Othello v Celetné je tradiční a vydařený

Divadlo Kultura / 7.5.2013

Divadelní spolek Kašpar uvádí Shakespearovu vrcholnou tragédii o podezíravosti a žárlivosti.

Vznik Othella se datuje do roku 1603, kdy Shakespeare prožíval spíše pesimistické období. Othello je totiž napsán po Hamletovi a následně vznikají další tragédie jako Král Lear a Macbeth. Pro Shakespeara možná pesimistické období, ale nám zanechává skutečné divadelní skvosty, které se hrají po staletí a stále mají co říct. Tragédie, kde se setkáváme s lidskou slabostí, zlobou, pomstou i dalšími vlastnosti, které nejsou dobré. Přesto sedíme v hledišti a nepřestáváme obdivovat toho opravdového Shakespeara a divadelníky, kteří se ho nebojí inscenovat jednoduše a klasicky. Méně znamená více a divadelní spolek Kašpar tohle nejspíše ví. Othello v jejich podání je výborný.

Desdemona (Alena Doláková) ve společnosti údajného milence Casia (Marek Němec). V pozadí Emilie (Eva Elsnerová) a Jago (Adrian Jastraban). Zdroj: divadlovceletne.cz

Desdemona (Alena Doláková) ve společnosti údajného milence Cassia (Marek Němec). V pozadí Emilie (Eva Elsnerová) a Jago (Adrian Jastraban). Zdroj: divadlovceletne.cz

Ti dva se tolik milují, co když ale jeden z nich začne žárlit?

Ať už Shakespeare používá ve svých tragédiích jakékoliv lidské vlastnosti, které jsou špatné nebo dobré, tak pro Othella si vybral tu, která dokáže lásku doslova zabít. Žárlivost vás začne ovládat a nakonec odsune lásku na druhou kolej. Othello o tom ví své, přitom ho potkalo velké štěstí v podobě lásky mladé a krásné Benátčanky. Od svého náměstka Jaga si ale nechá našeptávat, že Desdemona není čistá žena, jak si Othello myslí. Jago začne Othellovi předkládat falešné důkazy o Desdemonině nevěře. Sám tedy rozehrává nečistou hru plnou špinavostí, špatných domněnek a omylů, zahrává si s lidskými osudy a životy a my máme pocit, že právě on je možná tím největším Shakespearovým zloduchem vůbec.

Othello v Divadle v Celetné je uváděn tradičně, dýchne na vás pravá dobová atmosféra. Kostýmy, bojové souboje s meči, scéna i herecké výkony přinášejí opravdového Shakespeara. A nás diváky to vtáhne, všichni jsme plni zlosti z té nespravedlnosti, která se na jevišti odehrává a nejraději bychom Jaga za jeho hrozné činy potrestali sami. Vše tedy napjatě sledujeme a necháváme se očarovat tím pravým Shakespearovým uměním.

Desdemona (Alena Doláková) a Othello (Jan Potměšil). Zdroj: divadlovceletne.cz

Desdemona (Alena Doláková) a Othello (Jan Potměšil). Zdroj: divadlovceletne.cz

Na jevišti naprosto exceluje Jan Potměšil, který ztvárňuje Othella. Jeho výkon je výborný a přesvědčivý. Takový pocit jsem ale neměla z Desdemony, kterou hraje Alena Doláková, která nepůsobí věrohodně a na roli se asi hodí méně. Vyniká ale Adrian Jastraban v roli intrikujícího Jaga, který předvádí opravdové herecké umění a divák dokáže uvěřit, že je zlo samo. Ostatní herecké výkony jsou vyvážené.

Pokud vám nejsou cizí Shakespearova drama či máte rádi klasiku, která je uváděna tradičným a dobrým způsobem, navštivte tuto inscenaci divadelního spolku Kašpar a budete určitě spokojeni.

Inscenace: Othello
Autor: William Shakespeare
Divadlo: Divadlo v Celetné
Premiéra: 25. dubna 2013
Režie: Jakub Špalek
Herecké obsazení: Jan Potměšil, Alena Doláková, Adrian Jastraban, Eva Elsnerová, Marek Němec, Eliška Mesfin Boušková ad.
Cena: 360 Kč, cena po slevě pro studenty 250 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlovceletne.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář