Billy Blanks

Taebo – sport dle vašich možností

Sport / 5.6.2013

Že bojové sporty a aerobic nejdou dohromady? Přečtěte si více o taebu, sportu, kde se řídíte jen vlastním tělem, a přesvědčte se o opaku.

Co je taebo?

Jedná se o účinné cvičení, díky kterému můžete snižovat svou tělesnou hmotnost, zformovat postavu a posílit všechny svaly těla. Mimo jiné procvičíte i pevnou vůli. Taebo by mělo být i zábavou působící proti stresovým situacím.

Kombinuje aerobní cvičení, balet a bojové umění. Název taeba vychází ze slov taekwondo a box. Nejlépe se cvičí na rychlou hudbu, často house music. Tvrdé beaty totiž z člověka dostanou tu správnou výbušnost. Pokud máte problémy se zapamatováním si sestav, nemusíte se bát. V taebu není choreografie. Filosofie cvičení zní následovně: Get the first place by your own. Volně přeloženo to znamená, že se má každý řídit sám sebou, naslouchat svému tělu a vydat ze sebe to nejlepší. Proto si každý dělá přestávky sám, jakmile má pocit, že dosáhl svých hranic, poté se opět zapojí. Pravidelným cvičením je takto možné dosáhnout opravdu vysokého tempa.

Billy Blanks (narozen 1. 9. 1955)

Americký fitness guru bojových umění, sedminásobný mistr světa v karate, herec a zakladatel taeba. Odmalička musel snášet problémy s kyčelními klouby, kvůli kterým nikdo nevěřil, že by mohl dosáhnout většího úspěchu. První studio si otevřel roku 1980 v Los Angeles. Jeho lekce navštívila řada celebrit, mezi nimi také herečka Pamela Anderson či bývalý kanadský hokejista Wayne Gretzky.

Zdroj: billyblanks.com

Taebo

Taebo může cvičit každý. Zdroj: Wikimedia Commons

Proč je někdy označováno jako European Taebo?

Koncem devadesátých let pro tento sport ještě neexistoval nikde na světě žádný vzdělávací systém. Bylo možné ho trénovat buď přímo u jeho zakladatele, Billyho Bankse, ve World Trainings Center, nebo z videokazet. Doro Muller a Frank Magnus však chtěli taebo přivést i do Evropy, a tak vznikl koncept pro vzdělávání v tomto sportu. Došlo k rozdělení do tří stupňů. Prvním je Basic, kde instruktor nosí červené bandáže, následuje Advanced značený modrými bandážemi a nakonec Master v barvě černé. Podle bandáží se můžete lehko zorientovat, na jaké úrovni se váš instruktor nachází. Tento koncept se vyvinul v Evropě, nabízí ho firma European First Place Establishment a je tedy nazýván jako European Taebo.

Komu je taebo určeno?

S výjimkou lidí s vážnějšími zdravotními obtížemi je vhodné pro každého. Konzultace s lékařem je doporučena těhotným ženám. Jelikož se každý řídí jen svým tělem, nehraje zde roli věk, pohlaví ani fyzická kondice.

Jaké pomůcky jsou potřeba?

Na taebo nemusíte mít s sebou nic speciálního. Využít můžete podložku na cvičení, tu si však obvykle lze zapůjčit v místě, kam jdete na lekci. Důležité je hlavně pohodlné oblečení. Zapomenout by se nemělo na dostatek tekutin a ručník.

Pokud vás článek zaujal, neváhejte a vydejte se s chutí na lekci taeba. Máte s ním naopak už vlastní zkušenosti? Podělte se s námi a našimi čtenáři!

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář