Fenomén Glee: Prozpívejte si cestu životem

Film Kultura / 28.4.2013

Autor:

Kdo by si nepamatoval Muzikál ze střední. Troye a Grabrielu, jejich duety, zamilované pohledy a pokaždé dobře končící film. Jenomže Glee je o něčem jiném. Glee ukazuje svět takový, jaký je.

Autorem muzikálového seriálu je Ryan Murphy (Plastická chirurgie s.r.o, American Horror Story). Ten přišel s myšlenkou vytvořit seriál, kde hlavní postavou budou ti, kteří jsou v normálním životě podceňování, nebo je na ně nahlíženo skrz prsty. Ať jsou to gayové, transgender lidé, hendikepovaní nebo „nerdi“, všichni si jsou v Glee klubu rovni. Příběh je o tom, že sledujeme  jeden z Glee klubů (pěveckých klubů), který se snaží dostat až do národního kola a získat titul národních šampionů.

glee-cast-getty

Ten, kdo Glee nezná, by si mohl myslet, že jde jen o odnož Muzikálu ze střední. Jak již bylo zmíněno výše, není tomu tak. Seriál slouží k tomu, aby se do podvědomí diváků dostaly informace o tom, jaké nebezpečí dětem hrozí – ať už to je šikana kvůli odlišné sexuální orientaci, neplánované rodičovství ve velmi nízkém věku, hrozba psaní sms zpráv během řízení, střelba na školách a mnoho dalšího. Není to pohádka, ale řeší se zde opravdové problémy, se kterými se dospívající každodenně střetávají.

15439-glee-chris-colfer

Chris Colfer (Kurt Hummel) Zdroj: stuffpoint.com

Glee Project

Glee Project je reality show, úzce spjata s původním seriálem. 12 soutěžících prochází týden co týden zkouškami, kde musí obstát v úkolech, které jim tvůrci seriálu zadají. Každý týden dostanou soutěží za úkol natočit číslo a pokaždé mají odlišné téma – zranitelnost, romantiku, divadelnost… Na konci týdne jsou vybráni 3 soutěžící, ze kterých posléze jeden vypadne. Vítěz (případně vítězové) získá 7mi epizodní roli a právo vyjet s dalšími herci na koncert. Vítěze 2. série můžeme vídat v probíhající 4. sezóně – Blake Jenner jako Ryder Lynn.

Nikdo nečekal, že seriál bude slavit takový úspěch. Je to ale především díky tomu, že hlavní hrdinové jsou tzv. „underdogs“. Ti, kteří jsou ve škole přehlíženi, napadáni, šikanováni. A právě v těchto postavách se miliony lidí po celém světě vidí, a proto nabylo Glee na své popularitě. Lidé se jednoduše dokážou ztotožnit s postavami. Ty reprezentují jejich bolet, utrpení, ale také v vidí to, že pokud se nevzdáme, jdeme si za svým snem, nic nás nemůže zlomit.

Lea-Michele-3-lea-michele-21942865-2560-1920

Lea Michele (Rachel Berry) Zdroj: fanpop.com

Není to ovšem pouze děj, co dělá z Glee něco speciálního. Jsou to i písně, co v seriálu zazní. Kolikrát cover verze zní lépe než originál. Oblíbené jsou také tzv. mash-up – spojení dvou písní dohromady.

Úspěch Glee ovšem nezůstal jen na televizních obrazovkách – bylo upořádáno již několik koncertů, existují videohry na různé platformy, nespočet reklamních předmětů a mnoho dalšího. Glee se stalo celosvětovým fenoménem.

darren-criss

Darren Criss (Blaine Anderson) Zdroj: actorwallpapers.net

U nás vlažné přijetí

U nás se ovšem seriál nesetkal s nějak velkým ohlasem. Proč?

Je to kvůli tomu, že je seriál sleduje osudy dětí na amerických školách. Mentalita Američanů a Čechů je odlišná. To nelze popřít. Přestože šikanování je vždy stejně špatné – u nás to (zatím, díky bohu) nedosáhlo takové úrovně, jako ve Spojených Státech.

Slushies_K,R,M

Chris Colfer (Kurt Hummel), Lea Michele (Rachel Berry) a Mercedes Jones (Amber Riley) poté, co dostanou zásah ledovou tříští Zdroj: nocookie.net

Každý se v něm najde

Ať je člověk občas někdy až chorobně otravný, jde si za svým i přes mrtvoly, stejně jako Rachel Berry (Lea Michele), ať má problémy jak ve škole, tak i v životě s tím, že je gay jako Kurt Hummel (Chris Colfer), je hendikepovaný podobně jako Artie Abrams (Kevin McHale), najde si v seriálu postavu, ke které může vzhlížet.

actress-women-glee-dianna-agron-127274

Dianna Agron (Quin Fabray) Zdroj: wallsave.com

V Glee se často vyskytují hostující hvězdy – Jonathan Groff, Josh Groban, Ricky Martin, Idina Menzel, Sarah Jessica Parker, Kristin Chenoweth a mnoho dalších.

V současné době ve Spojených Státech končí 4. řada a stanice FOX, která tento seriál vysílá, jej obnovila pro 5. i 6. sezónu.

Zajímavosti

– V prvních 13ti epizodách bylo použito 70 písní

– Heather Morris (Brittany) vystupovala při tanečním vystoupení s Beyoncé na její píseň Single Ladies. Tento tanec předvedla i v Glee s kolegy Chrissem Colferem a Jennou Uskhowitz

– Postava Kurta Hummela byla napsána přímo pro Chrise Colfera. Ten se ucházel o roli Artieho, ale upoutal na sebe takovou pozonost, že pro něj byla vytvořena přímo tato postava

– Jane Lynch (Sue Sylvester) si za jednu epizodu Glee vydělá 50 000 amerických dolarů, Matthew Morrison (Will Schuester) pak o 20 000 méně

– Lea Michele se s Jennou Uskhowitz zná již od mala, společně hráli v představení „Spring Awakening“

– Darren Criss (Blaine Anderson) se původně ucházel o roli Finna Hudsona

Zdroj: csfd.cz a imdb.com

Zdroj perexové fotografie: soserie.com

Video: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář