Balkon jako zahrada

Urban gardening – dobroty na talíř vypěstujete i ve městě

Na talíři / 2.5.2013

Když se podíváte na svůj balkon, vidíte jen pusto a prázdno? Nechte jej zazelenat a pochutnávejte si na jeho darech!

Pokud nemáte to štěstí a nevlastníte zahrádku, ale přesto byste se chtěli pustit do zahradničení, nevěšte hlavu. Bylinky a dokonce i zeleninu můžete vypěstovat na balkoně nebo i jen tak za oknem. Stačí k tomu opravdu málo. Trocha hlíny, odhodlání, trpělivost a zakrátko můžete sklízet nezanedbatelné množství chutných potravin. Navíc máte jistotu, že s nimi bylo šetrně zacházeno a jsou zaručeně čerstvé!

Bylinková zahrádka

Bylinky můžete pěstovat na parapetu.

Bylinky a zelenina vhodná pro všechny typy balkonů

  • rozmarýn
  • levandule
  • šalvěj
  • cherry rajčata
  • chilli papričky

Začít budete muset u samotného balkonu, zjistěte si, na jakou světovou stranu je orientován. S orientací se totiž obvykle pojí i množství a intenzita slunečních paprsků, kterým budou rostliny vystaveny. Na severně orientovaném balkoně se tedy bude dařit jiným rostlinám než na balkoně orientovaném na jih. Podle toho pak vybírejte rostliny, pěstovat můžete nejrůznější druhy bylinek, rajčata, listové saláty, ale dokonce i cukety nebo karotku. Téměř ze všech kategorií se dá vybrat druh, kterému bude vyhovovat klima právě vašeho balkonu. Při nákupu se nebojte prodejců ptát, zda vybraná rostlinka snáší přímé slunce nebo je naopak stínomilná. Pokud však rádi nakupujete vybaveni informacemi dopředu, internet bude v tomto směru dobrým zdrojem informací.

Kde můžete bylinky nebo zeleninu zakoupit? Nabízejí je především specializovaná zahradní centra a zahradnictví, která v současné době překypují nabídkou již vzrostlých bylinek a sazenic zeleniny. Pokud jste náročnější, seženete tam i semínka, z nichž si sazenice můžete vypěstovat sami. Zakoupíte tam i substrát, nemusíte však zbytečně vydávat peníze za kořenící květináčky, stačit vám bude jen papírový karton od vajec. Zahradnictví nejsou jedinou variantou nákupu. V posledních letech se rozšířily farmářské trhy a trhovci zareagovali na vzrůstající poptávku po kvalitních rostlinách vypěstovaných šetrným způsobem.

Rašící rukola

Za tři dny v kartonu od vajec s vlhkým substrátem takto vyraší rukola.

Když už budete mít sazeničky koupené nebo vzrostlé, přesaďte je do větších květináčů nebo truhlíků a rozmístěte po balkoně. Co se týče obalů, můžete vybírat z nepřeberného množství variant. Musíte si však uvědomit, že rostliny nepěstované v zahradě obvykle potřebují větší péči, co se týče zálivky, a vhodné, ideálně ekologické hnojivo. Když popřemýšlíte nad rozložením rostlin, nemusíte ani jednotlivé druhy oddělovat, zkuste z nich sesadit různá zátiší například v truhlíku. Pak už stačí jen dostatečná péče a saláty z vlastní zeleniny nebo čerstvé koření do jídel se stane každodenní příjemnou záležitostí. Přebytky bylinek usušte a obdarujte jimi své přátele třeba na Vánoce.

Máte zkušenosti s pěstováním bylin a zeleniny na balkoně nebo za oknem? Podělte se s námi v komentářích!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Ostatní fotografie: Karolína Kounová Roubíčková, Generace21

Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Velmi ráda vařím (a jím) stále něco nového a ještě raději o tom píšu. Více z mého světa točícího se okolo jídla naleznete na mém blogu http://svasniprojidlo.blogspot.com/.

Zanechte komentář