchu překažení vraždy senátora Kellyho. Mimo jiné jsou v budoucnosti i Strážci, kteří mutanty pronásledují, internují je do různých táborů a někteří mutanti i umírají. Současné X-meny varuje Kitty Pryde, která pomocí své mysli umí cestovat v čase.

Přípravy herců na natáčení

  • Představitel Wolverina si před natáčením dopřával každý den studenou sprchu, protože jak sám říká, pomohlo mu to dostat se do Wolverinovy zběsilé povahy.
  • Hugh Jackman podstoupil speciální trénink, co se týče boje na blízko.
  • Hugh Jackman dostal svého poradce na výživu, aby jeho tělo získalo správný wolverinovský tvar.
  • Hugh Jackman měl stejného trenéra jako Angelina Jolie
  • Během natáčení filmu X-men Origins: Wolverine Hugh Jackman tvrdě posiloval, až jeho svaly nevypadaly moc reálně, tak je museli upravit počítačem.
  • Liev Schreiber (Sabretooth) musel nosit speciální oblek, aby se aspoň trochu vyrovnal postavě Hugha Jackmana. Později to pro něj ale bylo ponižující a tak začal cvičit. Přibral až 15 kilogramů.
  • Hugh Jackman vstával před natáčením Wolverinea ve 4 hodiny ráno, aby mohl dvě hodiny posilovat. Vždy, když čekal na svoji scénu, jedl kuře se zeleninou, až se mu to příčilo, že jej jedl klidně i 40 minut.
  • Kvůli roli přibral Jackman 10 kg svalů. Posiloval a jedl 6x za den.
  • Liev Schreiber kvůli této roli přibral 20 kg svalové hmoty.

Zdroj perexové fotografie: uploadimage.cn

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

18tiletá studující slečna na gastronomické škole Adolpha Kolpinga se svými zájmy řadí mezi nadšeného sledovatele filmů, nenapravitelnou čtenářku a věčně píšící dívku, jejíž hlavní zaměření zde na webu je rubrika "Film".

Zanechte komentář