Improvizace – divadlo se sportovními pravidly

Divadlo / 14.6.2013

Panda leze po bambusu, co jí packy stačí. Najednou se pod ní podlomí klacek a ona padá. I tak se dá zahrát smrt v jedné minutě na téma bambus.

Smích otřásá okenními tabulkami, zatímco čtveřice improvizátorů vypráví na provizorním jevišti příběh na téma Noční hlídka. Každý vypráví po svém – jeden v podobě thrilleru, druhý jako by citoval červenou knihovnu, třetí se přenesl do detektivky a čtvrtý dění komentuje odbornými technickými poznatky. Mezi sebou se ve vyprávění střídají podle toho, jak vybraný divák ukáže. Vítejte na představení improvizační skupiny Just! Impro.

Do širšího povědomí lidí se improvizace zapsala především v podobě Partičky, televizního pořadu, ve kterém excelují Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer a Igor Chmela. Málokdo už ale ví, že historie české improvizace, konkrétně zápasů v improvizaci, sahá až do roku 1999. Tehdy vznikl v Praze první improvizační tým jménem PRA.L.I.NY (PRAžská Liga v Improvizaci NYní) pod vedením Michaely Puchalkové, která tento nápad přivezla do naší vlasti z Francie.

Zápas v improvizaci je cosi na pomezí divadla a sportu. Zatímco v zahraničí mají improligové zápasy spíše sportovní rysy, u nás převládá divadelní charakter. Základ je ovšem společný – soutěží proti sobě dva improvizační týmy, pravidla a férový průběh zápasu hlídá rozhodčí. Ten soutěžícím losuje témata, která před představením sepsali diváci, a také určuje kategorii, ve které se bude hrát. Na závěr diváci pomocí barevných kartiček a hlasování vyberou vítěze celého zápasu.

Improvizační disciplíny

Disciplín nebo také kategorií je v improlize nespočet a stále přibývají další. Mnoho forem má i samotná rozcvička, například je podobná Tai chi (skládání básně během pomalých pohybů celé skupiny) či Prostředí (hráči jsou náhle zastaveni v pohybu, diváci určí prostředí a improvizátoři musí říct, jaká věc/osoba v daném prostředí jsou).

Během zápasu či show samotné vás mohou potkat kategorie jako Souboj otázek (hráči smí v dialogu používat pouze otázky), Prskavky (hráč má 30 vteřin na sehrání příběhu s pointou na divácké téma) nebo Dabing (na scéně figurují 3 hráči, kteří se navzájem dabují).

Časté jsou i improshow, kdy diváky baví svým uměním pouze jeden tým. Pravidla jsou stejná jako při zápasu, rozhodčí-konferenciér hlídá dodržení kategorie, časových limitů, komunikuje s diváky a „loudí“ z nich další témata, případě prostředí, ve kterém se bude daná improvizace odehrávat. V Praze má improshow na programu například Švandovo divadlo, kde účinkuje již zmíněná skupina Just! Impro.

Jak taková improshow vypadá? Hned na začátku zpozorujeme první rys společný se sportem. Ani hokej, ani improvizaci nelze začít bez rozcvičky. V improvizaci třeba formou tai chi. Konferenciér vylosuje téma od diváků a místností se začnou linout jemné tóny klavíru. Skupina improvizátorů se ladně hýbe prostorem a snaží se složit rýmovaný příběh.

Jen skončí rozcvička, zábava se rozjede v plném proudu. Z misky s diváckými tématy jsou tahány další a další papírky, nápady přilétají na jeviště na výzvu konferenciéra i podle momentálního rozpoložení diváků. Ti vykřikují, co je zrovna napadne, samozřejmě s úmyslem zkomplikovat situaci improvizátorům a pobavit sebe sama. Každá nová kategorie je odstartována přímo diváky hlasitým odpočítáváním. 5, 4, 3, 2, 1, jedem! A začíná překlad do znakové řeči. Jak to vypadá, když do studia přijde odborník na letecké tragedie? Podívejte se na video:

Při improvizaci nezůstane žádná umělecká disciplína stát bokem. Dojde i na zpěv či na dabing. Testuje se pohotovost improvizátorů, jejich (pokud možno) vtipné reakce na nezvyklé nápady publika a narážky kolegů.

Velkým pozitivem improlig a improshow je, že aktivní je celé divadlo či kavárna. Improvizátoři i publikum, které zavařuje hercům výběrem témat a vybírá vítěze zápasu. Staňte se součástí velké show, spolutvůrci večerního programu. Neseďte jenom, přiložte ruku k dílu. Běžte se podívat, jak se improvizuje.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu, photorack.net (upraveno)

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentářVaše názory

  • Jana Brouková

    Ano ano, divadelní improvizace je super 🙂 i na trénincích si člověk užije, i když je to kolikrát dřina 😀 A Just! Impro jsou úžasní!