tvorba

Mým snem je dělat to, co miluju, říká mladá malířka

Design / 2.5.2013

Představujeme vám mladou dívku, která maluje opravdu skvostně. Seznamte se s Kateřinou Sochorovou i vy! 

Kateřina SochorováKateřina Sochorová
Je jí 19 let, pochází ze Vsetína a kousek od něj zatím žije. Studuje posledním rokem architekturu na SPŠS ve Valašském Meziříčí a je přijata na UTB do Ústavu prostorového a produktového designu – ateliér Průmyslového designu.

Čím jsi chtěla být jako malá?

No, ve školce jsem prý měla období, kdy jsem chtěla být prodavačkou v supermarketu za pásem… pecka. Pak vím, že jsem se chtěla stát herečkou, letuškou, ale taky jsem to hodně střídala ve stylu „co den, to jiné povolání“. V podstatě jsem ale neměla úplně jasno ani pak na základce v devítce, v den posledního termínu, kdy se měla definitivně odevzdat přihláška na střední školu. Věděla jsem, že chci, aby má práce byla spjata s designem, navrhováním, focením, uměním, kresbou a že jednou rozhodně nechci sedět celý den někde v kanclu u PC, pozdě odpoledne chodit domů, ráno znova, a tak pořád dokola…

Donesla jsem ji na gympl, ale naštěstí jsem si to během pár hodin rozmyslela, vrátila se pro ni zpět a odnesla ji na poslední chvíli na stavárnu.

Jak dlouho se věnuješ kreslení? Co tě k tomu přimělo?

Ve větší míře cca čtvrtým rokem. Přimělo mě k tomu nejspíš odborné kreslení ve škole a pak později i takový jeden prázdninový „boom“, kdy jsem byla na týdenním festivalu architektury a designu. Po této zkušenosti jsem se rozhodla, že se tomu chci věnovat dál i v budoucnosti. Každopádně už od mala jsem hodně tvořivý člověk, nikdy jsem nezažila pocit nudy a vždy jsem si našla něco kreativní na práci.

Co nejraději kreslíš? Kde bereš inspiraci?

Nejvíc inspirace podle mě člověk získá při cestování, na výstavách a hlavně si musí všímat okolí. Když mě něco zaujme, tak si to většinou fotím. Nejraději kreslím nebo tvořím „něco“, pro co se nadchnu, což většinou zakázky nejsou. Tato díla na netu nezveřejňuji, protože, až toho bude víc, jsou v plánu výstavy. Zakázky mám teď hlavně na rozjezd, abych pořád něco dělala… celkově se to u lidí chytlo víc, než jsem čekala.

Začínám teď taky promýšlet jednu větší „věc“, na které chci začít makat na začátku června, až skončí škola. Nebude to žádná zakázka, ale… huhuu, surprise! Půjde o charitativní aukci.

Specializuješ se pouze na portréty?

Vůbec ne, jen lidi si většinou vymyslí nakreslit něčí hlavu.

Jaké další zájmy kromě kreslení máš?

Miluji cestování, snowboarding a hory. Pozitivní lidi, svoje přátele, rodinu, dobrou náladu, fotografování, hudbu, originalitu, běh, saunu, in-line.

Čím by ses v budoucnu chtěla živit? Kreslením?

Jednoduše řečeno, mým snem je být až do smrti aktivní a dělat to, co miluju. Cestovat po celém světě, mít mega ateliér a skloubit jak hyperrealistickou kresbu s fotografováním, tak si přeji uchytit se v produktovém designu a v návrzích interiérů. Rozhodně se nechci vzdát ani samotné architektury. Baví mě i hudba, sport, tvorba videí a střih. Všechno se to naštěstí z malé části nějak prolíná, tak věřím, že to všechno třeba někdy klapne!

Další ze skvostů Kateřininy tvorby.

Ukázky Kateřininy tvorby. Zaujaly vás?

Co je tvůj dosavadní největší úspěch?

Když nepočítám výhry v různých tvůrčích soutěžích, tak je pro mě úspěch už jen to, že mě ze stavebky přijali do Ateliéru Průmyslového designu.

Je nějaký umělec tvým vzorem?

Doslova vzor nemám, ale obdivuji všechny umělce, kteří se věnují práci, která je naplňuje, baví je a jsou za nimi vidět výsledky. Ať už jsou v daném oboru špičkoví víc, nebo méně. Líbí se mi hyperrealismus, funkcionalismus a když nepočítám spousty oblíbených architektů a designérů, tak mezi moje top favority patří rozhodně Gottfried Helnwein.

Kreslíš na zakázku podle fotek nebo ti lidé stojí přímo jako modelové?

Kreslím podle fotek.

Další z mnoho povedených obrázků.

Další z mnoha povedených obrázků.

Pokud by někdo chtěl, abys mu něco nakreslila, co pro to musí udělat?

Jakkoliv mě kontaktovat. Telefonicky, mailem, na FB stránkách, osobně…Vždy se snažím všem na maximum vyjít vstříc.

Zaujala vás Kateřinina tvorba také? Staňte se jejími fanoušky na FB, případně navštivte její web. Můžete se těšit na speciální soutěž, kterou pro vás ve spolupráci s Kateřinou připravujeme. 

Zdroj fotografií: archiv Kateřiny Sochorové

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář