Žabí boty aneb Sportujte naboso

Sport / 8.5.2013

Módní výstřelek, nebo kvalitní a zdraví prospěšné obutí?

Zdravé nohy jsou základem našeho celkového zdraví. Nekladete-li důraz na výběr správné obuvi, ničíte si zdraví. Nejen, že vás bolí nohy, ale také trpí klouby a celý váš pohybový aparát. Abychom nohám poskytli komfort, který je daný přirozeností člověka, měli bychom pravidelně chodit naboso.

Chůze naboso je přirozená a zdravá

Chůze naboso pro nás ale v moderním světě může znamenat velký problém. Naše nohy jsou celoživotním nošením bot, které nám poskytují ochranu, tak zhýčkané, že je pro nás chůze naboso nepředstavitelná. Nejen, že tím popíráme lidskou přirozenost, ale trpí tak naše nohy i celkové zdraví. Před pár lety proto přišli výrobci sportovní obuvi s unikátním řešením a do prodeje se dostaly pětiprsté boty.

Žádná ochrana, žádné odpružení

Boty Five Fingers mají za úkol zcela napodobit chůzi naboso. Jediné, před čím nás chrání, jsou nečistoty a možnost zranit si chodidlo. Podrážka je velmi tenká, není nijak klenutá a marně pod patou budeme hledat odpružení. Konstrukce boty je navržena přesně tak, jako bychom chodili bosi. Tedy přirozeně a také zdravě.

Chůze naboso je velmi zdravá, stejně tak sport. Zdroj: sxc.hu

Chůze naboso je velmi zdravá, stejně tak sport. Zdroj: sxc.hu

Chůzí v běžných botách jsou stimulovány pouze paty a dochází tak k nestejnoměrnému zatížení kloubů a celého pohybového aparátu. Dochází k deformaci nohou a celkového držení těla. Kvůli tomu nás trápí mnoho zdravotních problémů. Řešení mohou poskytnout žabí boty. Ty neposkytují žádnou podpěru ani se nevyznačují zvláštní technologií. Naopak, boty jsou překvapivě velmi jednoduché, až minimalistické.

Zdravé obutí

Tato revoluční obuv vás přinutí chodit po vnější straně chodidla tak, jak je to přirozené, zdravé a tudíž není potřeba žádné odpružení. Zároveň mají možnost správně pracovat a tělo podpírají všechny prsty a ne pouze palce, jak je to běžné v tradiční obuvi. V bosých botách se zlepšuje postavení klenby, čímž předcházíme mnoha zdravotním obtížím. Pravidelným obouváním Five Fingers zredukujete bolesti nohou, kloubů i zad a nepopiratelný je také punc originality.

Vybere si každý sportovec

Bosé boty jsou vhodné nejen na běžnou chůzi po městě, ale skvěle se v nich budete cítit i v přírodě a při jakémkoli sportu. Jejich výhody oceníte zejména při běhu, během něhož vám boty poskytují správný dopad celého těla, stabilitu a možnost tak posouvat své fyzické hranice.

Žabích bot je široká škála. Zdroj: Wikimedia Commons

Žabích bot je široká škála. Zdroj: Wikimedia Commons

Boty Five Fingers máte nyní možnost zakoupit v mnoha různých variantách. Od letních a vzdušných verzí, až po pětiprsté zimní boty. Suché zipy, tkaničky, módní obutí do města, pohodlné a pevné boty do náročného terénu, nepromokavé a teplé kozačky. Ze širokého sortimentu žabích bot si vybere každý.

Chystáte-li se právě na nákup nových sportovních bot a nebojíte-li se zvědavých pohledů ze svého okolí, vyzkoušejte boty s pěti prsty. První obutí vám může připadat až nepříjemné, ale velmi rychle si zvyknete a pohodlí, které boty nabízejí, se už nebudete chtít zbavit. Žabí boty se stanou vašimi každodenními společníky v jakémkoli terénu a při jakékoli činnosti.

Zdroj miniatury: Flickr.com, Rock/Creek
Zdroj úvodní fotografie: Flickr.com, Two Lazy Canucks

Štítky

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentářVaše názory

  • Petra

    Super článek, to jsem vážně ještě nikde neviděla, ale je to opravdu nápadité a určitě pro nohy prospěšné. 🙂 A už jste je vyzkoušela, Eliško? 🙂 Nechť se někdo podělí s referencemi!