Nový byt – co se může pokazit?

Osobní rozvoj Vztahy / 5.5.2013

Mladé páry se doslova hrnou k realizaci nápadu společně bydlet – je to rozumné?

Když dva se rádi mají, i v lednu je jak v máji, i v lednu je jak v máji s tebou, s tebou, s tebou, s tebou.“ Určitě znáte tuto písničku s názvem Den je krásný od Karla Gotta. Zamilovanost je sice krásná, ale nic není jen černé nebo bílé, proto bychom vám rádi naznačili pár věcí, se kterými byste měli předem počítat, pokud se budete stěhovat do nového bytu s partnerem.

Kdo šetří, má za tři! Zdroj: sxc.hu

Kdo šetří, má za tři! Zdroj: sxc.hu

1) Máte našetřené nějaké penízky?

Partneři se vrhají po hlavě do koupě či pronájmu bytu, ale dá se zvládnout jen s pár mincemi v kapse? Rozhodně byste měli mít našetřené nějaké peníze pro případ, že by se něco stalo, protože nikdy nevíte, co se vám může pokazit – pračka přestane prát, myčka přestane mýt, sprcha přestane sprchovat apod. Navíc se účtují na konci roku i nedoplatky nebo přeplatky za byt a nikdy nevíte, jestli budete v plusu nebo v mínusu. Proto byste měli mít pár tisíc našetřeno. Navíc – pokud jdete do nového bytu a nikde jste ještě nebydleli, určitě si budete chtít pořídit nějaký nábytek a vybavení do vašeho nového hnízda. Myslete na to!

2) Už víte o partnerovi všechno?

Pokud se přestěhujete s partnerem a nikdy jste s ním nebydleli, pak by mohlo dojít k tomu, že za pár měsíců, možná týdnů a možná také dnů se odstěhujete zpět tam, odkud jste ještě nedávno utekli. Proč? Protože váš partner/ka může být „bordelář/ka“. Nebo bude trávit moc času u počítače a vám se nebude věnovat. Nebo se z vaší drahé polovičky může vyklubat alkoholik. Nebo si k vám domů může tahat kamarády každý den a nebude vám to příjemné. Proto si před tím, než se odhodláte společně žít, promluvte.

3) Řekli jste si, jaká pravidla byste měli dodržovat?

Občas nějaká ta pravidla neuškodí. Když budete vařit, on bude uklízet. Když vy vyperete, on vysaje. Když jeden nebo druhý půjde ven, vezme koš. Jsou to maličkosti, ale ne každá žena chce být služkou – na to pamatujte. Na druhou stranu – i muži by si určitě něco přáli. Třeba večer s pivem a fotbalem/hokejem/boxem, že? Tak něco za něco, co říkáte?

4) Domluvili jste se, kdo bude platit nájem a kdo kupovat jídlo?

Tohle je také otázka financí, ale dost důležitá. Sice se máte rádi a nechcete si nic vyčítat, ale když bude jeden člověk platit všechno a ten druhý nic, asi to úplně v pořádku nebude (jsou ale vztahy výjimky, u kterých třeba jeden studuje, druhý pracuje, tudíž je logické, že jeden může nabídnout více než ten druhý). Tak i nad tímhle byste se asi nějakým způsobem měli zamyslet.

5) Uvědomujete si, že spolu budete „24 hodin“ denně?

Kvůli tomu, že se stěhujete do společného bytu, nemusíte omezovat své zájmy, naopak, držte se jich. Každý z vás bude mít chvilku, kdy si bude chtít odpočinout – ať už s přáteli u piva nebo v kavárně u vína. O tomhle by měla řeč určitě padnout!

Nemůžete se dohodnout? Zvolte kompromis. Zdroj: sxc.hu

Nemůžete se dohodnout? Zvolte kompromis. Zdroj: sxc.hu

6) Domluvili jste se, jak bude váš byt vypadat?

A poslední věc, i když taky dost důležitá, je to, jak bude vaše bydlení vypadat. Partnerovi se líbí modrá, ale vám více zelená. Co teď? Vymyslete kompromis. Vždycky to jde. Modrý obývací pokoj, zelená ložnice nebo proužkovaný obývací pokoj. Promyslete si to některé věci předem, může se stát, že v bytě už bude pozdě a budete se jen hádat.

Hlavně se toho všeho neděste, teď to možná zní až moc strašidelně, ale uvidíte, že to nic není. Možná zažijete více zábavy a přijdete se svým partnerem na mnohem lepší nápady, než kdybyste něco vymýšleli sami. Držíme vám palce!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář