Květnové novinky v kinech

Film / 2.5.2013

Dubnové premiéry jsou už za námi, pojďme se podívat, jaké filmové novinky nám přinese květen.

Kříž cti

Co udělá pobyt v ledové pustině se znepřátelenými vojáky? Zdroj: magpictures.com/intothewhite

Co udělá pobyt v ledové pustině se znepřátelenými vojáky? Zdroj: magpictures.com/intothewhite

Premiéra v ČR: 2. 5. 2013

Válečný/drama

Švédsko/Norsko, 2012

Režie: Petter Næss

Hrají: Florian Lukas, David Kross, Lachlan Nieboer, Stig Henrik Hoff, Rupert Grint

Severské válečné drama Kříž cti (Into the White) se odehrává v odlehlých zledovatělých pustinách Norska. Právě zde se během války navzájem sestřelí britské a německé letadlo. Posádky obou stojí na opačných stranách válčícího světa, ale uprostřed studené pustiny jim nezbyde nic jiného než spojit síly. A nakonec zjistí, že se jeden od druhého příliš neliší a mezi nimi vznikne cosi, co by se snad dalo nazvat přátelstvím.

Ve filmu natočeném podle skutečných událostí může upoutat, co se hereckých jmen týká, hlavně Rupert Grint, představitel Rona Weasleyho ve filmovém zpracování potterovské ságy. Dále se zde v rolích německých a britských vojáků objevují třeba Florian Lukas, kterého známe z dramatu Cizinka (Die Fremde) nebo David Kross, kterého mohlo tuzemské publikum vidět ve filmu Předčítač (The Reader) nebo Krabat: Čarodějův učeň (Krabat). Režisér Petter Næss spolupracoval jako již mnohokrát i na tvorbě scénáře, mezi jeho nejslavnější filmy patří například Hoppet nebo Vydržet se ženou (Tatt av kvinnen). Chladná tíživá realita sněhové bouře pohltí každého diváka.

Iron Man 3

Dilema - je oblek jeho součástí nebo on pouhou součástí obleku? Zdroj: marvel.com/ironman3

Dilema – je oblek jeho součástí, nebo on pouhou součástí obleku? Zdroj: marvel.com/ironman3

Premiéra v ČR: 2. 5. 2013

Akční/sci-fi/thriller

USA/Čína, 2013

Režie: Shane Black

Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee, Stephanie Szostak

Dlouho očekávaný třetí díl filmu Iron Man je konečně tady a už teď sklízí ovace a probojoval se k vrchním příčkám žebříčků na ČSFD. Další komixová adaptace společnosti Marvel Studios je dospělejší, temnější a vážnější, přesto však neztrácí komixovou hravost, která je pro superhrdinské filmy tak důležitá. Geniální podnikatel Tony Stark alias Iron Man (Robert Downey Jr.) je stále stejně sarkastický a nebezpečně inteligentní jako doposud. Teď však má za co bojovat a co chránit – svoji asistentku a partnerku Pepper (Gwyneth Paltrow), bez které dle svých vlastních slov nedokáže žít.

Tento díl převzal režisérskou taktovku od Jona Favreaua Shane Black a filmu to podle všeho jen prospělo. Není třeba se obávat, Favreau ve filmu nadále zůstává jako herec. Shane Black se kromě režie podílel i na tvorbě scénáře, jeho scenáristickou práci známe už z filmů Kiss Kiss Bang Bang nebo Smrtonosná zbraň, na prvním snímku se podílel též režijně.

Film má bez debat hvězdné obsazení, po boku Roberta Downeyho Jr. (Temný obraz, Sherlock Holmes) a Gwyneth Paltrow (Zamilovaný Shakespeare, Důkaz) se objevují třeba také Ben Kingsley (Prokletý ostrov, Hugo a jeho velký objev), Rebecca  Hall (Dokonalý trik, Vicky Cristina Barcelona) nebo Guy Pearce (Nebojte se tmy, Králova řeč).

Velká svatba

Taková malá rodinná sešlost. Zdroj: thebigweddingmovie.com

Taková malá rodinná sešlost. Zdroj: thebigweddingmovie.com

Premiéra v ČR: 9. 5. 2013

Komedie

USA, 2013

Režie: Justin Zackham

Hrají: Amanda Seyfried, Robert De Niro, Katherine Heigl, Robin Williams, Topher Grace, Susan Sarandon, Diane Keaton, Ben Barnes, Marc Blucas, Christa Campbell,  David Rasche, Christine Ebersole, Patricia Rae

Na začátku filmu Velká svatba (The Big Wedding) máme zamilovanou dvojici Missy (Amanda Seyfried – Mamma Mia!, Vyměřený čas) a Alejandra (Ben Barnes – Dorian Grey, Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka). Tihle dva se zkrátka chtějí vzít, na čemž by nebylo nic zvláštního.Problém přichází až ve chvíli, kdy se mají setkat rodinní příslušníci. Alejandrova biologická matka je totiž silně věřící a kdyby zjistila, že Griffinovi, kteří jejího syna vychovali, jsou rozvedení, způsobilo by to jen problémy.

A tak se Ellie (Diane Keaton – Marvinův pokoj, Lepší pozdě nežli později) a Don (Robert De Niro – Všemocný, Terapie láskou), kteří spolu už dlouho nežijí, rozhodnou tvářit, jako že jsou stále spolu. A to i přesto, že Don dlouhodobě chodí s Bebe (Susan Sarandon – Druhá nebo první, Atlas mraků), i přesto, že jejich děti Lyla (Katherine Heigl – Zbouchnutá, Chceš mě, chci tě) a Jared (Topher Grace – Spider-Man 3, Dvojitý agent) z nich mají jen legraci. A když se do celé vztahové směsi přimíchá ještě poněkud neobvyklý oddávající v  podobě Robina Williamse (Mrs. Doubtfire – Táta v sukni, Jak přicházejí sny), je jasné, že se všichni diváci zasmějí.

Režisér Justin Zackham je autorem hořkosladké komedie Než si pro nás přijde, tedy v žánru není nováčkem. Uvidíme, jak si poradí s lehčím tématem.

Velký Gatsby

Na zdraví. Zdroj: examiner.com

Na zdraví. Zdroj: examiner.com

Premiéra v ČR: 16. 5. 2013

Romantické drama

USA, 2013

Režie: Baz Luhrmann

Hrají: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Isla Fisher, Jason Clarke, Elizabeth Debicki, Gemma Ward, Callan McAuliffe, Amitabh Bachchan, Jack Thompson, Jacek Koman, Vince Colosimo, Goran D. Kleut, Heather Mitchell

Během květnových dní do kin přichází i další očekávaný trhák letošního roku – Velký Gatsby (The Great Gatsby). Kdo by klasiku z pera Scotta Fitzgeralda neznal, máme tu zase jeden snímek, který pomůže maturantům dohánět povinnou četbu. Ale pozor! Režisér Baz Luhrmann se tématu prý zhostil poměrně neočekávaně a knihu interpretoval po svém.

Válečný veterán Nick Carraway (Tobey Maguire – Pravidla moštárny, Spider-Man) se rozhodne opustit svůj rodný kraj a přestěhovat se přímo do „velkého jablka“, New Yorku. Usídlí se v domě poblíž bydliště zbohatlíka Jaye Gatsbyho (Leonardo DiCaprio – Titanik, Počátek). Propustkou do světa bohatství je mu mimo jiné také jeho sestřenice Daisy (Carey Mulligan – Škola života, Neopouštěj mě). Nick se dostává do společnosti excentrických milionářů a poznává všechny světlé i temné stránky jejich světa.

Hudbu ke snímku skládal oblíbený Craig Armstrong, který se vyznamenal melodickým podkladem třeba u filmů Moulin Rouge, Láska nebeská nebo Vyměřený čas. S režisérem Bazem Luhrmannem se setkali právě při práci na zmíněném Moulin Rouge, mezi další Luhrmannovy snímky patří Romeo a Julie nebo Austrálie.

Rychle a zběsile 6

Známí hrdinové v dalším pokračování akční série. Zdroj: allrip.net

Známí hrdinové v dalším pokračování akční série. Zdroj: allrip.net

Premiéra v ČR: 23. 5. 2013

Akční/krimi

USA, 2013

Režie: Justin Lin

Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Luke Evans, Sung Kang, Gal Gadot, Gina Carano, Ludacris, Elsa Pataky, Benjamin Davies, Joe Taslim, Clara Paget, Lee Asquith-Coe

Již šestý díl přibude do řady filmů Rychle a zběsile (The Fast and the Furious), ve kterém se opět objeví staří známí Dom (Vin Diesel – xXx, Ochránce), Brian (Paul Walker – Gangsteři, Osm statečných) a jejich věčný protivník, zvláštní agent Hobbs (Dwayne Johnson – Král škorpion, Kráčející skála). I v tomto díle však ve výsledku spojí síly, když Hobbs potřebuje pro splnění dalšího úkolu nejlepší řidiče – a koho jiného než známou dvojku by si měl najmout?

Filmu se opět ujal režisér Justin Lin, který pracoval už i na minulém dílu a dvou předchozích, pod dynamickým soundtrackem je podepsán Lucas Vidal, který se podílel na tvorbě hudby pro filmy Havran či Zatímco spíš. Jedná se o první snímek ze série, který se odehrává v Evropě; původně měl být natáčen dohromady s dílem sedmým, kde budou v hlavních rolích stále známé postavy, ale nakonec z toho sešlo.

Perličkou je, že se ve filmu opět objevuje postava Letty, Domova přítelkyně (Michelle Rodriguez – Resident Evil, Avatar). Ta sice původně zemřela už ve filmu Rychlí a zběsilí, ale na přání fanoušků se v šestce ukazuje, že není tak mrtvá, jak by se zdálo.

Království lesních strážců

Vítejte ve světě, který je našim očím neviditelný. Zdroj: hdwallpapers.in

Vítejte ve světě, který je našim očím neviditelný. Zdroj: hdwallpapers.in

Premiéra v ČR: 30. 5. 2013

Animovaný

USA, 2013

Režie: Chris Wedge

Hrají: Amanda Seyfried, Josh Hutcherson, Beyoncé Knowles, Colin Farrell, Jason Sudeikis, Aziz Ansari, Johnny Knoxville, Judah Friedlander, Christoph Waltz, Emma Kenney

Máte rádi animáky? Výborně. A máte rádi Dobu ledovou nebo Rio? V tom případě je pro vás Království lesních strážců (Epic) povinností. Nový animovaný snímek z dílny tvůrců dvou předchozích vypadá jako opravdová pastva pro oči s kupou vtipu i příjemnou zápletkou.

Teenagerka Mary Katherine s hlasem Amandy Seyfried považuje svého otce za poněkud bláznivého, když říká, že to, že něco nevidíme, neznamená, že to neexistuje. Řízením osudu však zjistí, že na jeho příbězích o skrytém světě malých lidiček, kteří žijí vedle nás a mají za úkol nás chránit před silami temna, něco je. Mary Katherine se totiž zmenší právě na jejich velikost a objeví tak úplně nový svět strážců lesa, svět přírody.

Možná si říkáte, že to tady už bylo, vzpomeňme třeba na Mravenčí polepšovnu. Království lesních strážců však přináší oslnivou podívanou, kompletně nový svět, který máme přímo před nosem, ale vlastně ho nemůžeme vidět. Inspirací pro snímek byla kniha The Leaf Men (Listoví muži) od Williama Joycea. Podle jeho zesnulé dcery byla také pojmenována hlavní postava filmu. Vychutnejme si tedy překrásně animované dobrodružství podbarvené hudebním zážitkem Dannyho Elfmana (Wanted, Alenka v říši divů, Terapie láskou).

Vybrali jste si něco z uvedeného seznamu? Vydejte se do kina. A ani fanoušci českých filmů se nemusí cítit ochuzeni, mimo jiné na ně čeká komedie Jedlíci aneb Sto kilo lásky, thriller Isabel nebo dokumentární snímek Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama. Je zkrátka z čeho vybírat.

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář