COUCHSURFING II. díl: Získejte přátele po celém světě

Cestování / 17.5.2013

Ačkoliv hlavní předností služby Couchsurfing jsou nulové náklady na ubytování, výhody cestování přes tento server tím zdaleka nekončí.

prvním díle jsme se seznámili se samotnou službou, co nabízí a na jakém principu server funguje. Nyní vám přiblížíme, jak funguje komunikace mezi uživateli a zajímavosti z konkrétních míst, které jsme prostřednictvím Couchsurfingu měli možnost poznat.

Nevýhody velkoměst

Při komunikaci na serveru by měl být uživatel co nejkonkrétnější. Musí v žádosti uvést den i přibližnou hodinu příjezdu, s kolika lidmi cestuje, co má v plánu ve městě vidět a na základě jakých důvodů si vybral svého hostitele. Někteří couchsurfaři si do textu na svém profilu vloží nějakou informaci, kterou pak vyžadují v žádosti, a tak si ověřují, jestli jste přečetli celý jejich profil. Těchto lidí není tolik, ale pokud na ně narazíte a pošlete jim univerzální žádost bez zmíněných detailů, s největší pravděpodobností vám neodpoví.

Couchsurfing Londýn. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Couchsurfing Londýn. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Neznamená to ovšem, že by jinak všichni uživatelé na žádosti bezprostředně odpovídali. Proto na profilech najdete přehled o aktivitě uživatelů. Například kdy byli naposledy přihlášeni nebo na kolik žádostí průměrně odpovídají. Velký přetlak couchsurfařů bývá ve velkoměstech. V Paříži nebo v Londýně mají i stovky žádostí za měsíc, proto je jistější ve velkých městech hledat couchsurfaře na předměstích nebo v okolních vesnicích. Třeba ve Stockholmu bylo prakticky nemožné sehnat ubytování v centru, ale díky perfektní železniční infrastruktuře je centrum Stockholmu snadno a rychle dostupné i ze vzdálenějších předměstí.

Slunečné podnebí utváří mentalitu

Pokud bych měla uvést nejdůvěřivější uživatele, které jsem na Couchsurfingu poznala, musím bezesporu uvést obyvatele Kanárského ostrova Gran Canaria. Těžko říct, jestli je to tím, že jde o ostrov, a proto je útěk komplikovanější, ale hostitelé nám neměli problém půjčit klíče od bytu a odejít v klidu do práce nebo nám na svoji odpovědnost zaplatit kauci za půjčení auta. Lidé v Las Palmas a okolí působí vstřícným, srdečným dojmem a nic tu pro ně není problém. Tuto mentalitu nám náš hostitel Ramon vysvětloval 360 slunečnými dny v roce, které lidem brání smýšlet negativně.

Nejvýraznější kontrast

Kdybych měla srovnat nejkontrastnější mentalitu, nenapadá mě lepší příklad, než uvést švédskou a tureckou náturu. V Istanbulu má člověk za několik dní pocit, že se tam narodil. Do života místních vplujete rychle, všechno probíhá nějak zrychleně, chaoticky, ale hlavně s humorem. Jedinou nevýhodou je věčné čekání, protože čas je pro místní doopravdy relativní pojem. Vyplatí se ovšem počkat, protože životní styl mladých Turků, které jsme poznali, se dá shrnout jako jedna velká párty, kterou nenaruší ani probíhající ramadán.

Couchsurfing Istanbul. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Couchsurfing Istanbul. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Je nutné poznamenat, že náš hostitel Timur a jeho přátelé jsou ateisti, a proto zákony islámu a s nimi související ramadán nerespektovali. Navenek je ovšem respekt vyžadován od všech, proto hlavní párty vždy probíhala za uzavřenými dveřmi bytu. Jelikož jsou Turci přímočaří a upřímní lidé, během jednoho večera nás zahltili svými názory na politiku, kulturu a celkové společenské dění země. Největší překvapení nás ovšem čekalo nad ránem, kdy na nás zazvonila donáška alkoholu do bytu. Zmíněným překvapením byli asi desetiletí kluci, zaměstnanci místního obchodu. Holt dětská práce je někdy ve zdejších končinách využívána i při donáškách alkoholu na party.

Couchsurfing Stockholm. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Couchsurfing Stockholm. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Do protipólu bych přirozeně postavila švédskou mentalitu. Seveřané působí umírněnějším dojmem, nikoliv však uzavřeným. K jejich názorům se člověk musí propracovat postupně. Náš hostitel Klas měl potřebu nám ve Stockholmu vše ukázat a vysvětlit, člověk si místy připadal jako se zaplaceným průvodcem. Nevýhodou bylo, že po několika hodinách brouzdání městem byl člověk přesycený informacemi, měl chuť se zastavit, sednout si a jen tak nasávat atmosféru, což nebylo přijatelné, dokud jsme nepoznali doopravdy všechno. Jako by vše mělo nějaký časový harmonogram, který musí být dodržen.

Nejbližší mentalita

Pokud máte strach na poprvé cestovat přes Couchsurfing příliš daleko, zajeďte si na víkend do okolních zemí. V polských Katowicích bylo příjemné zjistit, že zdejší lidé si stejně jako my rádi povídají u piva a kolik toho ví o české hudbě, filmu nebo politice. Přestože se nejedná o žádnou exotiku, historická města jako Krakow, Wroclav nebo muzeum koncentračního tábora Osvětim, která se nacházejí v blízkosti českých hranic, stojí za návštěvu.

Couchsurfing Pécs, Maďarsko, couchsurfaři Bence a Balázs . Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Couchsurfing Pécs, Maďarsko, couchsurfaři Bence a Balázs. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Ačkoliv Maďarsko nepatří mezi naše sousední státy, cesta tam netrvá o moc déle a tato země má rovněž co nabídnout. Termální lázně na severu země, hornaté vinice ideální pro cyklistiku na jihu. Navzdory odlišnému jazykovému vývoji jsme brzo poznali, že naše přemýšlení se s výjimkou výraznějšího temperamentu až tak příliš neliší.

Pokud vás zaujal tento způsob cestování, neváhejte a zaregistrujte se na www.couchsurfing.org. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že nemůže být nic lepšího než poznávat nová místa očima místních.

Zdroj perexové fotografie: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář