Velká láska před západem slunce

Divadlo Kultura / 3.5.2013

Aneb stařec zamilovaný do mladé dívky. Má taková láska, která musí projít tolika překážkami, šanci? Rozuzlení najdete v Činoherním klubu.

Nová inscenace pražského Činoherního klubu Před západem slunce prošla delšími úpravami pod rukama Ladislava Smočka. Výsledek je avšak průměrný. Divadelníci sáhli po plné verzi příběhu, nejprve se totiž hrávala zkrácená verze o čtyřech dějstvích, kdy hlavní hrdina nespáchal sebevraždu, nýbrž dostal infarkt. Smoček svými úpravami udělal z pátého dějství jakýsi krimi příběh, který vyústí ve hru kdo s koho. Ale vraťme se zpátky na začátek.

Příběh o lásce staršího muže k mladé ženě pod dohledem nevděčných dětí

Hra nás zavede do jedné německé rodiny v době opravdu těžké. Blíží se konec Výmarské republiky a nacisté se brzy chopí své moci. Tajný rada Clausen ale zažívá po dlouhé době pocit absolutního štěstí. Konečně překonal ztrátu své ženy a do cesty mu vstoupila mladičká Inken, která mu ukázala nový směr života. Stala se pro něj jakousi živou vodou. V celém městě ale způsobila jejich láska pozdvižení, zejména u Clausenových dětí, které se okamžitě začaly obávat o bohatství a majetek svého otce.

Tajný rada Matouš Clausen (Petr Nárožný) se svým přítelem profesorem cambridské univerzity Geigerem (Stanislav Zindulka). Na obraze zesnulá žena tajného rady Ingrit (Andrea Černá). Zdroj: cinoherniklub.cz

Tajný rada Matouš Clausen (Petr Nárožný) se svým přítelem profesorem cambridgeské univerzity Geigerem (Stanislav Zindulka). Na obraze zesnulá žena tajného rady Ingrit (Andrea Černá). Zdroj: cinoherniklub.cz

Otevírá se před námi boj za vlastní štěstí. Ačkoliv je první polovina inscenace trochu nezáživná a velký zvrat nás čeká až těsně před přestávkou, je nutno ocenit herectví Petra Nárožného, který ztvárňuje roli tajného rady. Svým hereckým uměním vyniká nejen nad početným ansámblem, který ve hře účinkuje, ale je i jakýmsi světlým bodem celé inscenace. Plnohodnotnou partnerkou je mu bezprostřední Zuzana Stavná v roli Inken. Velký herecký um předvádí i Ondřej Vetchý jako Clausenův zkažený zeť a ředitel jeho závodů, který svou rázností a pevným slovem působí opravdu věrohodně. Vetchý hraje s kamennou tváří vskutku výborně.

Druhá polovina, která je živější, otevírá již zmíněnou bitvu za velkou lásku, které v cestě stojí nevděčné potomstvo tajného rady. Hra je nebezpečně blízko i dnešní době, poukazuje na fakt, co vše jsou lidé ochotni udělat pro peníze, není jim cizí ani společensky znemožnit svého otce. A tak se děti, o které jejich otec vždy s láskou pečoval, připraví o jeho lásku vlastní hrubou chybou. Jsme jen lidé chybující, ale některé chyby se přece jen odpustit nedají. Hra ale končí šťastně a zamilovanému páru se plní jejich sen, společný život na zámku ve Švýcarsku.

Kvalitní příběh je po zinscenování v Činoherním klubu spíše lepším průměrem

Ačkoliv se hra zabývá kvalitní příběhem autora Gerharta Hauptmanna, tak v provedení tohoto pražského divadla se setkáváme spíš s lepším průměrem. Některé pasáže působí dokonce až neuvěřitelně, vysoký počet umělců na jevišti dává vyniknout pouze již zmíněným hercům a ostatní zapadají do pozadí. Trochu ruší i nadměrný počet střídaní scén za doprovodu dlouhých projekcí.

Zmíněná scéna před přestávkou, kdy sledujeme hádku tajného rady s jeho dětmi. Zdroj: cinoherniklub.cz

Zmíněná scéna před přestávkou, kdy sledujeme hádku tajného rady s jeho dětmi. Zdroj: cinoherniklub.cz

Když se ale podíváme na inscenaci jako celek a odpustíme těchto pár zmíněných chyb, tak můžeme strávit příjemný večer ve společnosti hry, která nepřináší nic mimořádného, ale neurazí a možná vás i trochu pobaví. Hlavně vám dovolí žasnout nad překvapujícím koncem, o kterém si postávající diváci povídají ve foyer divadla. Pokud vás tedy zajímá příběh o velké lásce staršího muže a mladé ženy, který nakonec skončí šťastně, i když je po celou dobu inscenace ve vzduchu cítit jakési napětí, že tohle prostě dopadnout dobře nemůže, určitě si běžte udělat vlastní názor do Činoherního klubu.

Inscenace: Před západem slunce
Autor: Gerhart Hauptmann
Divadlo: Činoherní klub
Premiéra: 23. března 2013
Režie: Ladislav Smoček
Herecké obsazení: Petr Nárožný, Pavel Kikinčuk, Václav Šanda, Dana Černá, Lada Jelínková, Ondřej Vetchý, Diana Šoltýsová, Michal Pavlata, Jaromír Dulava, Jiří Štrébl, Stanislav Zindulka, Otmar Brancuzský, Lenka Skopalová, Zuzana Stavná ad.
Cena: 30 – 320 Kč, sleva 50 % pro studenty v druhé cenové kategorii

Zdroj perexové fotografie: cinoherniklub.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář