Zařiďte si studentský pokoj chytře

Design / 13.5.2013

Pod pojmem studentský pokoj nemusí vždy nutně být směs špinavého prádla, nedojedených baget či zbytků z divoké noci v alkoholovém oparu.

Studentský pokoj může mít jak nápad, tak vkus, a to se zachováním praktičnosti, která je v tomto případě základ. I bez většího úsilí nebo zásahu do rozpočtu lze malý koutek přetvořit v útulné místo jak pro studium, tak pro večery v duchu zábavy. Kde začít?

Důležitou roli hraje i relaxace. Zdroj: sxc.hu

Důležitou roli hraje i relaxace. Zdroj: sxc.hu

Do akce!

Přehlednost a dostatek prostoru. Další ze základních bodů, které výrazně působí na člověka ve stresových situacích typu deadline odevzdání práce. Není většího požitku, než když najdeme to, co hledáme. A ještě lépe, pokud to najdeme rychle. Určitý systém a organizace prostoru nám tohle vše ve velké míře usnadní. Věci, které jsou pasé pár měsíců, nemají co dělat na prvním místě, kam nám padne zrak při příchodu do pokoje. A pokud o ně zakopneme už ve dveřích, tak je něco špatně. Základem jsou nezbytné věci, kterými ovšem většina studentských pokojů končí. Stůl, postel, police, židle. V lepších případech i noční stolek. Gauč lze vtipně nahradit koutkem s posezením na zemi. Roli knihovny nahradí  kartonové krabice či bedýnky.

I studentský pokoj může mít vkus. Zdroj: umac.mo

I studentský pokoj může mít vkus. Zdroj: umac.mo

V žádném případě ale pokoj nemusí působit dojmem skladu těsně před expedicí.  Přestříkat bedýnky na barvu, která zvedne náladu, zvládne i technický amatér.  Zde výmluvy ani hranice neexistují. Nápaditost a osobitost lze podpořit jednoduchými kroky  s pomocí věcí každodenní potřeby. Lámat si hlavu nad tím, jakou zvolit barvu lustru, nemá v tomto případě význam. Tady velí logika, praktičnost a jednoduchost. Pravidelný úklid se nemusí podobat vojenskému zátahu jednou za rok. Stačí jednou týdně zhodnotit, co už opravdu patří pryč. Toust v rozdrobeném skupenství na židli a jeho kolega sendvič na klávesnici opravdu nejsou zlatým hřebem příjemného posezení v kruhu přátel,  nedejbože hlavním lákadlem pro hosty zmíněných na pozvánce.

Stůl je základ. Zdroj: sxc.hu

Stůl je základ. Zdroj: sxc.hu

Myslete logicky!

Při absenci skříně nebo jiného úložného prostoru tohoto typu lze prakticky využít jak krabice, tak různé přepravky, plastové boxy či koše. Igelitová apokalypsa nemusí být  nutně náš případ. Proč také, když to jde i jinak? Máme-li opravdu nedostatek prostoru pro jakékoli invence, stačí jen malá změna rozmístění jednotlivých kusů nábytku pro odlehčení a pomyslný svěží vítr do interiéru. Kus, který už opravdu nepotřebujeme, se ale při sebemenším úklidu vždy najde. Obaly od jídla minimálně.

Pokoje

Osobitost pokoje má svou roli. Zdroj: sxc.hu

Základní pravidla prostředí ideálního pro studium:

  • Logika
  • Prostor
  • Přehlednost
  • Volnost pohybu v místnosti
  • Určitý systém uspořádání věcí
  • Menší, ale pravidelný úklid
  • Příjemné prostředí

Logika má hlavní roli při jakékoli volbě, která se týká vybavení všech typů interiérů. Smysl uspořádání věcí si lze osvojit velmi snadno v běžném chodu každého dne. Teprve potom dojdeme ke zjištění chyb v umístění nábytku, elektroniky a ostatních součástí bytu. Vše má své místo. A na to ve většině případů přijdeme až po nějakém čase.

Studentské pokoje mohou mít větší kouzlo, než se zdá. Kupodivu není potřeba sterilní čistota a pořádek, kde se bojíme dotknout čehokoli. Důležitá je pohoda a atmosféra, která na člověka dýchne v první chvíli po vstupu. Pak se z doslovného bojiště může stát příjemné místo jak k učení, relaxaci, tak k společenskému životu.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentářVaše názory

  • Ondřej

    Super článek, je vidět že autorka má dobrou fantazii a běžné věci dokáže použít jako alternativní vybavení pokoje.