Družstvo Mlátiček - Pohár Hradec Králové

Kin-ball je jedna velká rodina, říká kapitán národního týmu

Sport / 3.5.2013

Obrovský míč, tři týmy proti sobě a vše neustále v pohybu. Snad nějaká zvláštní dětská hra? Ne, tohle je kin-ball, nový kolektivní sport.

Naskytla se nám možnost vyzpovídat reprezentačního hráče kin-ballu Jakuba Malíka, lektora a zároveň rozhodčího v jedné osobě. Tento výčet aktivit je na dvacetiletého mladíka opravdu slušný, co nám o hře prozradil?

Jakub Malík, 20 let

Reprezentační hráč z Hradce Králové, rozhodčí a lektor v jedné osobě. Vždy ho potkáte s úsměvem od ucha k uchu a přátelé mu říkají Harry. Letos skládá maturitní zkoušku na střední zdravotnické škole a mezi jeho koníčky patří vysokohorská turistika, běh a hudba. Slečny bohužel nepotěšíme, tento sympatický mladý muž, je momentálně šťastně zadaný.

Jakube, mohl bys nám vysvětlit, co kin-ball vlastně je?

Jedná se o první míčovou hru, ve které proti sobě nastupují tři čtyřčlenná družstva najednou. Na kin-ball potřebujete jen dvě věci: velký balon, který měří v průměru sto dvacet centimetrů, a hřiště o rozměrech dvacet na dvacet metrů. Hráči v jednotlivých týmech jsou rozlišeni barvami – černou, bílou a modrou. Cílem je odehrát míč tak, aby jej družstvo na příjmu nezachytilo. Při odpalování balonu hráč musí zakřičet barvu družstva, které ho má chytit. Pokud uspěje, útočí a odpaluje. Tak hra neustále pokračuje, dokud nedojde k chybě a míč nespadne na zem.

Kin-ball ale nevznikl jen tak, pověz nám, jaké k tomu byly důvody.

Tento sport má původ v Kanadě, kde vznikl pro potřeby dnešní doby. Lidé se nehýbou, obezita je velice rozšířená a to je jednou z příčin zrodu kin-ballu. Samotný název znamená míč v pohybu. Vlastně nejen míč, hlavně také hráči se pohybují.

Jsou již pozorovány nějaké výsledky, co se snížení obezity týče?

Od zavedení kin-ballu na školách klesla a u hráčů se zlepšil celkový zdravotní stav.

Turnaj v Kin-Ballu Český Dub

Útočící tým je připraven k odpalu. Zdroj: kin-ball.cz

Jak a kdy ses k tomuto nepříliš známému sportu dostal?

Jsou tomu už dva roky, co si mě na střední škole zavolala profesorka Zdenka Hořčičková do kabinetu a řekla mi: „Kubo, něco tu pro tebe mám.“  Viděl jsem před sebou velký balon a klepal jsem si na hlavu, co to má zase být. Po absolvování prvního semináře jsem si kin-ball zamiloval.

Ty však nejsi jen hráč. Co vše děláš?

Co vše dělám? (smích) Je toho opravdu moc. Především jsem ale hráč, člen školního týmu Mlátiček a národního týmu, se kterým se chystáme koncem října na mistrovství světa do Belgie. Jsem také lektor, což znamená, že učím hrát jiné lidi. Čas od času mě kin-ballový svaz pošle na nějakou základní nebo střední školu, abych žáky a profesory naučil co a jak. Dále mám status rozhodčího. Tato činnost je velice složitá a pro jednoho člověka nezvladatelná, proto na každý zápas potřebujete dva rozhodčí, hlavního a pomocného.

Je tato hra vhodná i pro malé děti?

Je určená úplně všem. Mohou hrát děti od šesti let, ale i senioři. Český svaz má navíc speciální výukový postup, díky kterému můžeme učit i tělesně postižené.

Liga vozíčkářů léto 2012

Kin-ball je vhodný i pro tělesně postižené. Zdroj: kin-ball.cz

Všimli jsme si, že hrají děvčata i chlapci dohromady. Není to zvláštní?

Ve světě se takzvané mixy do nedávné doby vůbec nehrály. Začalo se s tím až u nás a žádné negativum v tom nevidím. Naopak se mi líbí, že nás to odlišuje od jiných sportů. Na soutěžích ve světě však stále převládá soutěž, kde proti sobě nastupují hráči stejného pohlaví.

Kolik družstev zatím v České republice existuje?

Zatím tu je něco přes dvě stě pilotních škol, kde se hraje. Každý rok je pro ně uspořádán turnaj. Tento sport je zde v začátcích, takže kin-ballové kluby se teprve zakládají, ale do měsíce by jich mělo být 5.

Setkal se český tým s nějakým větším úspěchem?

Reprezentační tým se teď chystá na první soutěž, takže má za sebou pouze trénink, ale se středoškolským týmem slavíme úspěchy. Minulý týden jsme obhájili titul mistrů republiky a minulý rok v říjnu jsme dokázali na mezinárodním turnaji porazit tým ze země mistrů světa – Kanady.

Gratulujeme. Kdo tedy patří na světě mezi špičku?

Jednoznačně právě Kanada, která na vrcholové úrovni nebyla zatím poražena. Další úspěšnou zemí je Japonsko, kterému titul minulý rok utekl o jediný bod. V Evropě se mezi nejlepší řadí Belgie a Francie.

Myslíš, že proti nim máte šanci?

Vždycky je šance, jenže trénujeme pouze dva roky a ostatní státy třeba více jak deset let. To je znát. Jsem ale velký optimista a jako kapitán týmu věřím. Když se zadaří, tak se do finále dostat můžeme.

Jak často trénujete?

Trénujeme třikrát týdně. Na každém tréninku procvičujeme něco jiného – taktiku, fyzičku, odpaly…

Na závěr bychom chtěli vědět, proč bys právě kin-ball doporučil ostatním?

Je to jediný sport, který je opravdu kolektivní. Na fotbale budete mít v týmu jednoho hráče, kterému to nepůjde jako ostatním a ti mu pak nebudou nahrávat a úplně ho vyřadí se hry. To se v kin-ballu stát nemůže, protože na odehrání balonu potřebujete mít tři kontakty na balonu a hřiště je tak velké, že ho bez pomoci všech spoluhráčů nepokryjete. Nejvíce miluju, že kin-ball není jako ostatní sporty, kde je mezi týmy rivalita. Je to jedna velká rodina a doufám, že tomu tak bude i nadále.

Zdroj perexové fotografie: kin-ball.cz

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář